Вибори без гречки

Вибори без гречки

48185

Цьогорічні позачергові вибори президента України значно відрізнялися від попередніх. Кандидати на найвищий пост держави не купували голоси електорату гречкою, консервами, 50-и чи 100-гривневими купюрами. Не спостерігалося «каруселей». Люди свідомо йшли на виборчі дільниці, стояли у чергах за бюлетенями. Явка стала рекордною, перевищивши 66 відсотків попри те, що частина дільниць та окружкомів на Донбасі не працювали через атаки озброєних проросійських екстремістів та диверсантів. Суспільство продемонструвало політичну відповідальність перед загрозою тероризму і війни.

Водночас деякі політсили отримали від українців «червоні картки». Доволі низькі результати продемонструвала Партія регіонів. Без Криму, Сходу та адмінресурсу про тріумфільні перемоги регіоналам варто забути.

Слід задуматися над політичним майбутнім і «Свободі», зважаючи на мізерний відсоток голосів, відданих за лідера партії Олега Тягнибока. Очевидно, не розраховувала на такий низький показник і лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко. Цього разу навіть завжди лояльний до «Свободи» й «Батьківщини» Захід України не продемонстрував кандидатам у президенти від цих партій значної підтримки, як було раніше. Це проблема і лідерів згаданих політсил, і місцевих керівників. Можна вважати, що таким чином люди дали оцінку їхній діяльності чи бездіяльності.

Світ уже визнав президентські перегони в Україні. Навіть офіційна Москва якось раптово перестала вживати фрази «київська хунта» і «нелегітимна влада». Спостерiгачi вiд мiсiї Органiзацiї з безпеки і співпраці в Європi та Сполучених Штатів заявляють: президентськi вибори в Україні вiдбулися вiдповiдно до мiжнародних норм i стандартiв – прозоро й демократично, без значних порушень. Тому легітимність нового глави держави не викликає сумнівів. Відповідно, європейські та американські політики привітали український народ з проведенням чесних, вільних і конкурентних президентських виборів, а Петра Порошенка – з високим результатом у першому турі.

Перемога для Петра Порошенка – це, перш за все, важка й відповідальна робота. Йому дістається держава з розбалансованою економікою, знеціненою національною валютою, безробіттям, корупцією і війною. Тяжко здолати корупцію і почати справжні, а не декларативні, реформи. Але ще тяжче здобути перемогу в цій неоголошеній війні. Росія, судячи з усього, наразі немає наміру відкликати з території нашої держави своїх терористів. Путін програв вибори в Україні. Проте, це не означає, що він перестане паскудити. Демократична, європейська, цивілізована Україна – вирок для Путіна і Росії загалом.

Світова спільнота, однак, сподівається, що новий український президент зможе налагодити більш-менш нормальні стосунки і співпрацю з Росією. Проте чимало експертів схильні до думки, що Порошенку не вдасться домовитися з північною сусідкою і швидко відновити повноцінну російсько-українську співпрацю. Домовленості можуть бути ситуативними. Путін не зможе дозволити собі піти на абсолютне примирення та нормальні економічно-політичні стосунки з нашою державою. Адже це підірве його авторитет серед росіян.

Натомість, Захід готовий співпрацювати з Україною, допомагати, і фінансово у тому числі. Але найбільше залежатиме, у першу чергу, від новообраного президента. Як зазначив у коментарі «Gazeta.ua» директор міжнародного інститут демократії Сергій Таран, «величезний виклик, який стоїть перед Порошенком – це безперечно вирішення ситуації у Луганській та Донецькій областях. Вирішити її таким чином, як хоче Росія, неможливо. Перше, що ми можемо очікувати від Порошенка – це силове вирішення ситуації на Сході, але силами досвідчених силовиків. А другий потужний виклик – це деолігархізація української економіки. Порошенку буде важко це зробити. Але це те, чого від нього очікують».

Під час телефонних розмов з Президентом Європейської Ради Германом Ван Ромпеєм та Президентом Європейської Комісії Хосе Мануелем Петро Порошенко заявив: раніше президентські вибори ділили Україну, нарешті ми маємо шанси її об’єднати.

…Петро Олексійович повинен пам’ятати: не він здобув перемогу вже у першому турі у цих складних, доленосних для держави, виборах. Переможець – український народ. Як зазначає європейська преса, «Україна виграла боротьбу за саму себе».

Також не повинен забувати про Майдан. Бо це – урок і застереження для кожного політика, що суспільство більше не терпітиме наруги над собою, зневаги, брехні, залякування, розкрадання фінансових та природніх ресурсів. І що Революція Гідності далася нації дорогою ціною.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *