Держава ще глибше хоче залізти в кишені підприємців і працюючих українців

Держава ще глибше хоче залізти в кишені підприємців і працюючих українців

Оце так! До тих, хто вирішує долю багатьох людей і суспільства, загалом в українців тотальна недовіра.

Цифри шокують. Так, повністю чи переважно довіряють судам в Україні лише 10% правників і громадян, які беруть участь судових провадженнях. Такі дані опитування, проведеного фахівцями програми американського агентства USAID «Нове правосуддя». Ще наприкінці 2018 року цей показник був на рівні 16%.

А в Кабміну та Верховної Ради справи взагалі кепські – їм довіряють 7% українців. У згаданому 2018-у показники були дещо вищими – 13% та 11%, відповідно. Водночас, зріс рівень довіри до засобів масової інформації – до 36%, порівняно із 31% три роки тому.

Але ті, кому люди не довіряють, почуваються комфортно. Мають гарні зарплати, а згодом і пенсії, вплив, владу…  

Найбільше ж українці довіряють армії. На неї, а не на чиновників та політиків, вся надія під час війни, яка триває вже восьмий рік. Та, на жаль, в нашій країні  недооцінюють тих, хто насправді цього вартує.

Один із прикладів. Нещодавно в Україні підвищили розмір пенсії. Найменшу надбавку отримали українські військові пенсіонери – 67 гривень. А чи не найбільше пощастило суддям. Їм додали аж майже 9,5 тисяч, зазначає 24 канал. До слова, середній розмір щомісячного довічного утримання суддів складає понад 77 тисяч гривень на місяць. Для порівняння – середня пенсія за віком становить 3770 гривень. Ось така несправедливість…

Зараз в Україні налічується близько 11 мільйонів пенсіонерів, а це – 27% загальної чисельності населення. За даними ООН та Мінсоцполітики, близько 80% наших пенсіонерів отримують виплати нижче прожиткового мінімуму, тобто перебувають за межею бідності.

А яка ситуація в світі? Виявляється, не лише в Україні люди пенсійного віку –  одна з найбільш незахищених груп населення. Видання «Слово і діло» склало топ-15 країн за рівнем бідності серед пенсіонерів у віці 65 років і старше. Йдеться про країни ЄС.

Отже, у 2019 році найбільше пенсіонерів за межею бідності було в Латвії – 53,8%. В Естонії – 51,3%, Болгарії – 36%, Литві – 34,6%, Хорватії – 27,6%, Швейцарії – 27,4%, на Кіпрі – 25,9%, Мальті – 24,1%, в Румунії – 23,1%. В Ірландії, Словенії, Німеччині, Сербії, Польщі та Чехії за межею бідності жили 17-18% пенсіонерів. При цьому рівень бідності серед жінок пенсійного віку вищий, ніж серед чоловіків.

В Україні про те, що слід підвищувати соціальні стандарти, говорять роками. А толку? Величина соціального забезпечення залежить від стану економіки. У слабкій економіці не може бути високих соціальних стандартів. Політики про це добре знають. Але обіцяють людям золоті гори. І, на жаль, багато хто купується. А в результаті – знову треба проходити тест на виживання. 

Як зазначив «Gazeta.ua» економіст Андрій Новак, економіка – не електрика, неможливо увімкнути вмикач і одразу з’являться високі соціальні стандарти. Спершу економічний ріст, а тоді підвищення рівня життя громадян. Але… держбюджет перебуває в критичному стані – держава живе в борг.

Уряд не виконує свої соціальні зобов’язання. Наприклад, стосовно доплати 400 гривень пенсіонерам старше 75 років. Її перенесли з липня на жовтень. Гроші на пенсії можна було знайти. Бюджетом на 2021 рік передбачено збільшення витрат на різні державні органи влади – на 15-75%. Що ж виходить? На чиновницький апарат гроші знайдуть, а от на соціалку коштів немає.

Тим часом в Україні може бути спровокована нова хвиля «витоку» бізнесу і трудових мігрантів. Економісти та експерти, що аналізують події в країнах Східної Європи, звернули увагу на податкову реформу в Україні. Про це пише «The European Morning Post», посилаючись на дослідження Інституту Фрідмана. Реформи українського уряду можуть спровокувати нову хвилю «витоку» бізнесу і праці з України на Захід, включаючи Польщу, Чехію та інші країни Східної Європи, які потребують припливу праці й капіталу.

Аналіз експертами податкових реформ – збільшення податків на тютюн, роялті залізної руди, автомобілі та інші товари – показує їхню потенційну небезпеку для економіки України. Підвищення податків гальмує економічне зростання та відлякує інвесторів, які негативно сприймають постійні зміни нашого законодавства.

Якщо «реформу» впровадять, то загальний податок в Україні може стати одним із найвищих у світі. Чи зростуть від цього соціальні стандарти? Малоймовірно.

На переконання економістів, сьогодні влада має діяти протилежним чином – знижувати податки та рівень державного регулювання. Але робиться все навпаки: держава ще глибше хоче залізти в кишені підприємців і працюючих українців…

Ольга ЧОРНА.   

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *