Дожилися: українці їдуть на заробітки, аби оплатити дорогу комуналку

Дожилися: українці їдуть на заробітки, аби оплатити дорогу комуналку

В Україні не вистачає коштів на соціальні програми, пристойні пенсії. Навіть до мінімалки, буває, нелегко доробитися. А тим часом населення стрімко скорочується. Зараз Україна перебуває серед країн-лідерів за темпами скорочення населення.

В аналітичній довідці ООН «Демографічні процеси», зокрема, йдеться: «Населення України скорочується одним із найшвидших у світі темпів, та, ймовірно, зменшиться до 35 мільйонів до 2050 року».

Така сумна демографічна ситуація зумовлена низькою народжуваністю, високим рівнем смертності та постійним зростанням рівня зовнішньої міграції. Крім того, недостатній рівень добробуту та відсутність у жінок можливостей поєднувати кар’єру й догляд за дітьми залишається одним із чинників, що заважають українцям мати бажану кількість дітей.

А ще в ООН наголосили: близько третини (!) українців помирає у віці до 65 років. Понад половині цих смертей можна запобігти, але…

Також, за даними приблизних підрахунків, за межами країни постійно перебуває близько трьох мільйонів українських працівників (ймовірно, можна множити на два), і їхня чисельність, очевидно, зростатиме.

Так, за даними кадрового порталу grc.ua, 21% усіх кандидатів, які зареєстрували резюме, готові до переїзду за умови вищої зарплати, більших кар’єрних можливостей та покращення житлових умов.

Фактично, кожне соцопитування свідчить: багато українців планують або вже збираються податися на закордонні заробітки.

Як відомо, чимало наших співвітчизників обирають місцем праці Польщу. І ось цікаве соціологічне дослідження. Більшість людей – 80,6% виїжджають на роботу до країни-сусідки через вищі зарплати. Водночас, як повідомили в компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal, за останні два місяці на чверть (25%) збільшилась кількість українців, які вирішили поїхати до Польщі на заробітки у зв’язку із зростанням тарифів на комунальні послуги. Дожилися!

Наразі спостерігається зростання бажаючих отримати роботу в Польщі серед тих українців, які ще ніколи не працювали за кордоном. Рівень заробітків залежить від спеціальності, досвіду роботи та регіону.

Як передає УБР, за інформацією рекрутингових агентств, середні зарплати фахівців певних сфер у Польщі приблизно такі: співробітники сфери інформаційних технологій – 1700-2000 євро; старший медичний персонал – 1300-1700 євро; водії-далекобійники, міжміський водій – 800-1700 євро; будівельники – 700-1000 євро; слюсарі, муляри, столяри та електрики – 600-700 євро; касири в супермаркетах і продавці – 500-600 євро; прибиральниці та молодший персонал сфери обслуговування – 500-600 євро.

І поки українці їдуть за кордон, аби заробити гроші на оплату дорогої комуналки, політики лякають нестачею вугілля, холодною зимою тощо. Вони це роблять завжди, щойно починається опалювальний сезон. І, традиційно, не  намагаються щось вирішувати.    

А скільки грошей платників податків витрачають на компослуги, приміром, у Верховній Раді? Рух ЧЕСНО перевірив енергоефективність приміщень Ради й з’ясував: за рік парламентські будівлі витрачають майже 25 мільйонів гривень на оплату комунальних послуг. І про це народні депутати не говорять.

У стінах Ради політики перебувають значну частину свого часу. Але не порушують питання енергоефективності приміщення. А навіщо? Не зі своїх же кишень сплачують гроші за надані компослуги.

Повертаючись до польських заробітків. За прогнозами, у наступному році в Україні передбачається подальше подорожчання товарів, послуг, у тому числі комунальних, харчів. Тож бажаючих заробити в сусідній країні не зменшиться. А Польща, у свою чергу, готується спростити отримання «карти перебування» для закордонних працівників. Пакет змін до закону про іноземців вже схвалений Сеймом. Він передбачає спрощення процедур для отримання «карти перебування», що спросить легалізацію у тому числі для українців, які хочуть залишатися працювати у Польщі.

В Україні ж демографічна ситуація, як і соціально-комунальна, ставатиме ще сумнішою…

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *