Тисячолітня сила загадкової аюрведи, або Як українські журналісти в Індії відпочивали

Тисячолітня сила загадкової аюрведи, або Як українські журналісти в Індії відпочивали

Це – немов справжнісінький рай на землі. Безліч річок та озер, лагуни, лимани, золотаво-білосніжний пісок пляжів Аравійського моря, соковита незаймана природа, зарості кокосових пальм, величні храми та палаци, фортеці, колоритні поселення рибалок, рисові та чайні плантації. У повітрі витає п’янкий запах прянощів. Краса та магія, здається, там всюди.

Все це можна знайти у Кералі – штаті на півдні Індії. І саме тут 5 тисяч років тому зародилася давня індійська наука про здоров’я – аюрведа. Всесвітня організація охорони здоров’я ще в 1985 році визнала її як найефективнішу на сьогодні систему альтернативної медицини, яка здатна справді зцілити людину. На відміну від традиційної, вона бореться не з симптомами захворювань, а з причинами.

Якщо ж їхати кудись по аюрведу, то тільки сюди, адже накопичені тисячоліттями знання індійських мудреців допомагають людям і сьогодні. Нещодавно силу аюрведичних процедур випробували на собі журналісти з різних регіонів України (велика вдячність за це Українському журналістському фонду). Що ж це таке і як це було – читайте далі.

Повертали життєві сили

У повному розумінні аюрведа – це «наука життя» (аюр – «життя», веда – «наука»). Згідно з нею, Всесвіт, і людина зокрема, складаються з п’яти основних елементів: ефіру, повітря, вогню, води та землі. У людському тілі вони проявляються як три фундаментальні життєві сили, або доші, й керують усіма його біологічними, психологічними та фізичними функціями. Вата (ефір та повітря) відповідає за процеси дихання, кровообігу, діяльність м’язів, нервові імпульси. Пітта (вогонь та вода) керує обміном речовин і травленням. Капха (вода та земля) – це кістки, м’язи, сухожилля та баланс рідини в тілі. За цими трьома основними типами конституції фахівець з аюрведи визначає, хто є хто, беручи до уваги життєві сили людини, й залежно від того, яка доша переважає, призначає курс терапії. Лікування полягає у досягненні балансу й відновленні життєвої енергії, за допомогою якої пацієнт самостійно перемагає хвороби. Відбувається детоксикація та перезавантаження організму, тілу повертається молодість, а свідомості – спокій. Методики аюрведи допомагають схуднути, зміцнити імунітет, зняти стрес, поліпшити настрій, повернути розтрачену енергію, відчути себе молодими, красивими, духовно сповненими.

Розслабляли тіло, очищали думки й побували на індійському весіллі

Саме в Кералі, на землі, яка наскрізь просякнута аюрведою, розташована найбільша кількість у країні спеціалізованих оздоровчих центрів, які залюбки відчиняють свої двері для іноземних туристів. Сьогодні це один з найчистіших, найбільш розвинутих економічно та духовно індійських штатів. Тут чудові дороги, охайні будиночки. Майже 90 відсотків населення вміють читати й писати. Клімат м’який та теплий протягом усього року. Температура 20-32 градуси.

Заклад, що приймав представників українських мас-медіа і звідки вони повернулися додому цілковито щасливими й сповненими енергії,  –  The Windsor Castle – курорт The Lake Village Ayurvedic Resort (Озерне селище), розташований в центральній частині Керали. Тут все потопає в зелені. Назва говорить сама за себе – озера та річки сплелися у безкрає блакитне мереживо. Можна сісти на пліт або катамаран й милуватися довколишньою красою. А можна цілими днями лежати в гамаку, купатися та засмагати, або рибалити. Розслабити тіло й очистити думки – одна з найважливіших складових у лікуванні аюрведою. Багато залежить і від уважного ставлення та професійності працівників аюрведичного центру. Ми познайомилися там з багатьма людьми й відчули, наскільки вони доброзичливі й привітні. І так можна сказати загалом про усіх тутешніх жителів.

Господар курорту пан Еліас (Mr Commander Aleyas Thottathil) – дуже шанована в Кералі людина, займається благодійністю. Він став для українських журналістів справжнім другом. Люб’язно запросив нашу групу й на заручини своєї доньки. Краса індійських танців, пісень, блиск тканин, велика кількість квітів, неймовірні пахощі, вишукані національні страви, до тисячі гостей –  коштів та сил для організації урочистостей тут явно не пошкодували. А нам таки пощастило, адже весільні традиції в Індії – це немов казка, що оживає перед очима. Сподіваємося, що присутність на цьому святі медійників з України – людей з іншого куточку світу таки була на удачу в житті молодят, як в це вірять місцеві жителі.

Приймали ванни з молока і вчилися мистецтву харчування

Отже, про аюрведу. Власне, саме задля цього в Кералу журналісти й літали.

Спочатку кожен поспілкувався з лікарем. До речі, пані Сіна (Mrs Seena Rajendran) – одна найкращих спеціалістів з аюрведи в Кералі, професійний лікар, людина, якій ми цілком та сповна довіряємо, чуйна та уважна. Розпитувала про все: про роботу, сім’ю, що хвилює та болить, чого б хотілося. Потім і почалося лікування. Для Вати – одне, для Пітти та Капхи – інше. Безліч різноманітних процедур. Наприклад, масаж усього тіла в чотири руки з застосуванням цілющої олії або трав’яних порошків. Теплі ванни з трав або молока. Спеціальні процедури для голови, вух, очей і повік. Широдхара – взагалі щось неймовірне, просто космос. Це коли тобі на лоба тонесенькою цівкою протягом тривалого часу ллють теплу олію. У когось це викликало відчуття польоту, а хтось встиг виспатися за все життя.

В аюрведичних закладах приділяють неабияку увагу їжі. Адже переконані, що харчування забезпечує рівновагу дош, тобто життєвих сил. Кожній доші потрібні свої смаки – солодкий, солоний, кислий, гіркий, гострий чи терпкий. Під час кожного прийому їжі мають бути всі шість. Смаком можна скористатися для того, аби врівноважити надмір однієї з дош. Особлива подяка шеф-кухарю готелю The Windsor Castle пану Анілу (Mr Anil) – все було дуже-дуже смачно. Він не лише готував аюрведичні страви суто під наші європейські смаки, тобто не такі гострі, а ще й залюбки поділився рецептами.

І повірили у дива

Баланс розуму в аюрведі досягається завдяки щоденним медитаціям. Тіло ж розвивається завдяки заняттям йогою. Під пильним наглядом автентичного вчителя, йога-майстра, серед нас в стійку на голові стали навіть ті, для кого це раніше було фантастикою. Але не лякайтеся, йога – це дуже приємне й надзвичайно корисне заняття. Як же добре неквапливо розім’яти м’язи під першими сонячними променями на зеленій галявині з видом на мальовничі заплави.

Ось так, у різний спосіб, на аюрведичному курорті допомагають своїм клієнтам вивільнитися від токсинів та шлаків, а також накопиченої втоми, напруги та стресу. Як результат – легкість у всьому тілі, підтягнута сяюча шкіра і, що не менш важливо, чистота думок, рівновага та спокій. Аюрведа таки творить дива!

Тож повернулися українські журналісти з Керали щасливими, врівноваженими та підтягнутими. Тепер усім того бажають й рекомендують їхати в Індію, в Кералу!

Якщо справді цікавий відпочинок, поєднаний з аюрведою, телефонуйте: 067 538 92 95 або 097 171 10 55, з вами поділяться враженнями і навіть допоможуть з організацією поїздки на аюрведичний курорт в Кералу.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *