Тернопільщина серед лідерів в Україні за обсягами нових насаджень лісів

Тернопільщина серед лідерів в Україні за обсягами нових насаджень лісів


В області цьогоріч засадили деревами 611 гектарів землі
Непростий 2020-ий рік виявився для тернопільських лісівників надзвичайно плідним і насиченим. Незважаючи на карантинні обмеження і непросту ситуацію в країні, фахівці цієї галузі активно працювали, аби розвивати лісове господарство краю. Зокрема, у цьому році зуміли висадити 611 гектарів лісів, зокрема 251 гектар нових лісів на неродючих землях. Це – другий показник в Україні. Також виростили 5,5 мільйонів штук садильного матеріалу і сплатили понад 100 млн. грн. податків, більша частина яких залишається на місцях та йде на розвиток громад.
Керівник обласного управління лісового та мисливського господарства Олег Яремко зустрівся з журналістами та громадськими активістами, аби обговорити підсумки роботи галузі за 11 місяців 2020 року, здобутки і проблемні питання, зокрема й охорони лісу від незаконних рубок.


За останні роки площу лісів області збільшили на понад п’ять тисяч гектарів
Тернопільщина – малолісиста область. На її території лише 13,3 відсотка земель вкриті лісами. Якщо підрахувати, то на одного жителя області припадає 0,19 га лісів. Однак вже чотири роки лісову галузь не фінансують з держбюджету.
За останні роки нам вдалося збільшити площі лісів на понад п’ять тисяч гектарів за рахунок малопродуктивних та деградованих земель, які вийшли з-під сільськогосподарського користування, – розповідає Олег Яремко. – Три роки тому висадили 61 гектар нових лісів, торік — 151 гектар, а цього року — 251. Це — другий показник в Україні. Ми не тільки поновлюємо насадження, але й розводимо посадковий матеріал, що передбачено «Програмою розвитку лісового господарства Тернопільщини на 2017-2021 роки». За 2020 рік лісогосподарськими підприємствами повністю виконані всі заходи з ведення лісового господарства. Виростили 5,5 млн. шт. садильного матеріалу, висаджено 2,5 млн. дерев на площі 611 гектарів. Також виростили 255 тис. саджанців із закритою кореневою системою.
За коефіцієнтом відтворення лісів тернопільське господарство – найкраще в Україні
Цим показником в обласному управлінні пишаються. Адже за ним величезна праця всього колективу.
Якщо пояснити простіше, що це за показник, то є ділянки, де заготовляють ліс, а є ділянки, де його садять. У нас коефіцієнт посадки лісу у відношенні до його заготівлі – 1,67. Це – перше місце в Україні, – зазначає Олег Яремко.
Не менш вагома проблема – це виготовлення документів на офіційне затвердження меж лісів. Це дуже важливо задля їх збереження. За  останні роки в обласному управлінні лісового та мисливського господарства виготовили правоустановчі документи на 37 тисяч гектарів земель із 159 тисяч гектарів, які є в наявності, повідомили у відомстві. Цього року відбувається інвентаризація із залученням всіх необхідних фахівців для ще 30 тисяч гектарів лісів.
У лісгоспах області запровадили європейський аудит, згідно з яким фахівці оцінюють діяльність лісових господарств. До речі, такий підхід запроваджено лише у кількох областях України.
Реалізація лісопродукції всім покупцям відбувається через електронні біржові торги за винятком установ соціальної сфери та населення. У всіх лісогосподарських підприємствах ведеться 100% електронний облік деревини. Нагадуємо, в облуправлінні створено “Єдине вікно” щодо видачі сертифікатів про походження лісопродукції,  тут мисливці можуть здати екзамен та отримати посвідчення мисливця і контрольну картку добутої дичини для полювання.
Новітні технології для вирощування саджанців

Сучасний технологічний комплекс для вирощування саджанців із закритою кореневою системою працює у Чортківському держлісгоспі.
– Такий в Україні є тільки на Львівщині і у нас, на Тернопільщині, – додає Олег Яремко. – У цьому лісгоспі робота автоматизована, адже тут успішно використовують посадкові та поливальні шведські машини, холодильні камери для зберігання жолудів упродовж кількох років. Є тут і павільйон із «туманним зрошенням», створені всі умови для вирощування посадкового матеріалу дуба і хвойних порід із закритою кореневою системою. Це – комплекс європейського рівня, який планують й надалі розширювати.
Такі сучасні технології мають реальні переваги. По-перше, це краща приживлюваність культур, практично стовідсоткова. Адже коріння не травмується, висаджується у відкритий ґрунт разом зі спеціально підготованим субстратом, сприятливим для росту молодих насаджень. По-друге, така система дає змогу проводити заліснення впродовж усього періоду вегетації.

Лісівники разом з поліцейськими виходять на спільні рейди
В обласному управлінні та держлісгопах створені рейдові бригади, які працюють як вдень, так і вночі. Рейди проводять спільно з представниками Національної поліції. Роблять це для боротьби з браконьєрами і охорони лісу від незаконних рубок, зокрема, у передноворічний період – для захисту ялинок. Цього року було проведено 68 рейдів.
У рейдову групу входять два спеціалісти лісової охорони, два представники поліції, – додає Олег Яремко. – Такі патрулювання дають результат. Наприклад, чотири роки тому було зафіксовано 156 випадків незаконних рубок (а це 356 кубометрів незаконно зрубаної деревини), торік – 102 (327 кубометрів деревини), цього року – 82 випадки (255 кубометрів деревини). 35 справ передали цього року у поліцію. Відповіли за порушення і працівники господарства. У 2016 році керівник одного з підприємств був звільнений з роботи, а двоє керівників отримали догани, 24 працівники притягнули до дисциплінарної відповідальності, у 2017 – 15 працівників притягли до дисциплінарної відповідальності, 2018 – 16, 2019 та 2020 – по 6 працівників.
Олег Яремко та керівники лісництва області поспілкувалися з громадськими активістами і обговорили проблемні питання. Представники громадських організацій зазначили, що готові допомагати лісівникам у охороні лісів, але дуже важливо, щоби винуватці були покарані за свої злочини. Олег Яремко пообіцяв, такі зустрічі з медіа та громадськістю проводитимуть регулярно для ефективнішої співпраці та покращення поінформованості мешканців краю про роботу працівників лісового та мисливського господарства.
Юля ТОМЧИШИН.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *