Як вберегтися від «лагідного вбивці»: понад півтисячі тернополян чекають на порятунок від держави

Наприкінці липня весь світ згадує про одну з найнебезпечніших недуг – вірусний гепатит, кількість жертв якого з кожним роком невпинно зростає. Щодня цей вірус забирає 3500 життів на планеті. Така шокуюча статистика співставна лише із смертністю від ВІЛ та туберкульозу.

16

Гепатит С: симптоми, причини і наслідки

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі налічується близько двох мільярдів людей, інфікованих гепатитом В, 180 мільйонів людей, інфікованих гепатитом С, з яких щонайменше 1,2 мільйона хворих проживають в Україні. Більшість з них навіть не здогадуються про своє захворювання, бо у 80% випадків гострий період проходить без симптомів. Цей вірус називають «лагідним вбивцею», адже хвороба упродовж десятиліть може тривати без клінічних ознак, повільно руйнуючи організм.

За оцінкою експертів Інституту епідеміології та інфекційних захворювань імені Громашеського Національної академії медичних наук України, інфіковані вірусом гепатиту С в Україні не менше 3% громадян, а це 1350000 осіб.

– На Тернопіллі рівень захворювання вірусними гепатитами коливається в ме-жах 4,6-2,3 випадки на 100 тисяч населення, – розповідає позаштатний спеціаліст-інфекціоніст головного управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Олена Герасименко. – Найскладніша ситуація в Тернополі. Тут показник становить  6,8-4,1 випадки на 100 тисяч населення. Втім він значно нижчий, ніж у цілому по Україні, – 14,6-6,31.

12

Вірусні гепатити – це група інфекційних захворювань, які супроводжуються ураженням печінки та синдромом інтоксикації. Серед вірусних гепатитів А, В і С, найлегше проходить – вірусний гепатит А. Його інкубаційний період – від 3 тижнів до 3 місяців. За правильного лікування він не залишає жодних наслідків.

– Вірусні гепатити В і С передаються перинатальним шляхом при порушенні цілісності шкіряних покровів або переливанні крові та її препаратів, – розповідає Олена Герасименко. –  Тобто заразитися можна після проведення манікюру, педикюру, пірсингу, під час оперативних втручань, переливань крові та кровозамінників. Вірус може жити в організмі людини багато років і проявлятися за несприятливих ситуацій. Наприклад, після стресу, хвороби чи оперативного втручання. Тоді з’являються перші симптоми – ломота в суглобах, загальна слабкість, в’ялість, низька працездатність, важкість в епігастрії, сухість, гіркота в роті.

17

Об’єдналися, щоб боротися за життя

Тернополянин Олег Мартинюк, як і більшість хворих, випадково дізнався, що занедужав на гепатит С.

– Спершу був шок,- каже чоловік. – Далі почав шукати різні шляхи лікування. Тоді вартість лікування становила 12-14 тисяч доларів. Таких коштів у мене не було. Тож почав шукати інший вихід. Познайомився з людьми, які теж страждають цією недугою. Згодом створив громадську організацію хворих вірусним гепатитом С «Іскра Надії», щоб разом боротися за своє життя та доступ до лікування.

За словами пана Олега, найстрашніше у цій недузі, що вірус гепатиту С руйнує печінку, а вона є своєрідним фільтром для нашого організму. Та оскільки лікування цієї хвороби дуже дороговартісне, то більшість хворих перебуває лише на підтримуючій терапії. До того ж раз у півроку потрібно робити обстеження, щоб перевіряти стан печінки.

15

Гроші заради здоров’я

На Тернопіллі офіційно перебувають на обліку 657 осіб, які хворіють на вірусні гепатити.  Серед них є як діти, так і пенсіонери. Щоб допомогти хворим у 2013 році була затверджена державна цільова програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В і С на 2013-2016 роки. За кошти, виділені в її рамках, у 2013-му було проліковано 9 осіб, 2014-му – 17. З 2014 року діє і обласна програма. Завдяки їй вдалося пролікувати трьох осіб і цьогоріч планують допомогти ще 3 жителям області.

– На жаль, наша область отримує найменшу дотацію на реалізацію державної програми, – додає Олена Герасименко. –  До прикладу, Закарпатська область отримує близько 4 мільйонів, а у нас – 1,3 мільйона, хоч і населення в нас значно більше. Але у 2016 фінансування покращили і ми зможемо пролікувати за державні кошти понад 30 хворих.

Олег Мартинюк подав офіційний запит у Міністерство охорони здоров’я і з’ясував, що на виконання державної програми у 2013-2015 р.р. фактично виділили лише 20,3%  від запланованої суми на її реалізацію.

– Коли планували держбюджет, то 1 млрд. 256 млн. хотіли виділити на закупівлю ліків від гепатиту С, – додає чоловік. – Але пані Яресько скоротила його вдесятеро. Тобто лише одна людина з десяти, які потребували негайного лікування, отримали на нього шанс. Ми ходили в Мінфін, організовували акції протесту. Але нічого не допомогло. Таке очікування ліків лише погіршує стан здоров`я. Та нашій владі до цього байдуже. У державних закупівлях є значна корупційна складова – відкати становлять 30-50%. Натомість ці кошти могли б рятувати людські життя.

Тому й складається ситуація, що потрібно негайно лікувати десятки людей, а  грошей є на одиниці. Олег  Мартинюк розповідає, що найважче, коли надходять кошти з бюджету, із 140 осіб треба відібрати 10 чи 20, на порятунок яких вистачить грошей. Це вирішує спеціальна комісія, але щоразу такий вибір дуже непростий.

14

Знати, щоб вберегтись

Сьогодні завдяки науковим досягненням медицини лікування вірусних гепатитів стало значно швидшим та ефективнішим. Нова потрійна терапія дає можливість вилікувати цю важку недугу орієнтовно за три місяці. Досі курс лікування тривав близько року.

Фахівці запевняють: найкраща профілактика гепатиту В і С – здоровий спосіб життя, відмова від  шкідливих звичок, дотримання правил особистої гігієни, своєчасна санітарна обробка ран і порізів.

Єдиний спосіб дізнатися, чи є антитіла до вірусних гепатитів в організмі, – це здати аналіз крові. Уже через 15-20 хвилин після експрес-тестування буде відомий результат. Якщо антитіла будуть виявлені, потрібно провести додаткове обстеження.  За словами Олени Герасименко, задля профілактики варто раз у рік здавати цей аналіз, якщо ви проводили маніпуляції, що могли призвести до інфікування цією хворобою.

У Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами в Тернополі на Театральному майдані відбулася просвітницька акція «Вимагаємо ефективного лікування!», яку організував міжнародний благодійний фонд «Альянс громадського здоров’я!», ТМГО «Центр духовної та психологічної підтримки «Джерела» та інші партнерські організації.

Тернополяни мали можливість безкоштовно пройти тестування на наявність гепатиту С та отримати консультацію лікаря-інфекціоніста.

13

Опитую перехожих – більшість не знають, що таке вірусні гепатити і чим вони загрожують людині. Волонтери роздають інформаційні буклети та закликають людей долучатися та перевірити своє здоров’я.

– Основна мета нашої акції – привернути увагу громадськості й влади до проблеми вірусних гепатитів та їх лікування, – розповідає соціальний працівник ТМГО «Джерела» Софія Остролуцька. – Зокрема, щоб лікування гепатиту С проводилося новим препаратом софосбувіром, який значно ефективніший і має менше побічних дій. Ми пропонуємо всім охочим зробити швидкий текст на вірусні гепатити і безкоштовно перевірити своє здоров’я.

Долучилися до акції і активісти тернопільського обласного відділення Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД. Адже багато інфікованих вірусом імунодефіциту хворіють на вірусні гепатити.

– Сьогодні ми мали нагоду переконатися, що люди дуже мало знають про гепатит С, про те, як він передається, –  каже Мар’яна Радчук. –Тому такі заходи дуже потрібні для усіх нас. Адже чим більше люди будуть поінформовані, тим краще зможуть себе захистити. Щоб ці захворювання не набували масштабів епідемії в нашій країні.

Запропонували пройти обстеження  військовослужбовцям 44-ї окремої артилерійської бригади, тож вони також взяли участь в акції (на фото внизу).

Загалом 27 липня обстежили  132 людини. У шести виявили антитіла вірусних гепатитів і направили їх на детальніше обстеження.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *