Що приготувати в грудні: неймовірні рецепти з сезонними продуктами

Зима зимою, а всі ми любимо поїсти. Особливо в холодні й темні часи, це ми про грудень-лютий, коли на вулиці замість дня якісь вічні сутінки, а найбільша кількість світла – в кухонних вікнах. Там, за склом, варять, смажать і печуть, гризуть, хрумтять, стукають ложками та виделками і наливають в горнята.

Сьогодні прикрашаємо холодні грудневі дні сезонними продуктами. Незвичайні та неймовірно смачні страви готуємо зі звичних інгредієнтів. Експериментуйте собі на втіху, відчуваючи себе справжнім шеф-кухарем, і приємного апетиту!

Харчо з волоськими горіхами

Перша  страва, яка здатне відігріти навіть Снігову королеву. Можна сказати, що це візитна картка грузинської кухні: яскравої й неймовірно харизматичної. Обов’язкова приправа для харчо – хмелі-сунелі.

Потрібно: 4 л води, 300 г телячих ребер, 200 г баранячих ребер (якщо не любите, можна без), 2 великі цибулини, 2 головки часнику, 3-4 ст. л. олії, 200 г яловичого фаршу, 100 г рису, 3-4 ст. л. томатної пасти, 2 лаврові листки, 1 ч. л. хмелі-сунелі, 0,5 ч. л. кумина, 1 ч. л. орегано, гострий перець (на кінчику ножа), 50 г ядер волоських горіхів, 2-3 ст. л. соусу ткемалі, сіль, зелень кінзи і петрушки.

Приготування: ребра вимийте, обсушіть паперовим рушником і запікайте в розігрітій духовці протягом 20-30 хвилин разом з неочищеними і розрізаними навпіл цибулиною і голівкою часнику. Цю підрум’янену компашку відправте в каструлю з водою і зваріть бульйон. На плиті це займе до півтори години. Нехай бульйон настоїться. В цей час другу цибулину очистіть, подрібніть і обсмажте на розігрітій сковороді з невеликою кількістю олії. Буквально пару хвилин до прозорості. Після цього приєднайте фарш і підрум’яньте, постійно помішуючи. Додайте промитий під проточною водою рис, томатну пасту і кілька ополоників гарячого бульйону. Заправку протушкувати під кришкою протягом п’яти хвилин і можна експериментувати зі спеціями. На цьому ж етапі (або в кінці) додають ткемалі. Якщо цього соусу у вас немає, його можна замінити соком лимона, але не оцтом (!), або протертими помідорами. Останні приєднують за 15 хвилин до готовності. Заправку перекладіть у проціджений бульйон і тушкуйте близько півгодини на мінімальному вогні. У цей час з ребер обберіть м’ясо і наріжте невеликими шматочками. Його теж в харчо, разом з рубаними волоськими горіхами. Нехай харчо ще трохи покипить. Залишилося додати подрібнений часник і зелень і дати йому трохи настоятися. Подавайте харчо гарячим, присмачивши подрібненою кінзою (якщо не любите, то петрушкою). Можна ще трохи часничку.

Суп з броколі з сирними чіпсами

Цей суп хороший, коли немає бажання довго стояти біля плити, а хочеться швиденько наїстися, зігрітися, подобрішати і відпочити. Тільки не варіть овочі довго, щоб не втратити користь.

Потрібно: 400 г замороженої броколі, 1 літр молока, 1 цибулина, 3-4 зубчики часнику, 4 ст. л. вершкового масла, 2 ст. л. борошна, спеції, 100 г твердого сиру (для чіпсів), зелена цибуля (для подачі).

Приготування: цибулю і часник очистіть, подрібніть і обсмажте на вершковому маслі одразу в каструлі. Коли вони підрум’яняться, додайте борошно. Обсмажуйте ще пару хвилин. Влийте молоко, перемішайте і варіть близько 5-10 хвилин, після чого додайте броколі, спеції і тримайте на вогні ще 5 хвилин, поки капуста не стане м’якше. Суп збийте занурювальним блендером. Подавайте з подрібненою зеленою цибулею і сирними чіпсами. Їх можна зробити заздалегідь. Це теж легко і швидко.

Відмий кулінар Гордон Рамзі радить вибирати для чіпсів пармезан, але можна і будь-який інший твердий сир, чеддер наприклад. Сформуйте з тертого сиру кола на папері для випічки, змащену олією, можна додатково присмачити прянощами. І відразу в розігріту до 180 градусів духовку хвилин на п’ять, буквально до золотинки. Зробити сирні чіпси можна і в мікрохвильовці, вафельниці, навіть на сковороді. Захрумтять вони, коли охолонуть.

Картопляно-гарбузове ньоккі

Сьогодні будемо готувати ньоккі (італ. Gnocchi). І разом з тим ми вирушимо в захоплюючу подорож до Італії, адже страва це італійська. Зазвичай для неї використовують пшеничне борошно, картоплю, яйця, сир, іноді шпинат.

Потрібно: 500 г м’якоті гарбуза, 500 г картоплі, 2 скл. Борошна, 2 яйця, спеції, вершки, рубана зелень, часник, гострий сир (для подачі).

Приготування: гарбуз запечіть у фользі в духовці, очищену картоплю відваріть до готовності. Яйця збийте з сіллю і спеціями (радимо орегано), з’єднайте з гарбузовим і картопляним пюре і просіяним борошном. Тісто розкачайте в ковбаску і розріжте на порційні довгасті шматочки. Кожен трохи притисніть виделкою, але це не обов’язково. Якщо шматочки будуть маленькими, назвете їх ньоккетті. Також ньоккі можна зробити будь-якої форми: квадратної, круглої або у вигляді коржів. Смак від цього нічого не втратить. Відваріть ньоккі в підсоленій воді. Досить хвилинки після того, як вони спливуть. Вийміть шумівкою. Хочете – відразу в тарілку і їжте з вершками, подрібненою зеленню, часником і гострим сиром. Смачні і ньокі, томлені в пряному соусі, каррі або томатному наприклад. Можна як на сковороді, так і в духовці. А подати – щедро посипавши тертим пармезаном. Також смачно обсмажити готові ньоккі на вершковому маслі з часником, шавлією і кедровими горішками.

Полента-піца з овочами

Ще один привіт з Італії і чудовий рецепт для любителів піци. Поленту можна їсти і холодною, і гарячою, зробити солодкою чи солоною. До речі, корисна штука: поповнює в організмі запаси калію, магнію, фосфору, селену, заліза, цинку і міді.

Потрібно: 1 скл. кукурудзяної крупи, 4 скл. води, сіль і чорний перець, 1 ч. л. сухого базиліка, 0,5 ч. л. сухої м’яти, 1-2 ст. л. оливкової олії, 1 болгарський перець, 1 баклажан, 2-3 помідори, 1 цибулина, 2-3 зубчики часнику, 5-6 ст. л. томатного соусу, зелений базилік (для прикраси).

Приготування: кукурудзяну крупу всипте в киплячу воду і, постійно помішуючи (якщо за італійською класикою, то тільки за годинниковою стрілкою), варіть до загустіння. Посоліть і додайте трави і оливкову олію. На пергаментному папері сформуйте з отриманої поленти форму коржа для піци і відправте в духовку (180 °C) на 15 хвилин. Для начинки потрібно протушкувати подрібнені овочі, додавши в кінці процесу розчавлений ножем часник. Вийміть з духовки кукурудзяну основу, рівномірно покрийте томатним соусом і тушкованими овочами. Помістіть у духовку ще на 10-15 хвилин. Подавайте, прикрасивши свіжим базиліком. В рецепт можна додати улюблений сир. Ідеально підходить бринза або дорожчі – горгонзола й ементаль. В Італії сир додають в поленту при варінні, щоб він розчинився в крупі.

Вишукана картопляна запіканка

Несподіваний інгредієнт – яблука. Така запіканка – вишукана і водночас надзвичайно проста страва.

Потрібно: картопля – 1 кг, яблуко – 1 шт., цибуля – 2 шт., часник – 3-4 зубчики, біле сухе вино – 0,5 склянки, вершки – 0,5 л, сир (моцарела чи будь-який м’який сир на ваш смак) – 100-150 г, сіль та перець.

Приготування: почистіть картоплю та яблука, наріжте їх тонкими кружальцями чи напів кружальцями. Приправте сіллю та перцем на свій смак. Наріжте очищену цибулю пів кільцями та підсмажте її до золотистого кольору. Додайте подрібнений часник та пів склянкивина. Тушкуйте на середньому вогні, доки рідина не випарується. Додайте цибулю до картоплі з яблуками. Перемішайте та викладіть у форму для випікання. Влийте в форму вершки і посипте подрібненим сиром. Накрийте форму фольгою та випікайте в духовці при температурі 150 градусів годину. Тоді зніміть фольгу та випікайте ще 20 хвилин, щоб з’явилася золотава скоринка.

Простий рецепт апетитної солянки

У холодну пору ніщо не зігріє краще за ситну та гарячу солянку з копченим м’ясом та пікантним присмаком.

Потрібно: свинина чи яловичина – 600 г, цибуля – 1 шт., морква – 1 шт., солоні огірки в розсолі – 500 г, томатна паста – 3 ст. ложки, маслини – 60 г, копчена ковбаса – 70 г, копчена курка чи інше м’ясо – 70 г, цукор – 1 ст. ложка, лимон – 1 шт., сіль та перець.

Приготування: викладіть у каструлю з водою м’ясо, доведіть до кипіння та тримайте на повільному вогні з закритою кришкою годину. Наріжте дрібно цибулю, моркву та очищені від шкірки солоні огірки. Обсмажте на олії цибулю до золотистого кольору, а тоді додайте моркву та огірки. Злегка протушкуйте суміш, тоді додайте 150 мл розсолу з огірків, цукор, томатну пасту, а також влийте трохи води. Тушкуйте заправку на маленькому вогні близько 5 хвилин. Дістаньте з бульйону м’ясо, наріжте його невеликими шматочками та поверніть назад у каструлю. Додайте до бульйону заправку, доведіть до кипіння і зменште вогонь. Тоді поріжте копчене м’ясо невеликими шматками та додайте до солянки разом з маслинами. Посоліть і поперчіть на свій смак та тримайте на вогні ще близько 5-10 хвилин. Подавайте на стіл, прикрасивши скибочкою лимону.

Домашнє вівсяне печиво

Десерт з розряду тих, що можна робити на око – і вдасться. Та так, що і до чаю, і до кави, і просто на перекус, щоб поповнити заряд енергії, якої взимку ой як не вистачає. Тим паче, цукру в рецепті мінімум. Його замінюють родзинки. Любите солодше – додайте трохи цукру на ваш смак. Або меду.

Потрібно: 200 г вівсяних пластівців, 3 ст. л. молока, 1 яйце, 30 г борошна, 10 г розпушувача, 60 г вершкового масла, 2 ст. л цукру, 3 ст. л. родзинок.

Приготування: вівсяні пластівці перебийте в блендері в борошно. Можна і не дробити або змішати різні фракції. Приєднайте інші інгредієнти. Родзинки – попередньо замочені та просушені паперовим рушником. Перемішайте. Сформуйте руками, змоченими водою, круглі печеньки, і відправте на деку в розігріту до 180 градусів духовку. Через 15-20 хвилин перевірте готовність. Печиво захрумтить, коли охолоне. Під настрій ви можете додавати в рецепт будь-які сухофрукти, горіхи, шоколад, бананове пюре і навіть терту моркву. Вона, до речі, красиво забарвлює печиво. З цією ж метою можна використовувати гарбуз і буряк: пюре або сік. Збагатити смак здатні прянощі: мелена кориця, імбир, кардамон, ваніль.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *