25 травня: які свята, пам’ятні дати й події припадають на цей день

25 травня: які свята, пам’ятні дати й події припадають на цей день

25 травня – день пам’яті святителя Германа. Жив він у VII столітті і на його долю випало чимало поневірянь. Коли помер його батько, Германа віддав імператор на службу церковним кліриком. Згодом його навіть поставили на пост єпископа. Він завжди захищав християнську віру, за що був засланий в далекі краї. Повернувшись, став патріархом Константинополя. Коли імператором став Лев Вірменин, знову був засланий через пророчі промови і непохитність віри. Помер Герман в віці 96 років.

У народі день часто називали Горобинівкою, тому що саме в цей період зазвичай починала квітнути горобина. Вважалося, що це дерево захищає від пожеж, а тому його часто садили поряд з будинком.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 25 травня:

996 рік – у Києві освячують першу на Русі кам’яну Десятинну церкву (Церкву Успіння Пресвятої Богородиці);

1502 рік – португальці в день Святої Олени відкривають острів, який назвали на честь святої;

1521 рік – Вормським едиктом Карл V проголошує Мартина Лютера єретиком і забороняє друкувати і поширювати його праці;

1810 рік – у Буенос-Айресі відбувається Травнева революція, з якої розпочинається процес утворення держави Аргентина;

1926 рік – вбивають Симона Петлюру;

1996 рік – в Єні чеський легкоатлет Ян Желєзни встановлює нині чинний світовий рекорд у метанні списа – 98 м 48 см;

1996 рік – у Кошиці словак Ю. Барбаріч протягає на собі 327-тонний поїзд на рекордну відстань – 8,2 метра;

1996 рік – у Києві відновлюють пам’ятник княгині Ользі, який зруйнували 1919 року;

1997 рік – шри-ланкієць А.Джоакім встановлює світовий рекорд, простоявши на одній нозі 76 годин 40 хвилин;

1999 рік – боксер-важковаговик Майк Тайсон виходить на свободу з в’язниці, відсидівши 3 місяці за напад на двох водіїв;

2001 рік – у Сан-Франциско (США) з’явивляється новий вид палива для автомобілів – фруктовий бензин;

2014 рік – в Україні президентом обирають Петра Порошенка;

2020 рік – в Міннеаполісі (США) під час затримання вбивають чорношкірого американця Джорджа Флойда, це спричиняє масові протести серед населення з жертвами.

Який сьогодні день в Україні і світі

25 травня в Україні святкують День державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. Не забудьте привітати рідних, близьких, друзів чи знайомих, які займаються цією важливою для країни справою.

Міжнародний день без пластику. Ця екологічна подія спрямована на підвищення обізнаності про вплив одноразового пластику на навколишнє середовище. Цього дня слід сказати “ні” пластику і відмовитися від його використання. Це буде ваш внесок у збереження природи.

Всесвітній день товару. Припадає щороку на останній четвер травня. Головна мета цієї події полягає в тому, щоб поділитися зі споживачами особливостями виробничих процесів різних товарів. Вперше почали святкувати 2018 року у зв’язку з річницею компанії  Mind the Product. Ця організація ставить перед собою мету зблизити між собою споживачів і виробників різних товарів. Останні діляться своїм досвідом виробництва, розроблення та продажу товарів. Створили компанію в Лондоні 2010 року.

Міжнародний день танцю степ. Подію присвятили на честь відомого танцюриста степу Білла Робінсона. Степ — особливий жанр хореографічного мистецтва та назва танцювальних стилів, які характеризуються акцентом на роботу ніг. З’явився степ спочатку у африканській культурі, а найпопулярнішим його різновидом є чечітка. Степ є головним серед форм народних танців в таких країнах як Ірландія та Велика Британія.

Міжнародний день героїв боротьби проти тоталітаризму. Подія була започаткована Європарламентом 2019 року, а дату обрали на честь дня вбивства ротмістра Вітольда Пілецького (Польща) членами комуністичної партії (1948 рік). Головна мета дати – вшанувати пам’ять противників тоталітаризму, які ціною свого життя рятували людей з таборів.

День рушника. Вона була створена 2001 року прихильниками творчості британського комедійсного письменника Дугласа Адамса. Чому обрали саме рушник? Все просто – в одному з творів Адамса (“Путівник Галактикою”) рушник є головним атрибутом для подорожування автостопом.

Всесвітній день щитоподібної залози. Дата була встановлена Європейською тироїдною організацією 2009 року. Щитоподібна залоза є органом ендокринної системи і виробляє гормони (кальцитонін, трийодтиронін і тироксин), що потрібні для функціонування організму. Порушення в роботі щитоподібної залози має тяжкі наслідки: зокрема і затримку фізичного та психічного розвитку.

День зниклих безвісти дітей. Дата була започаткована Міжнародним центром пошуку зниклих та експлуатованих дітей 2002 року. Символом події є квітка незабудка. Головна мета цього дня полягає в привернені уваги людей до гострої проблеми, залучення до активізації пошуку, підвищення поінформованості батьків щодо того, як можна захистити своїх дітей від викрадення.

День філолога. Професійне свято філологів – начитаних та освічених людей, які допомагають зберегти літературний і мовний спадок людства. Перші філологи з’явилися дуже давно. Ними вважають працівників Александрійської бібліотеки, в якій зберігалося понад 500 тисяч рукописів. Більш сучасного значення філологія набула за часів Відродження. Тоді антична культура набула статусу обов’язкового освітнього елементу. Зокрема в своєму трактаті “Бенкет” Датне Аліг’єрі підняв чимало питань стосовно літератури та мови, описував переваги народної мови над латиною та можливість перекладу віршів із різних мов без втрати гармонії.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *