Українці думають, де гроші взяти, а чиновники – як свої статки приховати

Українці думають, де гроші взяти, а чиновники – як свої статки приховати

Карантин змінив світ і Україну. Люди стали біднішими, багато хто втратив роботу. Деякі сфери діяльності майже зупинилися. Covid-19 паралізував світову економіку. Поняття «майбутнє» стало розмитим і нечітким. Соціальне дистанціювання «замкнуло» людей у просторі та часі. Крім того, карантин став іспитом для системи охорони здоров’я усіх, без винятку, країн, для політиків, місцевих керівників…   

Коронавірус «заліз» у кишені та гаманці переважної більшості людей на планеті. Українці – не виняток. Наші співвітчизники змушені переглянути свої витрати й суттєво збільшити їх.

Зокрема, витрати українців зросли: на маски, санітайзери, проїзд (пересування на таксі або особистому автомобілі замість громадського транспорту), компослуги (через те, що люди сидять вдома, вони витрачають більше води, газу, електроенергії) тощо. За даними порталу buhgalter911, за два місяці карантину збільшилися витрати на ліки й медичні товари (+10%) та продукти (+2,6%), а скоротилися на пальне (-16%) та одяг-взуття (-90%).

Також багатьом українцям довелося витратити «заначки»: населення здало за цей час готівкової валюти на $2,1 мільйона більше, ніж купило.

Щодо зменшення доходів, то за даними соцдосліджень, дві третини респондентів заявили про скорочення або повну втрату заробітку.

Експерти оцінюють втрати економіки нашої країни від невипуску товарів і ненадання послуг приблизно у 500 мільярдів гривень. За даними Торгово-промислової палати України, введення карантинних заходів призвело до зупинки діяльності 700 тисяч підприємців і підприємств мікро-, малого та середнього бізнесу. Із 1,95 мільйонів фізосіб-підприємців не працювали 424 тисячі, які потрапили під карантинні заходи.

Економісти прогнозують: призупинення економіки через введені протиепідемічні заходи серйозно вдарить у найближчі півроку по доходах українців, навіть якщо карантин незабаром скасують. Потрібно 3-4 місяці, щоб зупинені бізнес-процеси знову почали працювати, зайняті в них працівники отримали зарплату й почали її витрачати на товари та послуги, збільшуючи попит.

Окрема тема – безробіття. Офіційна статистика така: в Україні півмільйона осіб не мають роботи, проте різні експерти вказують, що кількість безробітних сягає від двох до п’яти мільйонів. Про це в інтерв’ю «Главкому» сказала начальниця Управління надання послуг населенню Державного центру зайнятості Інна Бондіні. За її словами, уряд передбачає, що реальна кількість безробітних в країні до кінця року складе1,5-2 мільйони. Однак багато людей не звертаються до служби зайнятості.

Зараз українці погоджуються на менші зарплати, аби лише працювати. На одну вакансію надсилають у середньому 12-18 резюме. А наприкінці 2019-го – початку 2020 року було по 6-8 резюме, акцентує Юлія Дрожжина з експертно-аналітичного центру «Хедхантер Україна». І якщо компанії великого бізнесу поки не переглядають розміри зарплат, то малий і середній бізнес пропонує на 10-15% менші заробітки, ніж були раніше. Шукачі робити й самі згодні на меншу платню, оскільки конкуренція за робочі місця зросла.

Тим часом, у владі кажуть: допоможуть не всім. Радник президента України з питань економіки Олег Устенко заявив, що держава сприятиме у подоланні наслідків коронакризи та світової кризи загалом, однак всім допомогти не вдасться, – стільки грошей нема. За прогнозами, українська економіка цьогоріч впаде на 5%. Тобто, коронакриза та глобальна криза коштуватимуть Україні 8,5% ВВП – це більше, ніж $10 мільярдів. Тому, за словами Устенка, концепція допомоги зводиться до того, щоб зосередити підтримку на тих, хто втратив чи втрачає роботу. І краще давати не кошти, як субсидію з безробіття, а робити все для того, аби в людей була змога згодом повернутися на роботу, зокрема підтримувати малий та мікробізнес.

І поки чимало українців гадають, як вижити, де взяти гроші, знайти роботу, в чиновників інша морока: як свої статки приховати. Нардепи в поміч! Рада підтримала законопроєкт, який дозволить приховувати майно завдяки дітям. Йдеться про те, що з членів сім’ї декларанта виключаються діти, які не проживають з ним. Тож закон дозволить не декларувати майно чиновників у тому випадку, якщо воно записано на неповнолітніх дітей, котрі з ними не проживають. Виявляється, так легко можна сховати мільйони! Цікаво, наскільки зростуть фіктивні розлучення серед вітчизняного чиновництва.
З цього приводу, як передає 24 канал, кандидат юридичних наук Василь Мирошниченко сказав: раніше «нелегальне» майно записували на водіїв, секретарок, кумів, а
 тепер просто на дітей, які не живуть з батьками.  Прописати дитину в іншій квартирі для багатьох чиновників  не проблема. У них існує традиція – мало не одразу після народження купувати нащадкам житло. Це не кажучи про те, що багато чиновників мають позашлюбних дітей, які від народження живуть зі своїми матерями й на них також активно записуватимуть майно.

Цей закон може нашкодити Україні, зіпсувавши партнерські стосунки із Заходом. Бо це, фактично, відмова від боротьби з корупцією. Ба, більше! Потурання корупції. А допомога міжнародних фінансових інституцій нашій країні зараз украй потрібна. До речі, рівень бідності в Україні на фоні пандемії може зрости до 50%. Такий прогноз ЮНІСЕФ (дитячий фонд ООН).

Але, традиційно, для багатьох українських політиків та чиновників власні інтереси важливіші за державні та суспільні. І, взагалі, поки карантин, можна багато чого «вирішити»…

Ольга ЧОРНА.     

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *