Дорогі наші читачі! Сьогодні ми приготували для вас цікаву підбірку рецептів великодніх пасок від редакційного колективу «Нашого ДНЯ», а також відомих тернополян. Бажаємо вам натхнення у приготуванні до Великодня та смачної паски!
Паска від тернопільського кухаря Сергія Головайчука
Потрібно: борошно – 1 кг, масло вершкове – 200 г, дріжджі сухі – 20 г, сіль – 1 щіпка, горіх мускатний мелений – 0,5 ч. л., молоко – 1,5 скл., свіжі яєчні жовтки – 10 шт., яйце (білок) – 3 шт., цукор – 1 скл., цукор ванільний – 2 ст. л., волоські горіхи – 100 г, родзинки – 100 г, цукати – 50 г, терта цедра лимона – 3 ч. л.
Приготування: просіяти борошно разом із сіллю, додати дріжджі. Відкласти половину борошняної суміші, а в ту, що залишилася, додати ванільний цукор, тепле молоко. Перемішати і залишити на 1,5 год. Жовтки збити з цукром. Коли тісто підніметься, додати в нього м’яке масло, жовткову суміш, решту просіяного борошна, мускатний горіх і лимонну цедру. Добре вимісити тісто, накрити і залишити в теплому місці ще на годину. Родзинки промити теплою водою, не обсушувати. Горіхи і цукати порубати на велику крихту. Змішати 2/3 горіхів із родзинками і цукатами. Тісто обім’яти, додати суміш горіхів і сухофруктів, перемішати. Білки збити в міцну піну і порціями ввести в тісто, перемішуючи знизу вгору дерев’яною лопаткою.
Викласти тісто у форми для пасок так, щоб була заповнена тільки половина об’єму. Залишити на 30 хв. Потім посипати рештою волоських горіхів і поставити в розігріту до 180 °С духовку на 40 хв. Зменшити температуру до 160 °С і випікати ще 30 хв.
Сирна паска від письменниці Ірини Мацко
Про сирну паску дізналася зовсім недавно. У моїй сім’ї її не готували. Та насправді, це одна з найдавніших християнських великодніх страв і справжня прикраса будь-якого святкового столу в Світле Христове Воскресіння. Смачний ніжний сир, змішаний з вершками, сметаною, олією, цукром або медом, спеціями і цукатами, викладають у формі піраміди, що символізує Голгофу і Гріб Господній. Боки паски прикрашають хрестом і літерами ХВ, що означають традиційне пасхальне вітання – «Христос Воскрес!». Готують її запечену, запарену і сиру. Нам полюбилася не печена.
Потрібно: сир – 1 кг, імбир зацукрований – 70 г, вершкове масло – 100 г, вершки 20-22% або сметана – 120 мл, яєчний жовток – 1 шт., цукор – 150 г, ванільний цукор – 2 ч.л.
Приготування: поріжте цукати, масло розітріть та додайте до сиру. Сюди ж слід додати цукати і цедру, сметану, ретельно перемішати. Змішайте жовток із цукром і ваніллю. Додайте яєчну суміш у вершки, все разом нагрійте, постійно помішуючи (не доводячи до кипіння). Сирну суміш додайте у яєчно-вершкову, добре перемішайте. Потім додайте горіхи, сухофрукти, цукати і прянощі за власним смаком, вимішайте.
Форму вистеліть марлею. Заповніть форму сирною масою, закрийте кінцями марлі. Зверху поставте прес і на добу в холодильник. Рідину, що стікатиме, потрібно зливати. Готову паску переверніть на тарілку, приберіть марлю, прикрасьте.
Панеттоне від Андрія і Тоні Брик
Панеттоне італійці традиційно готують на Різдво із здобного дріжджового тіста. Випікається з великою кількістю сухофруктів і цукатів. Подається з чаєм, кавою або солодким вином. Оскільки ця солодка випічка зовні мало відрізняється від української паски, то чому ж не приготувати її до Великоднього столу.
Потрібно: 80 мл теплої води (італійці радять температуру не вище 43 градусів), 120 мл теплого молока (також не теплішого за 43 градуси), 15 г сухих активних дріжджів або 45 г свіжих, 650 г борошна, 4 яйця, 2 жовтки, 130 г цукру, 1 ст. л. ванільного цукру, 170 г вершкового масла, 300 г різних сухофруктів і цукатів (у нас курага, родзинки, інжир, цукати з вишні і ананаса), дрібно посічена цедра одного лимона і апельсина, 1 жовток для змащування верху.
Приготування: готуємо опару (рідке тісто). Для цього заливаємо водою половину дріжджів і розмішуємо до повного їх розчинення. Додаємо 80 г борошна, перемішуємо, накриваємо харчовою плівкою і відставляємо на 30 хв. За цей час опара повинна збільшитись в об’ємі вдвічі. А поки підходить опара, дріжджі, що залишилися, розчиняємо в теплому молоці. Борошно розтираємо з маслом до стану вологої крихти. Збиваємо міксером яйця, жовтки, цукор, ванільний цукор. Додаємо молочно-дріжджову суміш і опару. Перемішуємо. З’єднуємо розтерте з маслом борошно і дріжджову суміш, замішуємо однорідне тісто. Додаємо родзинки, нарізані цукати і сухофрукти, лимонну і апельсинову цедру.
Перемішуємо, кладемо в змащену маслом миску, накриваємо харчовою плівкою і ставимо в тепле місце підходити. Залежно від температури навколишнього середовища це може тривати близько 1-2 годин. Тісто має збільшитися в об’ємі вдвічі. Коли воно підійде, виминаємо і ділимо на 3 частини. Кладемо в змащені і присипані борошном форми, ставимо на деко і даємо ще вирости (знову в 2 рази). Це займе ще близько години-півтори. Коли тісто підійде – робимо на поверхні хрестоподібні надрізи, змащуємо жовтком і ставимо форми в розігріту до 200 градусів духовку, в нижню третину. Печемо 10 хв. Потім знижуємо температуру до 180 градусів і печемо ще близько 30 хв., поки верх не зарум’яниться, а встромлена дерев’яна шпажка не виходитиме повністю сухою. Коли панеттоне нарешті готовий, залишаємо його охолонути, а потім можна вже й насолодитися плодами своєї праці.
Бабусина паска від Юлі Томчишин
Потрібно: 0,5 л. молока, 50 г дріжджів, 350 г цукру, щіпка солі, 5 яєць, 200 г вершкового масла, 50 г олії, ванільний цукор, родзинки, цукати, терта цедра апельсина чи лимона, борошно вищого гатунку – 1кг 250 г.
Приготування: дріжджі розтерти з 1 ст. л. цукру і 1 ч. л. борошна. Молоко підігріти і додати в дріжджі. Поставити посудину з опарою в тепле місце на 40 хв., накривши рушничком. Коли опара підійде – на її поверхні з’явиться гарненька пухнаста “шапочка”, додайте: яйця збиті з цукром до побіління маси, розтоплене і охолоджене вершкове масло, олію, ванільний цукор, терту цедру лимона, родзинки. Старанно перемішати і замісити м’яке тісто, поступово підсипаючи борошно. Накрити посудину з тістом рушничком і поставити у тепле місце на 1,5 год. Кожні 30 хв. обминати тісто. Коли підійде третій раз – розкладаємо його на 1/3 об’єму по формочках, змащених олією і застелених промасленим папером. Накрити формочки з тістом рушником і дати підійти пасочкам на 3/4 висоти. Змастити жовтком і поставити випікатися на 1 год. при температурі 180 °С.
Паска «Як сонечко» від Зіни Кушнірук
Потрібно: 0,5 л теплого молока або ще краще сироватки (ще бабуся казала, що від сироватки тісто пухкіше), 0,5 л яєць і стільки ж цукру, 2 ст. л. меду, 2 ст. л. сметани, 100 г дріжджів, 100 г олії, 1,5 пачки маргарину, «Маселка» чи масла, 200 г родзинок (якщо любите – можна і більше), 1-2 пачки ваніліну, цедра лимона та апельсина, жовтки для змащення верху пасочки, борошна, скільки вбере, щоб тісто було м’яким.
Приготування: дріжджі розвести у теплому молоці, додавши трохи цукру. Коли утвориться пінка, додайте решту молока чи сироватки, борошно – щоб тісто вийшло, як густа сметана. Тим часом збийте до «білого» яйця з цукром та ваніліном. (Яйця набити у півлітровий слоїк – скільки влізе). Розігрійте масло чи маргарин, дайте охолонути. Усе це разом з олією, сметаною, розігрітим медом додайте до опари, яка уже «підійшла». Втерти цедру лимона та апельсина за смаком (я не даю багато шкірки, щоб пасочка не вийшла гіркуватою). Ще раз вимішати, додавши борошно. Добре промийте родзинки, обсушіть, додайте до тіста і вимішуйте його доти, поки не почне «пищати» та відставати від рук. Дайте тісту добре вирухатися. В ідеалі, тісто треба ще раз обім’яти і дати підрости знову.
І, нарешті, розкласти тісто у змащені холодним смальцем чи олією формочки – на 1/3. Дати пасочці трохи підійти, змастити збитим жовтком і поставити у розігріту до 180 градусів духовку. Пекти 30-40 хв., якщо форми невеликі. За бажанням, готові пасочки можна оздобити шоколадною помадкою чи кольоровою присипкою. Я залишаю так, тоді пасочки схожі на сонечка.