Батьківщиною айви є Азія, однак вона без проблем зростає і в нашому помірному кліматі. Її можна зберегти до лютого, обравши цілі стиглі плоди. У свіжому вигляді айву вживають вкрай рідко, бо вона відрізняється кислим і терпким смаком. У вареної айви м’якоть рожева, з характерною гранульованою текстурою. Зовні й за смаком вона нагадує грушу. Плоди айви зелено-жовті або золотаві.
Користь для здоров’я
Айва містить безліч корисних речовин. В її складі є глюкоза, фруктоза, яблучна і лимонна кислота, пектини, солі заліза, калію, фосфору і кальцію. Крім того, плоди цієї рослини багаті вітамінами А, В, С, Е і РР.
Народна медицина здавна використовує айву для приготування різних жарознижуючих засобів при будь-яких простудних захворюваннях. Варення з айви допоможе налагодити роботу травної системи. Для зупинки кровотеч рекомендується пити відвар з насіння цього фрукта.
До речі, народна медицина використовує в лікувальних цілях не тільки плоди, а й листя айви. Настій з листя ефективно знижує рівень цукру в крові. Тому людям, що страждають на цукровий діабет, слід звернути на айву особливу увагу.
Корисний також і сік цієї рослини, що володіє антисептичною дією. Вживати айвовий сік рекомендують тим, хто страждає астмою і захворюваннями верхніх дихальних шляхів.
Пектинові і дубильні речовини, які містяться в плодах, допоможуть вивести з організму токсини і різні канцерогенні сполуки, сприяючи прочищенню кишечника. Вони ж протистоять розвитку захворювань і запальних процесів травної системи. Крім того, айва характеризується низькою калорійністю, завдяки чому користується прихильністю дієтологів.
Вживання в їжу плодів айви допоможе боротися з розумовою напругою і стресом, а також сприяє підвищенню настрою. Вагітним жінкам піде на користь чай зі шматочками айви.
Сік цієї рослини часто використовується в косметології для позбавлення від веснянок і очищення проблемних зон шкіри обличчя. Рецепт простий: ватний тампон змочити в свіжовичавленому соці плоду і протерти попередньо очищену від косметики шкіру. Для жирної шкіри підійдуть лосьйони або бальзами з айви. Застосування таких косметичних засобів допоможе зробити шкіру ніжною і гладенькою на дотик.
Кому шкодить?
Як і будь-який продукт, айву потрібно вживати в розумних кількостях. В жодному випадку не рекомендується їсти насіння, оскільки воно містить деякі шкідливі для організму людини речовини. Також не варто захоплюватися айвою тим, хто страждає від плевритів і запорів.
Дуже незвичайний побічний ефект від вживання плодів цієї рослини – негативний вплив на голосові зв’язки і гортань. Тож співакам, лекторам і педагогам краще утриматися від спокуси з’їсти варену айву. А ось з препаратами на її основі немає ніяких проблем – застосовувати їх можна, зв’язки і горло не постраждають.
Навіть, якщо ви любите кисле, краще не їсти багато айви в сирому вигляді, оскільки вона може викликати подразнення слизової шлунка і першіння в горлі, таким чином надавши протилежний ефект при болях в животі або хворобах гортані.