Чому варто викопувати цибулини і як зберегти їх до наступного сезону
Тюльпани – одна з головних окрас весняного саду. Однак зараз вони вже відквітли, тому виникає питання, що робити далі, щоб рослини залишалися здоровими й сильними довгі роки.
Потрібно видаляти зів’ялі квітконоси, щоб рослина не витрачала сили на дозрівання насіння. У цьому випадку важливо потурбуватися про цибулину, – якщо вона одержить необхідну кількість живильних речовин і достатньо дозріє, то в наступному році дасть велике й пишне цвітіння.
Видаляйте квітку тюльпана перед повним опаданням пелюсток. Залежно від сорту тюльпана, зазвичай це відбувається на 5-8 день після розпускання. Обрізайте тільки голівки квітів, але не листки й стебла. Якщо їх видалити, то цибулина погано дозріє.
Після того, як бутони відцвітуть, рослина потребує посиленого поливу протягом наступних 2 тижнів. У цей період відбуваються інтенсивні процеси накопичення живильних речовин, тому рекомендується підживити рослини фосфорно-калійним добривом. Підгодівлі, що містять хлор або азот на цьому етапі використовувати не можна.
Листя тюльпанів після повного пожовтіння варто зірвати руками. Це відбувається через 5-6 тижнів після закінчення цвітіння. Якщо листок погано відривається – значить цибулина ще не повністю дозріла, дочекайтеся, коли його можна буде легко вирвати з землі.
Якщо зробити це передчасно, цибулина зупиниться в розвитку й це негативно вплине на якість цвітіння в наступному році. Щоб не втратити місце розташування цибулини, залишіть стебло як позначку. Якщо висадити тюльпани, чергуючи з іншими квітучими рослинами типу ірисів, сухі листки й стебла не зіпсують зовнішній вигляд клумб.
Твердження про те, що тюльпани не мають потреби в щорічному викопуванні, досить поширене, але невірне. Бо цибулина згодом опускається глибше в ґрунт, відстань до поверхні поступово збільшується до 1,5 багнета лопати. Відповідно, рослині потрібно більше сил і живильних речовин для нормального проростання. Крім того, цибулини одного гнізда не мають можливості нормально розростатися, тіснять одна другу.
Уже через 4-5 років знаходження на одному місці гібридний тюльпан втрачає достоїнства й характеристики сорту, його бутони стають дрібними й слабкими. Існує великий ризик того, що згодом рослина загине.
Викопування цибулин обов’язково потрібне для сортових тюльпанів. Якщо ж у вас звичайні тюльпани, то для того, щоб одержати більші й здоровіші квітки без щорічного пересадження, посадіть їх на сітку – звичайну сітку з під картоплі. Або купіть спеціальні горщики для цибулинних з дірочками. Це буде перешкоджати заглибленню цибулини в ґрунт. Оскільки ці горщики досить дорогі, ви легко можете зробити їхній аналог зі звичайного пластикового кошика.
Викопувати рослини потрібно наприкінці червня або небагато пізніше, коли листки повністю пожовкли, а стебло обм’якло. Готова до викопування цибулина має бурі плями на лусці і добре сформовану кореневу систему.
Викопуючи цибулини, дотримуйтеся рекомендацій: викопуйте в гарну погоду, щоб мати можливість відразу просушити цибулини на сонці; вводьте лопату якнайглибше в ґрунт, щоб не травмувати коріння; цибулини промийте в розчині марганцівки (5%).
Отримані цибулини потримайте під сонцем або лампою до просихання лусочок. Зберігайте їх в спеціально призначеному приміщенні у ємності з вентильованим дном, не допускаючи перепадів температури й збільшення вологості, – це призведе до розтріскування лусочок і появі гнилизни.