Усі садівники прекрасно знають, що вирощування культури протягом декількох років на одному місці приводить до втоми ґрунту: виснаження, збідніння і накопичення в ній шкідників. Це стосується, насамперед, рослин сімейства розоцвіті.
Але крім троянд, ґрунтовтому на собі також можуть відчути й фруктові дерева, і чагарники, як, наприклад, яблуні, груші, айва, вишні, а також малина й полуниця. Цей феномен виражається в пригнобленому розвитку рослини: знову посаджені на колишній ділянці рослини погано ростуть, слабко розвиваються і мало утворюють квітів та плодів. Їхнє коріння залишається коротким і слабким. На практиці буває важко правильно визначити симптоми, бо причиною може стати ущільнення ґрунту, або застій вологи.
Феномен ґрунтовтоми в більш легкій формі зустрічається і у трав’янистому саду, і в городі при культивуванні рослин сімейства окружкові: моркви, пастернаку, селери, фенхеля, петрушки й кропу. Проблематично вирощувати на одному місці протягом кількох років підряд і капустяні рослини, бо в результаті розвивається ґрунтовий грибок, що викликає втому ґрунту й капустяну килу – вражаючий всі види капустяних шкідливе грибкове захворювання.
Господарі на городі, щоб запобігти ґрунтовтомі, використовують сівозміну – щорічно міняють місця вирощування різних садових культур. Таким чином, доведеться кілька років почекати, поки полуницю й зонтичні рослини можна буде повернути на колишнє місце.
Якщо вам довелося зіштовхнутися із ґрунтовтомою в саду, вам необхідно «переселити» рослини на іншу клумбу, а замість них посіяти сидерати, тобто -рослини-добрива, які вирощують винятково для підвищення родючості землі. Так, приміром, гарним зеленим добривом є гірчиця біла, що дає багато зеленої маси, багатої протеїнами. Гірчиця сприяє не тільки накопиченню гумусу в ґрунті, а й відлякує шкідників і знезаражує ґрунт. Чорнобривці очищають ґрунт від нематод. Також декоративним сидератом є люпин, який своїм довгим коріннями піднімає у верхній шар ґрунту живильні речовини.
У випадку виснаження ґрунту в результаті вирощування на тій самій ділянці, протягом багатьох років, троянд, рекомендується провести наступні заходи:
– заміна ґрунту. Для цього шар старого ґрунту товщиною приблизно 50 см знімають і замінюють новим високоякісним субстратом. Після цього можна висаджувати молоді рослини.
– календула й чорнобривці не тільки прикрашають квітник, але й поліпшують якість ґрунту, зменшують чисельність шкідників. У період з весни до раннього літа посійте на розчищеній ділянці ці літні квіти й нехай вони ростуть тут мінімум одне літо.
– останнім часом у продажу з’явилися субстрати, що відновлюють ґрунт, поліпшуючі його родючість. У них містяться не тільки специфічні бактерії, але й грибки, що поліпшують споживання корінням живильних речовин і води. Випробувавши дані субстрати, любителі троянд повідомляють про гарний ріст і розвиток рослин навіть у несприятливих умовах.
– висаджуючи троянди, комбінуйте їх із трав’янистими багатолітниками. Якщо троянди необхідно буде витягти, нові екземпляри можна буде перемістити на місця, де росли багатолітники, а ділянки, на яких росли троянди, можна засадити багатолітниками.
Якщо троянди на одному місці ростуть протягом багатьох років, то отруйні виділення їхнього коріння перешкоджають засвоєнню мінеральних речовин молодими рослинами, тому їх ріст уповільнюється.