І ґрунт може втомитися: чому троянди і полуниці не можуть постійно рости на одному місці

І ґрунт може втомитися: чому троянди і полуниці не можуть постійно рости на одному місці

Усі садівники прекрасно знають, що вирощування культури протягом декількох років на одному місці приводить до втоми ґрунту: виснаження, збідніння і накопичення в ній шкідників. Це стосується, насамперед, рослин сімейства розоцвіті.

Але крім троянд, ґрунтовтому на собі також можуть відчути й фруктові дерева, і чагарники, як, наприклад, яблуні, груші, айва, вишні, а також малина й полуниця. Цей феномен виражається в пригнобленому розвитку рослини: знову посаджені на колишній ділянці рослини погано ростуть, слабко розвиваються і мало утворюють квітів та плодів. Їхнє коріння залишається коротким і слабким. На практиці буває важко правильно визначити симптоми, бо причиною може стати ущільнення ґрунту, або застій вологи.

Феномен ґрунтовтоми в більш легкій формі зустрічається і у трав’янистому саду, і в городі при культивуванні рослин сімейства окружкові: моркви, пастернаку, селери, фенхеля, петрушки й кропу. Проблематично вирощувати на одному місці протягом кількох років підряд і капустяні рослини, бо в результаті розвивається ґрунтовий грибок, що викликає втому ґрунту й капустяну килу – вражаючий всі види капустяних шкідливе грибкове захворювання.

Господарі на городі, щоб запобігти ґрунтовтомі,  використовують сівозміну – щорічно міняють місця вирощування різних садових культур. Таким чином, доведеться кілька років почекати, поки полуницю й зонтичні рослини можна буде повернути на колишнє місце.

Якщо вам довелося зіштовхнутися із ґрунтовтомою в саду, вам необхідно «переселити» рослини на іншу клумбу, а замість них посіяти сидерати, тобто -рослини-добрива, які вирощують винятково для підвищення родючості землі. Так, приміром, гарним зеленим добривом є гірчиця біла, що дає багато зеленої маси, багатої протеїнами. Гірчиця сприяє не тільки накопиченню гумусу в ґрунті, а й відлякує шкідників і знезаражує ґрунт. Чорнобривці очищають ґрунт від нематод. Також декоративним сидератом є люпин, який своїм довгим коріннями піднімає у верхній шар ґрунту живильні речовини.

У випадку виснаження ґрунту в результаті вирощування на тій самій ділянці, протягом багатьох років, троянд, рекомендується провести наступні заходи:

– заміна ґрунту. Для цього шар старого ґрунту товщиною приблизно 50 см знімають і замінюють новим високоякісним субстратом. Після цього можна висаджувати молоді рослини.

– календула й чорнобривці не тільки прикрашають квітник, але й поліпшують якість ґрунту, зменшують чисельність шкідників. У період з весни до раннього літа посійте на розчищеній ділянці ці літні квіти й нехай вони ростуть тут мінімум одне літо.

– останнім часом у продажу з’явилися субстрати, що відновлюють ґрунт, поліпшуючі його родючість. У них містяться не тільки специфічні бактерії, але й грибки, що поліпшують споживання корінням живильних речовин і води. Випробувавши дані субстрати, любителі троянд повідомляють про гарний ріст і розвиток рослин навіть у несприятливих умовах.

– висаджуючи троянди, комбінуйте їх із трав’янистими багатолітниками. Якщо троянди необхідно буде витягти, нові екземпляри можна буде перемістити на місця, де росли багатолітники, а ділянки, на яких росли троянди, можна засадити багатолітниками.

Якщо троянди на одному місці ростуть протягом багатьох років, то отруйні виділення їхнього коріння перешкоджають засвоєнню мінеральних речовин молодими рослинами, тому їх ріст уповільнюється.

Автор
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *