В угорському парламенті навіть турист може себе відчути трішки депутатом

В угорському парламенті навіть турист може себе відчути трішки депутатом

Прекрасна Буда, величний Пешт і Обуда… На берегах голубого Дунаю три міста злилися в одне, щоб дивувати світ. Столиця Угорщини Будапешт – одне з найгарніших міст Європи. Воно варте того, щоб у нього закохатися з першого погляду.

DSCN1133

Про Будапешт кажуть: він суворий і могутній, наче кочовий воїн, обожнює розкіш і задоволення, як східні народи, монументальний та витончений, немов велична Австрійська імперія, і стильний – ідеальний супутник сучасності.

0_85aec_6dee210c_orig

Хотіла би розповісти багато цікавого про місто, яке мені дуже сподобалося. Але зроблю це іншим разом. У світлі революційних подій в Україні розповім про угорський парламент – місце засідань Національних зборів. Він вражає не лише неймовірною архітектурою, а й відкритістю, демократією.

01_hungarian_parliament_01

Не всі парламенти світу відгороджуються від свого народу, не кажучи вже про туристів, високими парканами та армією охоронців. Спробуйте вільно зайти у Верховну Раду України, навіть тоді, коли парламентарі на канікулах!

DSCN1122

Мене, наприклад, приємно здивувало, коли вільно потрапила до Каліфорнійського Білого дому у Сакраменто. Офіцер-охоронець жодних документів не вимагав. Лише ввічливо просив через сканер пропустити речі: сумки, заплічники тощо. У приміщенні, до речі, відведене місце, де звичайні люди можуть почути, що говорять і що вирішують політики Каліфорнії.

PICT2192

Але наразі повернемось до Європи. В Угорщину. Парламент цієї країни відкритий для пересічних громадян і туристів. Люди задоволені від побаченого і можливості трішки відчути себе депутатами. А бюджет отримує від екскурсій кошти.

PICT2177

Якщо послухати гідів, а тим паче місцеве населення, то складається враження, що Господь творив світ саме в Угорщині. Просто, люди дуже люблять свою державу, гордяться нею, і приписують мислими та немислимі подвиги.

PICT2142

Але угорський парламент, без перебільшення, можна назвати перлиною архітектури. Готична будівля вражає розміром, вишуканістю, елегантністю. І є однією з найкращих архітектурних пам’яток Будапешту й країни загалом. Символом. Крім того, має титул другого за величиною парламенту Європи.

P1010578

Будівлю зводили із 1880 до 1906 року. Вона розташована на площі у 18 тисяч  квадратних метрів. Налічує десять внутрішніх дворів і майже 700 кімнат. Фасад оздоблений скульптурами угорських королів і вождів. Усього – 88 скульптур. До речі, у роки соціалізму шпиль будівлі був увінчаний червоною зіркою. Важко уявити, як вписувався в архітектуру цей комуністичний символ.

DSCN1249

Висота будівлі – 96 метрів. Зводити щось вище, аніж парламент, заборонено законодавством країни. Тому хмарочосів у Будапешті немає. І ніщо не псує архітектурного ансамблю королівського міста.

DSCN1231

Проектувальники хотіли, аби ця гігантська споруда нагадувала будівлю  парламенту Великобританії у Лондоні. Але так постаралися, що угорський парламент перевершив не тільки англійський, але й Білий дім Сполучених Штатів.

DSCN1215

Отож, більшість кімнат парламенту і зал відкриті для громадян держави і туристів. Кожен охочий може оглянути унікальну виставку шедеврів мистецтва. У тому числі – коштовні прикраси угорських монархів. Зокрема, корону святого Іштвана – засновника держави, золоту булаву, срібну шаблю і чимало іншої цікавої історичної всячини. Крім того, у комплексі угорського парламенту діє публічна бібліотека. А на вході до будівлі стоїть на варті – і вдень, і вночі – лише один поліцейський.

DSCN1178

І ще один цікавий історичний факт: саме у парламенті Угорщини вперше у світі було встановлено парове опалення.

DSCN1134

Будівля парламенту виглядає вражаюче у будь-яку пору дня! Але увечері, уночі!.. Це щось неймовірне! Особливо, якщо пливти на кораблику Дунаєм. Парламент схожий на казковий палац. А в річці полощаться відблиски сотень вогнів і вогників. Краса і велич заворожує…

DSCN1186

DSCN1176

DSCN1230

DSCN1197

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *