Пильнуйтеся, жінки!

Пильнуйтеся, жінки!

Рак лікується. Головне – не втратити час

20 жовтня в нашій державі відзначили Міжнародний день бороби з раком молочної залози. У світі щороку реєструть понад 650 тисяч випадків цього захворювання. В Україні – більше 16 тисяч. На Тернопільщині ситуація теж невтішна: рак молочної залози щороку виявляють у 300 жінок.

Любов САМБОР

Різноманітні просвітницькі заходи, кажуть медики, вкрай потрібні. Адже рак молочної залози лікується, головне – вчасно виявити недугу.

На жаль, у попередні роки саме ця хвороба займала перше місце в структурі смертності серед злоякісних новоутворень українських жінок. Багато з них приходять до лікарів, коли недуга вже у занедбаному стані. За даними Національного канцер-реєстру України, за 20 останніх років захворюваність на рак молочної залози зросла майже вдвічі. Аналогічна тенденція – і в показниках смертності.

Здійснювати профілактичні огляди повинні лікарі-гінекологи жіночих консультацій, а також акушерки оглядових кабінетів поліклінік. Однак,  як зазначають фахівці  Національного інституту раку, в цілому по країні ефективність профоглядів залишається низькою. Тож дуже важливо, щоб жінка сама регулярно обстежувала молочні залози.

Робити це раз у місяць в перший тиждень після менструації, коли залози не збільшені та не напружені. Так можна  визначити, чи відбулися будь-які зміни в грудях і в разі необхідності пройти обстеження в медичному закладі.

Тож як перевірити, чи немає пухлин або кісти?  Їх виявляють у вигляді потовщення у грудях ближче до області пахви. Найчастіше вони безболісні. Навіть якщо жінка знайшла щось розміром у невелику зернинку, не можна цього ігнорувати.

Також потрібно звернути увагу на зміни у шкірі на грудях. Це може бути набряк, почервоніння (особливо якщо жінка не перебувала на сонці). Має насторожити, якщо шкіра на грудях лущиться, стає жорсткою через ямки та виразки. Проконсультуватися з фахівцем слід і тоді, якщо змінилися форма чи розмір грудей, виникли зміни у сосках чи ареолі. Не можна ігнорувати біль у молочних залозах – це теж може бути симптомом раку.

Вчасне обстеження є найважливішим кроком до зниження захворюваності на рак молочної залози. І все ж, третина хворих починають лікування на пізній стадії. Головною причиною цього в понад половини жінок була відсутність онкопрофоглядів більше двох років. 60% визначали у себе пухлину, але до лікаря не зверталися. У 14% випадків, з точки зору дослідників, фахівці загальної лікувальної мережі недостатньо працювали з пацієнтками, у яких вже була виявлена пухлина та які відмовилися від подальшого обстеження і звернулися по допомогу тоді, коли пухлина була занедбаною.

У 18% пацієнток гінекологи при огляді недугу не виявляли. А за 8-12 місяців у цих жінок уже діагностували пізню стадію захворювання. Куди ж звернутися, аби отримати фахову консультацію? Спеціалізовану медичну допомогу хворим на рак молочної залози надають в Тернопільському обласному онкологічному диспансері. Мамографічне (рентгенологічне) обстеження проводять жінкам після 40 років, якщо є відповідні скарги чи виявлена патологія. Після 50 років мамографічне обстеження бажано робити раз у два  роки.

А взагалі, жінкам після 30 років рекомендують один раз на рік звертатися до онколога, який детально обстежить і дасть кваліфіковані поради.

Любов САМБОР, обласний онкогінеколог.

 

Автор




Схожі публікації

1 коментар

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *