Я не знаю, як плаче Бог. Можливо, слізьми поранених війною дітей. Може, горем осиротілих матерів. Чи вогненним ридмом, коли палають намолені храми. А, можливо, сльози схожі на обвуглені пшеничні зернини, що зросли на благословенній Ним українській землі…
Хліб – святий. Нас цьому вчили. А збіжжя старі люди називали збожжям – бо від Бога. Українці знають: хліб – безцінний. Бо це – життя. Безхліб’я ж – Голодомор…
До нинішньої страшної війни багато хто на планеті, споживаючи хліб із зерна, вирощеного на нашій землі, не знали, де розташована Україна. Ми годували світ. І всіх все влаштовувало. Торік, приміром, українську аграрну продукцію експортували до 191 країни світу. Про це зазначається в аналізі асоціації Українського клубу аграрного бізнесу. ТОП-5 найбільших світових експортерів становили: Китай (16% української експортної виручки), Індія (7%), Нідерланди (6%), Єгипет (6%), Туреччина (5%). Чимало країн залежні від поставок українських зернових. Зокрема, йдеться про африканські та азійські держави. Загалом, від постачання українського зерна залежать 400 мільйонів людей.
І раптом… війна. Порушена логістика. Світ почухав голову: з України перестало надходити зерно. Звісно, ми дуже стурбовані цією ситуацією. Але це питання слід поставити тому, що сидить в бункері. Воно війну розпочало, воно й несе відповідальність, що людство може очікувати голод. Але всі поглянули в бік України. Ми розуміємо: світу потрібне українське зерно. А от Україні потрібен мир. То чому б не тиснути усім світом на московію та її диктатора, аби припинив цю жахливу бійню? Чому не вимагати повернути на «родіну» своїх убивць, мародерів та гвалтівників? Відновити державні кордони України?
А чи цікавить світ, як відбувалася у нас цьогорічна посівна? Скільки техніки та землеробів підірвалися на мінах окупантів? Це – хліб на крові українців. Зрештою, мабуть, мало кого цікавила ціна українського зерна не лише в матеріальному, а й у моральному сенсі. І під час Першої та Другої світових воєн, і в 1932-33 роках, і в 1947-му… Світ без докорів совісті споживав український хліб, у той час, коли українці були жадні не те що малесенького окрайчика – кількох крихт. І гинули…
Зараз росія краде українське зерно. У Мінагрополітики та продовольства розповіли, що окупанти вже встигли вкрасти 500 тисяч тонн української пшениці з тимчасово окупованих регіонів. Із Харківщини, Донеччини та Луганщини вивозять крадене збіжжя в росію, із Запоріжжя та Херсонщини – в Крим. Звідти загарбники намагаються відправити його кораблями в інші країни й продати. Також чимало зерна, зерносховищ, елеваторів рашисти знищили.
Україна хоче експортувати близько 20 мільйонів тонн зерна. Але через російських загарбників, які блокують наші морські порти, зробити це неможливо. Цікаво: майже на стільки ж має збільшитися російський експорт зерна. Московія з липня 2022 року планує збільшити експорт із 37 до 50 мільйонів тонн. Ймовірно, це відбудеться за рахунок краденого в Україні збіжжя. Бо звідки раптом там взялася така кількість зерна?
Координатор ООН із кризових ситуацій Амін Авад заявив, що нестача пшениці та інших зернових може зачепити 1,4 мільярда людей. І додав, що необхідні додаткові переговори, аби розблокувати порти в Україні задля уникнення голоду та масової міграції у всьому світі. А що ООН зробила, аби не допустити цієї війни?
До слова, цьогоріч Україна збере менше збіжжя, ніж у попередні роки. Приблизно на 20 відсотків. Адже наразі частина українських чорноземів знаходиться на тимчасово окупованих територіях і там, де ведуться активні бойові дії.
Російські фашисти повсюди залишають після себе чимало вибухонебезпечних предметів. На полях у тому числі. Майже десять років піде на розмінування українських територій, де тривали чи досі тривають бойові дії. Це – понад 30 мільйонів гектарів, сказав міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.
Світ має також знати, що російські загарбники йдуть на війну, підписуючи згоду на вбивство цивільних. А це й тих українців, що засівають та збирають врожаї.
Через блокування експорту українського зерна почалась світова хлібна війна. Нові терористичні рухи, політична нестабільність в Африці, голод – це все наслідки блокування українських портів, які проявляться найближчим часом. Європейські політики розуміють це і закликають до розблокування експорту. Зокрема, про це говорить міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо, повідомляє видання SEEDS.
російському диктарові пропонували створити «морські коридори» для експорту пшениці. Але той у відповідь запропонував зняти санкції з рф. Звичайно, цього ніхто робити не буде.
Над темою розблокування поставок українського зерна працюють різні країни та міжнародні організації. Так, за словами експосла США в Україні, віцепрезидента Інституту миру Сполучених Штатів Вільяма Тейлора, однією з можливостей для розблокування поставок може стати формування міжнародного конвою бойових кораблів для охорони цивільних перевезень. Адже вивезення зерна з України, призначеного для експорту, є гуманітарним питанням світового масштабу. «Це не лише українське або російське питання, це глобальна проблема, а отже, весь світ має бути залучений. І багато країн можуть надати кораблі для забезпечення такого коридору», – зазначив Тейлор.
Інтенсивну дипломатичну роботу для запобігання світовій продовольчій кризі, спричиненої розв’язаною росією війною проти України, проводить Туреччина.
Водночас, представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель написав у твіттері: «Росія несе пряму відповідальність за будь-які дефіцити в міжнародній торгівлі зерном. Замість того, щоб припинити свою агресію, прагне перекласти відповідальність на міжнародні санкції. Це – дезінформація».
Європа хвилюється недарма. Бо очікує приблизно 150 тисяч мігрантів із Африки та Близького Сходу до кінця цього року. Така хвиля, за прогнозами експертів, може бути спровокована продовольчою кризою та очікуваним голодом через війну в Україні.
Отже ця війна дала зрозуміти: Україна є годувальницею для світу. І своєрідною китайською стіною для Європи. Це – країна відважних воїнів та неймовірних людей. Це – армія, яка прийняла виклик від величезної орди і протистоїть їй. Світова історія зараз пишеться в Україні. І вона визначатиме майбутнє держав та континентів.
…Я не знаю, як плаче Бог. Але уявляю Його усмішку, коли закінчиться війна. Це буде чисте небо, не перекреслене польотами ракетів та не затягнене димами. Ця усмішка заколисуватиме дітей. Вона зацвіте квітами на нашій зраненій землі, заколоситься хлібами. Зведе роз’єднані долі, родини. Струменітиме ранковою тишею без сирен та вибухів. І зцілюватиме наші душі…
А зараз просимо Всевишнього: почуй молитви українців та оберігай наших воїнів, наших земних янголів-захисників…
Слава Україні! Слава Героям!
Ольга ЧОРНА.
(Фото з відкритих інтернет-джерел).