Вулички, сквери, парки й сади сповнилися неймовірним ароматом – розквітли липи. Ці дивовижні дерева ваблять зір, тішать затінком у спекотну пору, лікують… Ще здавна наші пращури вважали липу священним деревом і ототожнювали з богинею любові та краси Ладою. Жодне свято не обходилося без обрядових дійств біля лип.
Липовий цвіт – від сотні бід
Кора, бруньки, приквітки і суцвіття липи – дуже цінна лікарська сировина. Квіти і листя дерева містять вітамін С, глюкозу, біофлавоноїди, каротин, фітонциди, мікроелементи, білок, танін. Ефірна олія квіток липи заспокоює нервову систему. Саме тому прогулянки по липових алеях приносять велику користь здоров’ю людини.
Мабуть, одним із найкращих для використання в лазні є віник з липових гілочок. Якщо ви захворіли, тоді з простудою допоможе впоратися липовий цвіт, а також мед, адже вони мають спазмолітичну, потогінну дію і є помічними при підвищеній температурі, захворюваннях дихальних шляхів, грипі, бронхіті, бронхіальній астмі, мігрені тощо.
Зовнішньо відвари суцвіть застосовують для полоскання рота і горла при стоматитах, ангінах та гінгівітах, а також для лікувальних ванн при невралгії, подагрі, суглобовому ревматизмі.
Липовий цвіт (можна з листочками) збирають, коли більшість квітів уже розпустилися, в суху погоду. Зібраний цвіт кладуть тонким шаром на папір у затіненому місці, в добре провітрюваному приміщенні. Зберігають у паперовій чи дерев’яній тарі протягом 2—3 років.
Народні рецепти
Від кишкових кольок і здуття приймають ванни з липовим цвітом: 8 жмень липового цвіту залити 1 л гарячої води, закип’ятити, дати настоятися і вилити в гарячу ванну. Тривалість процедури — 15 хв, проводити перед сном.
Якщо вас турбує стоматит, ангіна та гінгівіт, липовий відвар усуває запалення порожнини рота і горла. Змішати липовий цвіт — 2 частини і квітки ромашки — 3 частини; 1 ст. л. суміші залити 1 склянкою окропу, настоювати у теплому місці 30 хв, потім перецідити. Полоскати горло кілька разів на день до зникнення запалення. Або: 1 ст. л. квіток на 1 склянку окропу, настояти протягом 25 хв, додати 5 г питної соди — це чудовий засіб для полоскання горла в разі ангіни.
При ревматизмі, грипі та застуді п’ють такий відвар із квіток липи: 1 ст. л. сухих квітів залити склянкою води, кип’ятити 10 хв на малому вогні, перецідити. Приймати на ніч по 2—3 склянки гарячого відвару.
Якщо замучив кашель, помічний такий настій з липового цвіту, сушеної малини і шавлії. Взяти 2 ст. л. приготовленої суміші (1:1:1), залити 1 склянкою окропу і настояти під кришкою протягом 1 години. Пити відвар потрібно теплим перед сном, поки кашель повністю не зникне.
При бронхіті готують відвар із квітів липи і плодів малини звичайної (по 50 г): 1 ст. л. суміші залити склянкою води, кип’ятити 1 хв, настояти 30 хв, перецідити. Приймати гарячим по 1 склянці на ніч.
Від опіків, гемороїдальних шишок, подагри, болю в суглобах, ревматизму застосовують у вигляді примочок та припарок на хворі місця настій: жменю липового цвіту залити 1 склянкою окропу, настояти 10—20 хв, перецідити.
Від головного болю помічний такий засіб: 1 ст. л. липового цвіту на 1 склянку окропу, дати настоятися 30 хв, перецідити. Пити як чай.
Жінкам – на замітку
Липа — одна з рослин, які містять фітогормони, речовини, які близькі за складом до жіночих статевих гормонів, завдяки чому липа має омолоджувальний вплив на жіночий організм. Жінкам віком понад 35 років корисно протягом місяця 1 раз на півроку пити вранці маленькими ковтками настій липового цвіту (1 ч. л. на склянку окропу). Липовий чай нормалізує порушення менструального циклу і віддалить настання клімаксу.
У давнину липовим настоєм лікували фіброміоми. Для цього потрібно збирати липовий цвіт під час молодого місяця. А пити липовий чай слід постійно.
У разі запалень піхви можна робити липові спринцювання. Для цього 4 ст. л. суміші (липового цвіту — 40 г і квіток ромашки — 60 г) залити склянкою окропу, дати настоятися 20 хв, перецідити. Спринцюватися теплим настоєм двічі на день до зникнення запалення.
Підготувала Оксана ХОМА.