Коли потрапляєш вперше у це портове місто, то ще довго дивуєшся, коли всюди чуєш українську. У Португалії постійно проживає близько 45 тисяч наших співвітчизників, що становить 11 відсотків від загального числа іммігрантів. Існує навіть окрема українська радіостанція для тих, хто хоче відчувати себе зовсім, як вдома. Лагуш – одне з найпопулярніших у Португалії міст, яке наші співвітчизники обирають і для життя, й для відпочинку. Що ж так вабить у ньому українців?
Дивовижна природа
Це древнє, портове і дуже симпатичне місто. Невелике – з населенням близько 17,5 тисяч людей. Розташоване в гирлі річки й простягається вздовж Атлантичного океану. Історія Лагуша сягає близько 2 тисяч років. Але як воно виглядало раніше, ми вже не дізнаємося – у 1755 році Португалією пронеслися землетрус і цунамі, які знищили велику частину історичної краси на узбережжі.
Тут є прекрасна гавань, в якій можна відчути дух португальських моряків та місцевого населення. Найдивовижніше в цьому чарівному місті – це природа, яка вражає з першого погляду. Хоч куди поглянете, ви будете в захваті від первозданної краси гірських порід, з яких відкривається незабутній вид на океан. Це місце ідеально підходить для романтичних прогулянок по пляжу. Особливо красиво, коли заходить сонце, скелі набувають м’якого золотистого відтінку, який надихає багатьох художників і любителів мистецтва. Найпопулярнішими серед туристів пляжами є Meia Praia і Dona Ana. Вони розташовані на видовженому піщаному місці, яке тягнеться вздовж узбережжя. Пляжі – один красивіший іншого. Більшість з них пропонує широкий спектр послуг, здають у найм парасольки і шезлонги, пропонують масаж, а також продають інвентар для водних видів спорту.
Ставлення до українців і перший в Європі ринок рабів
Відпочити у Лагуші можна і з сім’єю, і з друзями. Тут завжди є що робити і куди піти. Вдень можна поплавати в океані, замовити екскурсію катером або просто поніжитися на сонці, а вночі – завітати в один із місцевих барів та відчути весь колорит португальської ночі. Великим задоволенням є спілкуваннями з португальцями, адже вони дуже приязно ставляться до українців. Більшість з них розмовляють англійською, тому проблем із спілкуванням немає.
Будуть задоволені і ті, кого приваблює архітектура та історія. Незважаючи на те, що багато з історичних скарбів Лагуша були зруйновані під час землетрусу, в місті є багато цікавих пам’яток, які варто відвідати. Найбільш вражаючою є церква Святого Себастьяна, розташована на пагорбі, вона відкриває приголомшливий вид на океан і місто. Але основним символом вважається собор “Igreja do Santo António”. Крім цього, тут є залишки старої фортеці, маяк та зоопарк.
В іншому районі, Санта-Марія, найпривабливішими для туристів пам’ятками є залишки кріпосних стін і веж Лагуша, будівля збройової майстерні, форт мису Бандейра, з якого відкривається чудовий вид, і будівля першого в Європі ринку рабів, організованого в 1441 році в будівлі античної митниці – тепер там розташовані виставкові експонати і центр народних ремесел.
Замість великих мереж – маленькі господарства
Лагуш славиться своїми кулінарними стравами. Гастрономія регіону заснована на рибі та морепродуктах. На відміну від більш розвинених країн, у Португалії великі харчові мережі ще не витіснили маленькі фермерські господарства.
Молюски та риба є основними компонентами супів, рагу і основних страв. Тут можна спробувати щось нове та незвичне, адже не кожен день є можливість скуштувати, наприклад, восьминога. Все готується з додаванням спецій та пряностей. Величезне розмаїття видів риби, назви яких іноді важко вимовити. Окрім страв, місто пропонує широкий асортимент національних вин та різних фірмових напоїв.
Наші – всюди
Португальці, як і ми, люблять довгі посиденьки з друзями, пізні вечері та розслаблене проведення часу. Виглядати і вести себе тут можна як завгодно, і це нітрохи не здивує оточуючих. Коли краще дізнаєшся португальців, стає зрозуміло, що їх лінь і непунктуальність є, насправді, легким ставленням до життя. Мало не щотижня вони влаштовують торжества навіть по найбільш незначних приводах, а на вулицях витає атмосфера вічного свята.
За останні 10 років Португалія стала другим домом для тисяч українців. Лагуш – одне з десятків місць тут, де можна легко знайти “наших”. Багато українців приїхали до країни у 1998 році. Тоді Португалія виграла право приймати у себе Чемпіонат Європи з футболу 2004 року і потребувала робочої сили для спорудження необхідних для цього об’єктів.
Саме тоді уряд Португалії створив сприятливі умови для заробітчан. Емігрантів, які правдами і неправдами приїжджали із країн Східної Європи, з простроченими туристичними візами, або й без будь-яких документів узагалі, не депортували і не переслідували. Їм давали можливість заробити і успішно легалізуватися.
Пізніше умови трохи змінилися. Але все одно Португалія залишається однією з найлояльніших до емігрантів країною Європи. Українці переважно працюють тут в сфері обслуговування. Деякі приїхали недавно, а інші вже живуть роками. Чимало з них говорять про правову захищеність, можливість легко знайти роботу, а також про толерантність португальців. Це саме те, чого їм не вистачає в Україні, щоб повернутися.