Служба Божа мовою… жестів

Служба Божа мовою… жестів

Щотижня у Тернополі в церкві Матері Божої Неустанної Помочі відбуваються незвичайні служби для людей з вадами слуху. Править їх мовою жестів священик Ігор Шкодзінський. На богослужіннях присутні кілька десятків парафіян, особливо багато – у свята. Приїжджають навіть з інших міст і невеликих сіл, щоб помолитися тією мовою, яка їм близька, – за допомогою виразних рухів, які творять їх руки…

13102013-12

Служби для глухих отець Ігор проводить уже п’ять років. Мову жестів спеціально вивчив, щоб спілкуватися зі своєю донькою, яка зовсім маленькою втратила слух через хворобу. У селі в Бучацькому районі, де на той час жила сім’я, не було перспектив для розвитку дівчинки, тож вирішили переїхати до Тернополя.

Уроки з мови жестів священик брав в обласній організації товариства глухих. Спершу з незвички боліли руки, а кожен рух доводилося записувати у зошит. Вивчає цю мову дотепер, всього у ній – більше 3,5 тисяч жестів, які позначають літери та слова, і постійно з’являються нові.

Сьогодні отець Ігор ще й вінчає закоханих, які не чують, хрестить їхніх малюків і завжди готовий допомогти порадою та підтримати.

 

Страждають від браку інформації

– Добре ставлення дуже потрібне людям, які не чують. Однак, оточуючі спілкуватися з ними не поспішають. Тому часто наші підопічні страждають від браку інформації та залишаються наодинці зі своїми проблемами, – розповіла голова обласної організації Українського товариства глухих Надія Коцовська.

Щосереди у приміщенні організації, яка розташована в Тернополі на вулиці Лепкого, 12, проводять інформаційні дні. Людям роз’яснюють різні документи, закони. Аби нечуючі були в курсі останніх подій, на обласному телебаченні виходять вечірні новини з сурдоперекладом. Щоправда, лише 20 хвилин у день.

– Цього дуже мало, адже для учасників нашого товариства основна мова спілкування зі світом – жестова, – пояснює пані Надія. – На Тернопіллі таких людей з вадами слуху – близько півтори тисячі. Проте, і вона не рятує, коли доводиться звертатися до лікарні, нотаріальної контори чи ЖЕКу. Ми проводили безкоштовні курси, де навчали мови жестів. Запрошували і працівників державних установ, але зголосилися лише двоє чиновників.

Між тим, у багатьох розвинених країнах мінімум жестів зобовязані знати всі: лікарі, політики, міліція. Так, наприклад, заведено у США. А в Японії президент завжди виступає у супроводі сурдоперекладача, і навіть серед депутатів є люди з вадами слуху.

 

Похід по довідку – як пекельні муки

В Україні похід по елементарну довідку для нечуючих часто перетворюється у пекельні муки. Якщо немає родичів, які можуть допомогти, вони звертаються у місцеве товариство глухих.

– Наші перекладачі супроводжують своїх підопічних у різні інстанції, лікарні, – каже пані Надія. – Проте, таких працівників – лише троє, а допомагати доводиться багатьом. У Львові в міській поліклініці відкрили кабінет, де з лікарем-терапевтом працює сурдоперекладач. Ми такого, на жаль, не маємо.

Виникають проблеми і тоді, коли доводиться їхати в інше місто. На вокзалах області немає електронних моніторів з повідомлення про прибуття чи відправлення поїздів. Тож, буває, нечуючий марно чекає свого потяга, який давно поїхав з іншої колії. Непристосовані для глухих і автостанції.

Місцеве товариство глухих уже багато років просить владу встановити сучасне інформаційне табло хоча б на вокзалі у Тернополі. Однак, той монітор, що є нині, далі показує температуру повітря, дату й час. І там немає жодного слова про те, який поїзд приїхав.

 

Життя без звуків – не вирок

Незважаючи на всі труднощі, мешканці Тернопілля з вадами слуху не втрачають оптимізму. Вони живуть, одружуються, народжують дітей.

– Ці люди такі ж, як і кожен з нас, й можуть робити все, що інші, лише не чують, – зауважує Надія Коцовська.

Тим, у чиїй сім’я народився глухий малюк, жінка радить не впадати у відчай, а якомога раніше віддати чадо у дитсадок. Групи для таких дітей є в Тернополі й Теребовлі. У цих же містах діють і спеціалізовані школи, де за особливими методиками навчають читати, розмовляти, сприймати інформацію з губ.

– Батьки повинні приділяти особливій дитинці увагу, але не можна, як це буває, тримати її вдома, – зауважує моя співрозмовниця. – Вихователі та вчителі знають, як працювати з такими хлопчиками та дівчатками. Наприклад, у садочках до кожної речі чіпляють бірочки, на яких написано, що ось це – стіл, а це – олівець, шафа… Так дитину вчать розуміти світ навколо.

У розвинених країнах учнів з різними проблемами здоров’я часто віддають у звичайні школи. Як зауважила пані Надія, у неї є знайомі, які навчалися так у США. Це допомогло їм подолати бар’єри у спілкуванні: вони не бояться інших людей, а ті – не сахаються їх… В Україні теж почали впроваджувати інклюзивне навчання, та до таких змін наші школи будуть готовими ще не скоро.

Трохи краща ситуація в університетах і училищах, де можуть навчатися і люди з вадами здоров’я. Хоча не у всіх. Наприклад, на Тернопіллі нема жодного вищого навчального закладу, в якому б нечуючі могли здобути освіту, – на відміну від Львова чи Києва, де є спецгрупи, в яких працює сурдоперекладач.

 

Такі ж, як усі

Звичайно, знайти застосування своїм знанням в Україні навіть здоровим людям непросто, але без роботи глухі й слабочуючі не сидять.

– У колективі такі люди – дуже доброзичливі, вони йдуть до інших з добром, але, на жаль, не завжди з цим повертаются назад, – зауважує пані Надія. – Є випадки, коли їх принижують, відмовляються написати потрібну інформацію на папері. Тоді ми стараємося пояснити, що вони такі ж, як усі, адже образити можуть кожного.

У невелике приміщення товариства нечуючі приходять, як додому. Влаштовують концерти, вистави та мріють про сучасний проектор для своїх святкувань. Адже мислять вони образами й більшість інформації сприймають очима.

Цієї неділі у товаристві відзначали Міжнародний день глухих. У своєму середовищі вони не відчувають бар’єрів, а зводити перепони у суспільстві – зайве. Ці люди не вимагають до себе надзвичайного ставлення. А лише хочуть, аби чув їх не лише Всевишній, але й ті, хто навколо.

Антоніна БРИК.

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

2 коментарі

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *