Артроз суглобів – що це таке і як його лікувати?

Коли виникає різкий біль після ходьби або бігу, в руках і ногах чути неприємний хрускіт, можна запідозрити артроз суглобів. Цим небезпечним недугом страждає понад 2000 осіб з кожних 100 тисяч [1], і це тільки в Україні. Як допомогти своїм суглобам і уберегти їх від повного руйнування?

Артроз суглобів

Остеоартрози – дуже широка група захворювань [2], що вражають весь опорно-руховий апарат. Точніше, його складові: кістки, хрящі, суглоби і м’язи. У важких ситуаціях хвороба призводить до інвалідності, безпорадності і приковує до ліжка.

Синовіальна рідина, хрящова тканина, капсула і дві сусідні кістки – це частини складного біомеханізму. Він називається суглобом, а його основне завдання – забезпечити рухову активність і переміщення тіла в просторі. Це важлива і життєво необхідна функція, при якій завдання хряща і суглобової рідини полягає в пом’якшенні тертя.

Здорові кістки не торкаються один до одного. При артрозі кількість рідини зменшується, а хрящова тканина стирається. Це призводить до звуження просвіту між кісточками, від чого вони стикаються. Згодом головки кістки також стираються, можуть навіть зростатися між собою. Тоді людина відчуває постійний біль і не може рухатися.

Причини і перші симптоми

До остеоартрозу ведуть різні причини:

  • вроджена дисплазія;
  • порушення вироблення колагену;
  • аутоімунні процеси;
  • вік після 40 років, коли зменшується вироблення хондроцитов;
  • зайва вага, яка дає навантаження на суглоби, від чого вони зношуються швидше;
  • травми і переломи.

Суттєво впливає на розвиток хвороби рід занять – вантажники, будівельники, перукарі, хірурги схильні до артрозу частіше. Їх діяльність пов’язана з переміщенням вантажів або постійним навантаженням на ноги.

Першим характерним симптомом захворювання виступає хруст. Не варто лякатися, якщо у дитини хрумтять коліна або руки. У цьому віці клацання пов’язані з ростом кісток. Але у людей після 25-30 років звук часто сигналізує про початок артрозу.

Далі виникають болі в суглобах. Вони з’являються після рухової активності, потім проходять. Згодом може зменшуватися амплітуда рухів: людина не може повернути руку, підняти ногу повністю, зігнути коліно. При виникненні цих симптомів потрібно відразу звернутися до лікаря.

Методи лікування артрозу суглобів

Лікуванням суглоба займаються ортопеди. Міжнародне Товариство з Вивченню остеоартрозу (OARSI) [3] рекомендує три основних напрямки в терапії:

  • Немедикаментозне – це скоріше профілактика або доповнення до основної терапії. Включає аеробіку, плавання, ЛФК та апаратні методики.
  • Хірургічне – показано на останніх стадіях захворювання, коли без операції не обійтися.
  • Медикаментозне – різні групи препаратів для усунення болю і запалення. Також призначають засоби, які уповільнюють руйнування хрящової тканини. Вони не відновлюють її на 100%, але дають значні поліпшення.

Це препарати глюкозаміна і хондроїтину в комплексі, наприклад, Терафлекс® від Байєр. Він перешкоджає змінам в хрящі, дозволяє знизити дозу нестероїдних препаратів. Комбінація хондроїтину і глюкозаміну стимулює регенерацію тканин і заважає подальшому розвитку артрозу.

Дозування і форму препарату Терафлекс® [4] підбирає лікар після консультації та діагностики.

[1] Коваленко В.М., Корнацькій В.М., Шуба Н.М. та ін. Ревматічні хвороби в Україні: сучасний стан проблеми и надання медичної допомоги та шляхи покращання. – К., 2004. – С. 23-26.

[2] Артрози. Велика медична енциклопедія. – М., 1975. – Т. 2. – 679 c.

[3] Zhang W, Nuki G, Moskowitz RW et al. OARSI recommendations for the management of hip and knee osteoarthritis: part III: Changes in evidence following systematic cumulative update of research published through January 2009. Osteoarthritis Cartilage. 2010 року; 18: 476-499.

[4] Чичасова Наталія Володимирівна. “Клінічне обгрунтування застосування різних форм препарату Терафлекс при остеоартрозі” Сучасна ревматологія, no. 4, 2010 pp. 59-64.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *