ПОМИЛКА 1. ЗАНАДТО РАННІЙ ПОСІВ НАСІННЯ НА РОЗСАДУ
Так хочеться скоріше приступити до посіву насіння! Але не варто поспішати. У кожної культури – свій строк посіву. У середньому розсада томатів готова до посадки у відкритий ґрунт через 50-60 днів після посіву, перцю й баклажанів – 60-70 днів, огірків та інших гарбузових – 20-30 днів.
ПОМИЛКА 2. ЗАГУЩЕНИЙ ПОСІВ
Найпоширеніша помилка, яка може повністю знищити посіви. Сіянцям буде тісно, вони почнуть боротися за життєві ресурси й витягуватися. У підсумку імунітет рослин знизиться, посіви будуть нерівномірними.
ПОМИЛКА 3. НЕПРАВИЛЬНИЙ ТЕМПЕРАТУРНИЙ РЕЖИМ
Чим вища температура повітря в приміщенні, тим активніше йде нарощування рослиною надземної частини. Коріння при цьому, навпаки, слабшає і сіянець витягується. Взагалі, до появи сходів температура може бути в межах 23-24°C, але потім варто її понизити до 14-16°C, щоб рослина почала повноцінно розвиватися. Через 10 днів комфортна температура може бути ледь вищою – до 21°C. Також ураховуйте теплолюбність рослин. Холодостійким культурам (капуста) досить 13-15°C, теплолюбним (томат, перець, баклажан, гарбузові) – не нижче 18°C.
ПОМИЛКА 4. НЕСТАЧА СОНЯЧНОГО СВІТЛА
Недостатнє освітлення – одна з частих причин, що призводять до переростання розсади. У пошуках джерела світла рослини витягуються, слабшають, стають тендітними і ростуть нерівномірно. Усього розсаді потрібно 12-14 годин світла на добу, тому заздалегідь продумайте систему додаткового освітлення, наприклад, використовуйте фітолампи.
ПОМИЛКА 5. НЕПРАВИЛЬНИЙ ПОЛИВ І ПІДГОДІВЛЯ РОЗСАДИ
Буває, що розсада зійшла добре, їй усе подобається – і освітлення, і температура, і ґрунт. Але все може зіпсувати ваша надмірна турбота. Залита й перегодована розсада, особливо в умовах теплого приміщення, неминуче витягнеться й втратить свої коштовні якості. Пам’ятайте, що полив слід проводити тільки при підсиханні ґрунту й тільки теплою відстояною водою (22°C). Підгодівлі необхідні, але в невеликих кількостях. У середньому для розсади томатів проводять 4 підгодівлі, перцю – 3, капусти й огірків – 2. При підгодівлі розсади віддавайте перевагу не азотним, а фосфорним і калійним добривам. Використовуйте регулятори росту, які забезпечуватимуть повноцінний розвиток рослин.