Небезпечна хвороба від мишей: за пів року в Україні зареєстрували 27 випадків захворювання на лептоспіроз

Небезпечна хвороба від мишей: за пів року в Україні зареєстрували 27 випадків захворювання на лептоспіроз

Медики зазначають, після повеней хворих може побільшати, тож закликають жителів Тернопільщини бути обережними. Лептоспіроз – найпоширеніша у світі недуга, яку переносять тварини. Це гостре інфекційне захворювання, яке викликають мікроби лептоспіри. Основним джерелом збудників лептоспірозу в природі є мишовидні гризуни, особливо сірі та водяні щурі.

– Лептоспірозна інфекція вражає такі життєво важливі органи, як печінка, нирки, селезінка, легені, серцево-судинну систему, головний мозок і може призвести до смерті, – розповідає завідувачка відділення інформаційно-комунікаційної роботи Тернопільського обласного центру громадського здоров’я Наталія Харченко. – В Україні 2019 року зафіксовано 295 випадків захворювання на лептоспіроз, за 6 місяців 2020 року – 27. На відміну від інших недуг, які зумовлюють природні умови, лептоспіроз щороку реєструють у всіх адміністративних територіях України. Серйозні спалахи цієї хвороби виникають після повеней.

Як найчастіше відбувається зараження? Лептоспіри можуть потрапляти в організм через шлунково-кишковий тракт, пошкоджену шкіру, слизові оболонки.

  • Зараження людей відбувається при купанні в непроточних водоймах, ставках, ловлі риби, вживанні сирої води та продуктів харчування, інфікованих сечею від хворих тварин або носіїв недуги, – додає Наталія Харченко. – Під час відпочинку на природі, на дачах, а також при безпосередньому контакті з хворими тваринами, в основному домашніми собаками під час догляду за ними.

Багато гризунів живуть на полях, тому люди можуть заразитися від них під час збирання врожаю чи обробляння городів. Продукти, що ви берете в поле, необхідно зберігати загорнутими і в місцях, недоступних для гризунів, питну воду – в закритих флягах, термосах. А ще працювати у рукавицях, аби збудник не потрапив в організм через рани і пошкодження на шкірі рук.

Обережними варто бути і під час туристичних походів, полювання, рибалки – взувати водонепроникне взуття, не мити руки і не купатися у непроточній воді поблизу берега.

Як же розпізнати лептоспіроз?

  • Спочатку з’являються ознаки лихоманки, різко підвищується температура, виникає головний біль, біль у животі, м’язах, особливо в гомілкових м’язах. Можлива нудота, блювання, крововиливи в склеру, висипання на шкірі, – розповідає Наталя Харченко. – Ефективність лікування від лептоспірозу значною мірою залежить від своєчасного розпізнання хвороби. Від моменту зараження до перших симптомів захворювання проходить 7-14 днів. Якщо протягом останніх 2-3 тижнів ви побували в умовах можливого зараження лептоспірозною інфекцією і раптово відчули вказані ознаки захворювання – негайно зверніться до лікаря. Лептоспіроз виліковний і від людини до людини не передається.

Як запобігти захворюванню на лептоспіроз?

  • Суворо дотримуватись звичайних правил особистої гігієни, в тому числі й під час контакту з домашніми тваринами.
  • Пошкоджену шкіру необхідно обробляти 5% спиртовим розчином йоду.
  • Виїжджаючи на природу, використовуйте воду для пиття та миття овочів, фруктів тільки прокип’ячену, зберігайте харчові продукти в місцях, недоступних для гризунів, купайтеся в спеціально відведених місцях.

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *