Чи варто зараз підвищувати «мінімалку» в Україні

Чи варто зараз підвищувати «мінімалку» в Україні

Уже тривалий час українці стверджують: економічна ситуація в країні погана. Саме тому чимало наших співвітчизників обирають роботу за кордоном. Навіть Covid-19 не зупиняє…   

У цьогорічному травні 60% українців назвали нинішню економічну ситуацію в країні поганою. І лише 5% опитаних вважають її доброю. Такі дані соціологічної служби Центру Разумкова.

Добробут своєї родини 36% оцінюють як вельми поганий, 48% ˗ як не поганий і не добрий, 14% ˗ як добрий. Опитані українці не вірять у швидкі зміни в економіці. Чимало людей вважають, що за три місяці економічне становище країни погіршиться, відповідно, зміниться й на гірше рівень добробуту їхніх родин.

Як відомо, багато українців працюють на мінімалку. Влада обіцяє зарплату підвищити. Але експерти кажуть: робити цього поки не слід.

Мінімальна платня реально працює як мінімальний обсяг оплати праці за місяць, який мають сплачувати роботодавці. Але підвищувати її далі поки що не варто, особливо, як це було торік, – аж на 30%. Бо це призведе до інфляційного тиску та до звільнень частини працівників, оскільки держава починає вимагати платити більше, ніж роботодавці можуть.

Що робитиме частина звільнених працівників? Шукатимуть змогу податися на закордонні заробітки. І хоча політики постійно нарікають, мовляв, шкода, що Україна втрачає робочі руки, з іншого боку – валюта, яку заробітчани надсилають додому, сприяє бізнесу загалом і нашої «політеліти» в тому числі. Заробітчани – реальні інвестори у вітчизняну економіку.

Для прикладу: чи зводили б у Тернополі стільки новобудов, якби не гроші заробітчан? Чи росли би повсюдно генделики? Чи відкрилося би стільки ресторанів та кафе? Пересічний тернополянин, який працює навіть на середню зарплату, не зможе купити квартиру ні в новобудові, ні вже «поношену»…

А тим часом в Україні хочуть по-новому розраховувати прожитковий мінімум.  

До слова, у Світового банку існує показник – $2 на день. Це – межа крайньої бідності. Поняття «прожитковий мінімум» у світовій економічній науці й практиці немає. В Україні він використовується для політичних спекуляцій, розповів Gazeta.ua директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Середню зарплату Держстат рахує на підставі звітів підприємств. Прожитковий мінімум пропонують прив’язати до неї. Але проблема в тому, що безпосередньо показник прожиткового мінімуму не потрібен і не має жодного значення, зазначив експерт. Багато показників в Україні прив’язані до мінімальної зарплати або неоподаткованого мінімуму доходів громадян. Неоподаткований мінімум колись встановили на рівні 17 гривень. Таким він є й досі.

Так ось, прожитковий мінімум мають намір прив’язати до 40% середньої зарплати. За відповідний законопроєкт уже проголосували нардепи. Документ змінює визначення прожиткового мінімуму. Встановлюється, що це прийнятний рівень витрат, який дає змогу підтримувати достатній рівень життя людини в суспільстві.
До 2025 року Кабміну доручають створити орган виконавчої влади, який досліджуватиме витрати домогосподарств. Прожитковий мінімум рахуватимуть за фактичними витратами. Йдеться про те, що проводитимуть опитування домогосподарств про витрати на харчі, непродуктові товари, послуги, догляд за дітьми. А також – щодо відсоткового розміру заощаджень у структурі витрат домогосподарств.  

Зараз прожитковий мінімум на працездатну особу – 2270 гривень на місяць. Із 1 липня він зросте до 2379 гривень, а з 1 грудня – до 2481.

На сьогодні прожитковий мінімум у 1,9-2,2 раза менший від реального, наголосила голова комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, нардеп Галина Третьякова.

Слід згадати ще один законопроєкт, який зареєстрували у Раді депутати. Він стосується підвищення пенсійного віку для українців. Документ пропонує з 1 січня 2023 року підвищувати вік виходу на пенсію – щороку на один місяць. Тож до 2035-го на заслужений відпочинок українці виходитимуть у 61 рік, а не в 60, як нині. Водночас автори документа пропонують скоротити пенсійний вік жінкам із дітьми. За кожну дитину його зменшуватимуть на пів року. Та загалом це має бути не більше, ніж на три роки. Сподіваються, що це допоможе стимулювати народжуваність у країні. Експериментатори…

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *