«Наш храм був відчинений у найскладніші часи, тут завжди звучала молитва і слово Боже»
Цьогорічна осінь особлива для православної громади села Звиняч Білобожнівської громади, що на Чортківщині. Адже тутешньому храму нещодавно виповнилося 100 років. Відзначили цю особливу дату урочистим Богослужінням з нагоди ювілею, яке очолив архієрей ПЦУ – єпископ Тернопільський і Теребовлянський Павло, також долучилося понад два десятки священників.
«У храмі зібралося багато вірян не лише із Звиняча, а й довколишніх сіл. Зокрема, приїхали церковні хори із сусідніх парафій, – розповідає настоятель храму отець Михайло Ткачук. – А ще завітав знаменитий чоловічий хор з мого рідного села Чорнолізці Тисменицького району, що на Івано-Франківщині. Було дуже душевне і урочисте Богослужіння. Ми вшанували молитвою всіх фундаторів, будівничих, священників, які служили у цій церкві з часу її спорудження».
Храм Різдва Пресвятої Богородиці має глибоке коріння. Почали його будувати у 1912 році на місці храму Вознесіння Господнього. Вирішили звести нову святиню тому, що діюча не вміщала усіх мешканців великого села Звиняч, яке активно розвивалося і розросталося. Тож розібрали стіни і взялися до роботи. Храм будували довго і лише в 1921 році відбулося перше Богослужіння.
«Ініціатором побудови церкви був знаменитий отець Микола Галущинський – непересічна особистість, батько знаменитого педагога, засновника українського стрілецтва Михайла Галущинського, – розповідає отець Михайло. – На парафії у Звинячі він прослужив 42 роки. Але в новому храмі – тільки два з них, і в 1923 році він помер. Саме до нього у Звиняч двічі приїздив Іван Франко та багато відомих людей».
Звиняцька церква – простора, красива і велична. Отець Михайло каже, її двері ніколи не зачинялися для людей, навіть у непрості радянські часи атеїстичної пропаганди, коли святині перетворювали на склади чи господарські приміщення. Приходили за молитвою парафіяни з сусідніх Вербівців, Буданова, інших сіл.
Під час святкування століття храму освятили новий дзвін Благовіст, який цьогоріч придбали на заміну старовинному 170-річному дзвону.
«Він був найбільший у нашому храмі і дуже давній ще із храму Вознесіння Христового, – розповідає отець Михайло. – Не знаємо, чому це сталося. Спершу ми його відремонтували, але звук вже був не той. Бувало, він зовсім не дзвонив. Тому до сторіччя нам місцевий господар і благодійник Василь Градовий подарував нашому храму новий дзвін. Замовили ми його у волинських майстрів. І через чотири місяці нам виготовили 500-кілограмового дзвона. Старовинний раритетний дзвін встановили біля церкви як пам’ятник на кам’яному постаменті. Він нагадуватиме людям про давню і славну історію їхнього храму та села, про минуле, про яке варто пам’ятати, будуючи майбутнє».
Також під час святкової літургії вручили нагороди активним вірянам звиняцької парафії Різдва Пресвятої Богородиці.
Зокрема, з благословення предстоятеля ПЦУ, митрополита Київського і всієї України Епіфанія орден святого рівноапостольного князя Володимира отримав настоятель храму отець Михайло Ткачук. Орденом Святого Миколая Чудотворця нагородили постійного спонсора й мецената святині, директора ПАП «Дзвін» Василя Градового. Нагороди отримали також хористи, парафіяни, жертводавці святині.
Юля ТОМЧИШИН, фото Івана ПШОНЯКА.