Звіробій – поміч від 99 хвороб і… вбивця чоловічої сили

Звіробій – поміч від 99 хвороб  і…  вбивця чоловічої сили


Хто з нас не знає про цілющу рослину – звіробій? Вважається, що він лікує 99 хвороб. Завдяки своїм властивостям звіробій входить до складу багатьох медичних препаратів. Але, як і будь які інші лікарські засоби, має і протипоказання, і побічну дію. Тож, щоб не втрапити в халепу, будь-які ліки, навіть якщо це чай, зібраний із зілля поблизу власного городу, слід вживати, тільки порадившись з лікарем.
 
Як збирати та зберігати
Звіробій квітне в червні-вересні. Саме в цей час і збирають квітучі верхівки зі стеблом завдовжки 25-30 см, без грубих безлистих частин. Сушать рослину, розстеливши тонким шаром, в тіні. Висушену траву звіробою обмолочують, відділяючи стебла, і зберігають не більше 3 років.
 
Звідки цілюща дія?
Лікарські властивості звіробою пов’язані з досить складним хімічним складом. У траві містяться флавони й антоциани, які мають сечогінну, дезінфікуючу, послаблюючу дію, сприяють зменшенню проникності кровоносних судин та накопиченню вітаміну С в організмі. Ефірні олії звіробою, які впливають на його характерний запах, мають ранозагоювальні властивості. Дубильні речовини – це органічні речовини різної будови, які надають рослині терпкого смаку і виявляють протизапальну дію, здатні пригнічувати зростання бактерій і вірусів. Органічні кислоти звіробою активно беруть участь в обміні речовин, збільшують виділення слини, жовчі і шлункового соку, а смоли мають протимікробні властивості.
 
Звіробій лікує майже все
У традиційній медицині звіробій використовують як в’яжучий, протизапальний і тонізуючий засіб при кровохарканні, кашлі, проносах, кольках, хворобах печінки, для зміцнення ясен.
З нього роблять рослинні антибіотики – іманін і новоіманін – ефективні антибактеріальні препарати, які застосовують при важких опіках, гнійних ранах, гострих катарах дихальних шляхів (риніті, гаймориті, фарингіті), при абсцесі, маститі. Препарати з трави звіробою застосовують для лікування  виразок, ревматизму, подагри, різних нервових захворюваннь, як антигельмінтний і діуретичний засіб, для зміцнення ясен, усунення неприємного запаху з рота. Використовується він для лікування депресивних психозів.
Дослідженнями встановлено, що екстракт рослини при внутрішньовенному введенні стимулює діяльність серця, збільшує амплітуду серцевих скорочень, підвищує артеріальний тиск, звужує судини. 
Корисний звіробій при захворюваннях травного тракту (проноси, хронічні гастрити, виразкова хвороба, спазмах кишок і жовчних шляхів), при захворюваннях печінки і жовчного міхура. Лікують звіробоєм нирковокам’яну хворобу, гострий та хронічнй пієлонефрити, цистити, розлади нервової системи, нейродистонію, мігрені. За деякими припущеннями, впливає звіробій і на біохімічні процеси в уражених злоякісними пухлинами органах.
У народній медицині звіробій дуже популярний лікувальний засіб, який застосовують при шлунково-кишкових, серцево-судинних захворюваннях, як кровоспинний засіб при маткових кровотечах; хворобах печінки, при невралгіях, істерії, безсонні, епілепсії, паралічах. Відваром трави звіробою миються при діатезах, висипах, наривах, при хворобах молочних залоз прикладають компреси. Коріння рослини використовують при дизентерії та туберкульозі кісток.
Настій звіробою: 1 ст. л подрібненої трави залити 1 скл. окропу, настоювати 30 хв. і вживати по 1/4 скл. 3-4 рази на день до їжі.
Відвар: взяти 1 ст. л подрібненої трави на склянку води, кип’ятити 15 хв., після охолодження процідити. Це добова доза, яку випивають за кілька прийомів.
Олія (для зовнішнього застосування): 20 г свіжих квіток заливають 200 г соняшникової або лляної олії, настоюють 14 днів, періодично збовтуючи. Масляний екстракт добре допомагає при ударах, ним лікують сильні опіки, рани, виразки, нариви та інші гнійні запалення. 
Настоянка: 4 ст. л трави залити 100 мл спирту, настояти в темному місці близько 10 днів. Потім настоянку процідити, приймати 15-20 крапель 3 рази на день. Для полоскання горла, для зміцнення ясен і зняття запалення, настоянку розводять кип’яченою водою – 30-40 крапель на 1/2 скл. води.

 
Можна стати… імпотентом
Часто звіробій вживають не тільки з лікувальною метою, а п’ють просто як чай, який, до речі, приємний на смак, колір та запах, тож і набув популярності. Але зловживати звіробоєм не можна! Недарма він має таку грізну назву! Ця рослина може викликати у тварин серйозне отруєння, до нього чутливі вівці, коні, велика рогата худоба, особливо молодняк білої масті. Для людей рослина не така шкідлива, але через її слабу токсичну дію звіробій не можна приймати протягом тривалого часу – з’являться неприємні відчуття у правому боці та  гіркота у роті, можлива кропивниця. Після прийому настою (чаю) з трави необхідно утримуватися від засмаги, адже звіробій підвищує чутливість шкіри до ультрафіолетових променів.
Протипоказаний звіробій при вагітності, гіпертонії (в чистому вигляді, а от у зборі можна). Надто міцний чай викличе симптоми гострого гастриту (спазми і болі в кишечнику). 
Але найбільш підступний звіробій для чоловіків – при тривалому вживанні (від 3 тижнів і більше) може виникнути тимчасова імпотенція (і більшість навіть не здогадується, з чим це пов’язано). Але, на щастя, через кілька тижнів після припинення прийому препаратів, все нормалізується. 

Як пити чай із звіробою?
Для того, щоб отримати максимум користі від сировини, необхідно 2 ст. л. трави залити 300 мл окропу і дати постояти близько 15 хвилин. Вживати такий чай можна не частіше 2 разів на день протягом 10 діб. Потім бажано зробити перерву хоча б на тиждень.
Вживати напій треба теплим, для поліпшення смакових властивостей можна додати 1 ч. л. меду. Звіробій можна змішувати з іншими травами. Рослина добре поєднується з м’ятою, мелісою і материнкою. Для посилення імуностимулюючого ефекту рекомендується пити чай з материнкою і звіробоєм. Для поліпшення стану жіночого організму краще поєднувати траву з мелісою.
При проблемах з шлунково-кишковим трактом рекомендується пити чай не частіше 1 разу в день. При цьому заварювати сировину потрібно не так, як зазначено вище. 1 ст. л. трави треба залити 300 мл окропу і настоювати 15 хвилин. При бажанні у напій можна додати лимон і трохи меду. При болях у животі пий чай по 200 мл в день, не більше.

З чим не можна вживати?
Не дозволений одночасний прийом звіробою з антидепрессантами та засобами від мігрені на основі триптанів. Протисудомні препарати втрачають ефективність, що може призвести до втрати контролю над судомами. Несумісний він з гормональними протизаплідними засобами. Може знижуватися ефективність методів гормональної контрацепції. У цьому списку і протиракові препарати. Протипухлинні засоби можуть знижувати свою ефективність при одночасному застосуванні зі звіробоєм. Не варто поєднувати звіробій з антигістамінними, антиретровірусними і протигрибковими препаратами.
Наведений вище список не є вичерпним, тому обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що звіробій підходить та безпечний для вас.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *