Нерідко через незнання своїх прав мешканці багатоквартирних будинків стикаються з беззаконням. Повʼязане воно здебільшого з прибудинковою територією. Економічний експерт Борис Кушнірук розповів про важливі нюанси цієї теми, пише «Сьогодні».
Що входить до прибудинкової території: територія під житловим будинком (житловими будинками); проїзди і тротуари; озеленені території; ігрові майданчики для дітей, для відпочинку дорослого населення, для занять фізкультурою; майданчики для тимчасового зберігання автівок; для господарських цілей; для вигулювання собак; інші території, пов’язані з утриманням і експлуатацією будинків та інших об’єктів.
Наразі правове врегулювання питання використання землі під багатоквартирними житловими будинками здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного та Цивільного кодексів. А також Законів «Про землеустрій», «Про оренду землі», «Про основи містобудування», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та постанови Кабміну 11.10.2002 №1521 «Про реалізацію Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Хто може мати право власності на прибудинкову територію: держава (на землі держвласності); територіальні громади (на землі комунальної власності); обʼєднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
Одночасно з правом власності на квартиру в житловому будинку, його власники автоматично здобувають право на землю під житловим будинком та на прибудинкову територію. Без права користування прибудинковою територією не може існувати й право володіння житлом. Проте це ніяк не врегульовано законодавством: чітких меж для кожного окремо не визначено, а прибудинкова територія є спільною для всіх власників квартир.
Тож співвласники будинку можуть самостійно визначати долю прибудинкової території: чи то використовувати її як дитячий майданчик, чи здійснювати благоустрій, чи для паркування власних авто. Але для цього необхідно створити ОСББ, отримати земельну ділянку комунальної власності в оренду, домовитись про спільні правила користування такою територією.
Коли є обʼєднання співвласників, у них є можливість спільно захищати права, оскільки ОСББ виступає представником інтересів усіх мешканців будинку. Коли ж немає, то окрема людина може скаржитися будь-куди, писати листи владі, але це майже нічого не допоможе.
Проте, за словами експерта, влада не вельми зацікавлена передавати прибудинкову територію у власність ОСББ – їй це невигідно. Адже щоб «втулити» якийсь будинок, облаштувати платні паркомісця тощо, їм потрібен дозвіл від обʼєднання співвласників. Коли ж обʼєднання немає, незаконність дій довести вкрай важко.