Ранець та взуття не купуйте на виріст! Корисні поради для батьків школярів від тернопільського лікаря-ортопеда Вадима Кравчука

Ранець та взуття не купуйте на виріст! Корисні поради для батьків школярів від тернопільського лікаря-ортопеда Вадима Кравчука
У минулому номері «Нашого Дня» ми розповідали про те, як першокласникам звикнути до навчання в школі та без стресів адаптуватися до нового періоду у їхньому житті. Цього разу пропонуємо корисні поради щодо вибору шкільної сумки, взуття та облаштування вдома робочого місця для дитини.

– Серед моїх пацієнтів з кожним роком більшає молодих людей віком 18-20 років із захворюваннями  опорно-рухового апарату, зокрема з проблемами хребта і стопи, – розповідає ортопед-травматолог Тернопільської міської поліклініки №2 Вадим Кравчук. – Коли ж починаю їх розпитувати і розбирати анамнез, то дізнаюся, що сколіоз чи плоскостопість почала формуватися у них ще в дитинстві. Як же цьому запобігти?  Вибір якісного шкільного ранця та взуття є запорукою здоров’я вашої дитини і  правильного розвитку  опорно-рухового апарату.

Шкільні сумки поділяють на ранці, рюкзаки та портфелі. Для школярів найкраще підійдуть ранці та рюкзаки, портфелі – для студентів.

– Ранець тримає форму. Він має тверді бокові поверхні та дно і завдяки цьому рівномірно розподіляє навантаження на спині дитини, – зазначає Вадим Кравчук. – Рюкзак – мішкоподібний і м’який. Він підійде для підлітків, у яких м’язевий корсет вже сформований.

Як же обрати серед яскравих вітрин на ринку і в магазинах річ, яка не лише сподобається вашій дитині, а й не зашкодить її здоров’ю?

– Минулого року ми обирали ранець для нашого сина, тож на власному досвіді відчули, наскільки це непросте завдання, – додає лікар. – Для дитини головне, аби на ранці був її улюблений герой з мультфільму. А от батькам важливо обрати якісну річ, яка не зашкодить здоров’ю дитини. Насамперед, якщо купуєте ранець для першокласника, зверніть увагу, чи є ортопедична спинка із спеціального матеріалу, що «дихає». Вона забезпечить рівномірне навантаження на дитячу спину. Також повинне бути тверде дно і стінки. Найкраще, якщо лямки завширшки від 4 до 5 сантиметрів і навіть ширші. Регулюватися вони повинні як зверху, так і знизу. Бажано також, щоб з’єднувалися між собою. Варто приміряти ранець на дитину, аби побачити, чи зручно їй буде його носити. В жодному разі не можна брати ранець на виріст – верхня його межа не повинна впиратися в потилицю, а нижня не повинна виходити нижче поперекового відділу хребта. Матеріал повинен бути цупкий, водонепроникний. Зверніть увагу на світловідбивні елементи для безпеки дитини. Вага порожнього ранця повинна бути не більше кілограма, а допустима вага з книжками і зошитами не більше 10% ваги дитини.

Якісні туфлі вбережуть від плоскостопості

Ретельно потрібно підходити і до вибору взуття для дітей. Вадим Кравчук радить обирати шкіряне, аби нога «дихала», також має бути супінатор і цупкий підп’яточник.

– Таке взуття чудово фіксує ногу, – зазначає лікар. – Коли ж ви купуєте взуття на виріст або віддаєте зі старшої дитини, нозі некомфортно, вона не має необхідної опори. До того, якщо той, хто носив взуття, мав уже проблеми із стопою, то воно вже деформоване і лише принесе шкоду ногам. Плоскостопість – захворювання, яке починає формуватися у дітей шкільного віку. Тому правильний вибір взуття – запорука здоров’я вашої дитини.

Домашнє завдання не робіть за обіднім столом

Ще одне важливе завдання для батьків школяра – облаштувати робоче місце в квартирі, де дитина могла б робити домашні завдання. В жодному разі не варто садити дитину за обіднім столом або своїм робочим столом. Потрібна парта або стіл відповідних розмірів.

– Коли стіл чи стілець високі й ноги дитини звисають, то це сприяє формуванню неправильної постави, – додає Вадим Кравчук. – Висота шкільної парти повинна регулюватися і «зростати» разом з дитиною. Якщо ріст дитини близько 115 сантиметрів, то висота столу повинна сягати 46 сантиметрів, а стільця – близько 25 сантиметрів. Під час зростання дитини висота столу і стільця повинна збільшуватися. На кожні 15 сантиметрів росту  – стіл має ставати вищим на 6 сантиметрів, а стілець на 4 сантиметри.

Тимофій ВИГОНЯЙЛО.


Loading...Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares