13 травня – яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

13 травня – яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

Цього дня в світі відзначають Всесвітній день кульбаби, День народження застібки-липучки, Всесвітній день коктейлю, Міжнародний день хумуса, Глобальний день інженерної справи, День льодяників від кашлю.

У США – День лепрекона, День «Найкращого стрілка», День яблучного пирога, День грінок, День стрибаючої жаби, День фруктового коктейлю, в Німеччині – День батька, в Бразилії – День скасування рабства, у Колумбії – День святої Марії, у Вірменії – Вознесіння Господнє, в Камбоджі – День народження короля, в Португалії – День Фатімської Богоматері, у Нігерії, Конго – День Гарланда, на Фіджі – День Ротума, у Нідерландах – День Серватія Маастрихтського, в Британії – День гірлянд абботсбері.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 13 травня вшановує пам’ять апостола Якова-старшого брата Іоанна Богослова. У народі день назвали Яків Теплий – приходить справжнє тепло, літо не за горами. 

Що не можна робити 

У цей день заборонялося будь-який прояв сватання, в народі травень вважався невідповідним для весіль і застіль. Не рекомендується також відправлятися у далекі поїздки.

Прикмети на 13 травня      

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

– небо чисте та ясне – літо буде сонячним;

– увечері дме вітер з півдня – літо буде з грозами, але теплим.

Пам’ятні дати 13 травня, річниці та події

У 1501 році флорентинець Амеріго Веспуччі вирушив у морську подорож, в ході якої з’ясував, що Колумб відкрив ніщо інше, як новий континент. Але саме на його честь була названа Америка.

У 1637 році кардинал Рішельє, пам’ятаючи про своїх ворогів, наказав закруглити всі кинджали, які використовувалися за їжею для нарізування м’яса, створивши таким чином столовий ніж.

У 1787 році очолюваний капітаном Артуром Філліпом Перший флот із каторжниками на борту вирушив із Портсмута, щоб заснувати першу колонію в Австралії.

У 1871 році Ватикан був включений в Італійське королівство, а суверенітет Папи був обмежений палацами Ватикану, римською латеранською церквою і заміською папською резиденцією. До палаців, які досить великі, належали також і прекрасні Ватиканські сади.

У 1920 році в Манчестері на конференції лікарів-дантистів цукор був названий головною причиною хвороби зубів, щоб уникнути згубних наслідків рекомендувалося після прийому солодощів пити сухе шампанське.

У 1927 році в Києві був створений футбольний клуб «Динамо Київ».

У 1930 році був убитий останній дикий сумчастий вовк.

У 1950 році в англійському Сільверстоуні пройшла перша гонка першого чемпіонату «Формули-1». Вона відбулася на злітно-посадкових смугах колишнього військового аеродрому. Переможцем став 44-річний італійський автогонщик Джузеппе Фаріна (команда «Альфа-Ромео»), який за підсумками сезону став і першим чемпіоном «Формули-1». Гонка проходила в присутності членів британської королівської родини, в ній брали участь найсильніші гонщики світу того часу – Хуан Мануель Фанхіо, Луїджі Фаджіолі, Луї Розьє, Редж Парнелл і Принц Біра.

13 травня 1958 року швейцарський інженер Георг де Местраль зареєстрував торгову марку розробленої ним самим застібки-липучки Velcrо (від французьких слів velours – «оксамит» і crochet – «гачок»). Так вона називається в деяких західноєвропейських країнах і сьогодні. В англійському ж побуті застібці придумали інше найменування – hooks & loops («гачки і петлі»). Застібка-липучка – вид текстильного кріплення. В англійській мові для позначення часто використовується термін «Velcro» – відомий бренд, який не тільки є торговою маркою в багатьох країнах, але і став уже ім’ям прозивним. Георг де Местраль винайшов застібку-липучку ще в 1948 році. Ідея спала йому на думку, коли він гуляв зі своєю собакою в Альпах, і вона застрягла в кущах реп’яха.

У 1986 році у Франції вийшов фільм Клода Лелюша «Чоловік і жінка. 20 років потому» – про тих же героїв і з тими ж акторами.

У 1991 році корпорація «Apple» випустила в продаж «Macintosh System 7.0», пише УНІАН.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *