Готуємо сад до зими

Готуємо сад до зими
Щоб отримати гарний врожай, варто полити і доглянути дерева восени.

Закінчення осені не означає, що можна розслабитися й відпочивати. Якщо дозволяє погода, вирушайте в сад, щоб підготувати його до зими і подбати про улюблені яблуні, вишні, сливи та інші дерева.

Побілка врятує від хвороб

Цей захід важливо проводити саме восени. Він не тільки рятує кору від різких перепадів температури і сонячних опіків, але й знищує зимуючих у корі шкідників, забирає мохи й лишайники.

А якщо в побілку додати 100-300 г мідного або залізного купоросу, то вона буде відмінною профілактикою таких небезпечних захворювань кори, як чорний і європейський рак, цитоспороз. Побілка робить кору дерев непривабливою для гризунів. Навіть короїди не чіпають побілені дерева.

Білити дерева потрібно якнайпізніше до настання морозів. Для побілки треба вибирати сонячні теплі дні, щоб її не змило дощем. Вона повинна висохнути, а не замерзнути. Тобто, після побілки має бути ще 2-3 теплих сухих дні.

Перед побілкою треба підготувати дерева: розстелити навколо стовбура й кістякових гілок плівку або брезент і очистити стовбур від відмерлої кори, мохів і лишайників. Під ними можна побачити лялечки плодожерки, яйцекладки інших шкідників… Так що, ця процедура обов’язкова й виконується металевою щіткою (працювати треба акуратно, щоб не ушкодити живу кору) або спеціальним шкребком.

У молодих дерев очищувати нічого не можна, кора в них дуже ніжна і її легко пошкодити. Та й чистити там, зазвичай, нічого. Наймолодші дерева – до трьох-п’яти років і породи з гладкою живою корою, як у волоського горіха або черешні, краще не білити, поки вони не вступлять у солідний вік.

Очищену кору збирають і спалюють. Тріщини на деревах акуратно змастіть садовим варом. Так само зробіть і з ранами, попередньо промивши їх залізним купоросом.

Зазвичай для побілки використовують гашене вапно, 2-3 кг на 10 л води. У розчин додають 100-300 г мідного або залізного купоросу. Також корисно в розчин додати небагато Актари, щоб «дати прикурити» шкідливим комахам. Покривають стовбур двічі, бо одинарний шар може змитися до середини зими. У садових магазинах продають спеціальну фарбу для побілки. В жодному разі не можна використовувати звичайну фарбу.

Поливайте дерева, щоб не мерзли взимку

Скупі осінні дощики не промочать ґрунт на глибину 70 см, щоб дати достатній заряд вологи деревам. Тому варто їх полити перед зимою. Навіщо це робити? Усі зустрічалися з тим, що південні культури вимерзають або підмерзають взимку. Але ж ушкодження будуть набагато меншими, якщо перед зимою рослини рясно полити. Тоді вони під впливом низьких температур не так сильно висохнуть, а значить, і не підмерзнуть. Крім цього, коріння менше страждає через зимові морози, бо вологий ґрунт промерзає на невелику глибину. І ще один момент: за сезон, поки коріння всмоктувало воду, на ньому утворилися вапняні чохольчики, які затрудняють процес всмоктування. А якщо ґрунт взимку буде вологим у всьому шарі, де знаходиться коріння, й буде кілька разів замерзати й розморожуватися, то чохольчики зруйнуються. У результаті – дерева навесні краще ростуть і плодоносять.

Коли поливати дерева? Чим пізніше це зробити, тим краще, але треба встигнути до сильних морозів, щоб ґрунт просочився водою й зверху узявся льодком. Коли поливають раніше, частина води випаровується, але однаково корисний ефект буде. На одне доросле дерево потрібно близько 100 л води. Стільки вилити на рівну поверхню неможливо, треба поливати в кілька прийомів або робити навколо дерев «чаші» і поливати по них. У промислових садах роблять борозни в міжряддях і заповнюють їх водою. До слова, обов’язково треба поливати під зиму хвойні дерева. Узимку вони теж втрачають вологу.

Оголосіть бій хворобам і шкідникам

Зазвичай, обприскування намагаються проводити навесні по сплячих бруньках. Але досвідчені і спритні садівники роблять цю роботу восени, після, або під час листопаду. Тут усе просто: і роботи в цей час менше, і не треба поспішати – бруньки сплять і немає ризику, що вони розпустяться й обприскувати буде вже не можна, як навесні.

Як правило, сад восени обприскують сечовиною (карбамідом). Якщо в минулому сезоні ваш сад не захопила епідемія якихось хвороб, або нашестя комах шкідників, то його умовно можна вважати «чистим» і «Карбамід» застосовують у концентрації 200–300 грамів на 10 л води. Якщо ж в саду були проблеми: парша, борошниста роса, попелиці та ін., то варто використовувати міцніший розчин: 500, а то і 700 грамів на 10 л води. При такій концентрації він буквально спалює всі інфекції, а не тільки паршу яблунь і груш. Також розчин прискорює перегнивання опалого листя. Усі шкідники й хвороби, що влаштувалися на теплі квартири, у розпал зими виявляться на вулиці. Тобто, сечовина працює як інсектицид і фунгіцид одночасно. Також для посилення її дії можна додати в розчин 100 г залізного купоросу. Тоді грибкам точно прийде кінець.

Якщо влітку препарати, що містять мідь, застосовували не часто, то під зиму сад найкраще обприскати 3% бордоською рідиною. Вона цінна не тільки своїми фунгіцидними властивостями: рослини після такої обробки, як у зимовому камуфляжі, їм не страшні морозобоїни й сонячні опіки, навесні бруньки пізніше розпустяться, а значить, зможуть уникнути весняного заморозку. Усі рани будуть знезаражені, та й шкідникам доведеться несолодко.

До речі, у жодному разі не змішуйте мідний і залізний купорос. Також не можна змішувати бордоську рідину й залізний купорос. Бордоська рідина виконує дві функції: вапно втримує мідь на гілках, а мідь вбиває грибкові хвороби, навіть моніліоз перед нею в 3% дозуванні відступає.

А от обприскувати восени рослини тими ж фунгіцидами, що й улітку (Хорус, Райок і ін.), – даремна витрата препаратів: вони працюють тільки по листю. При обприскуванні температура повинна бути не нижчою +3…+4°С. Якщо холодніше – варто чекати на потепління.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *