… I навіть від рослин-«друзів» можна очікувати влітку неприємних сюрпризів

… I навіть від рослин-«друзів» можна очікувати влітку неприємних сюрпризів

Літо, літечко… Ми чекаємо його, аби поніжитися під сонцем, насолодитися красою природи, поласувати ягодами і просто відпочити. Але, крім приємних вражень, нас підстерігають і небезпеки. Кліщі, комахи, дерматити…

Щодо прогулянок в лісі - одяг повинен бути закритий. Адже комахи вводять спершу знеболюючу речовину, тож людина не почує, що комаха сидить на тілі. Лікарі радять бути обережними у парках, в лісах, на дачах і городах, на рибалці. І дають чимало рекомендацій, яким чином можна уникнути проблем, аби не зіпсувати собі і своїм рідним найкращу пору року.

«Наш ДЕНЬ» запросив до розмови головного лікаря обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру Олександра ХАРУ.

– Олександре Івановичу, раді вітати вас у новому виданні нашого краю. Ваші поради, рекомендації та застереження саме на часі для читачів, оскільки йтиметься про різні види дерматитів, кліщів, комах, які можуть ускладнити життя під час відпусток, відпочинку, літніх робіт. Останнім часом з цим «добром» люди почали стикатися частіше. Чому?

– Хвороби шкіри, зумовлені комахами, справді стали спостерігатися частіше. Причин є декілька. У першу чергу, це пов’язано із зміною розселення комах, які нападають на людину. З кожним роком, якщо взяти від рівня екватора, комахи мігрують на декілька кілометрів північніше. Тобто, зона їх розселення з потеплінням клімату збільшується. І тому ми зустрічаємо на наших територіях тих комах, яких ще двадцять-тридцять років не було. Наступне: значно зменшилося використання отрутохімікатів у сільському господарстві. Це сприяє, з одного боку, збереженню корисних комах, а з іншого – надмірному розмноженню комах шкідливих. Крім того, наразі спостерігається зменшення чисельності птахів. Тернополяни, наприклад, відмічають, що кудись майже зникли горобці – їх стало дуже мало. А горобці – це найактивніші винищувачі комах-шкідників, у тому числі – агресивних.

Варто зазначити, у статистиці класифікації недуг є окрема рубрика – хвороби-дерматити від укусів комах. Як правило, такі проблеми найбільше спостерігаються у кінці весни – на початку літа. Люди на дачах, городах, на природі знімають верхній одяг, аби засмагнути, а комахи, тим часом, бачать безмежний простір для насичення. До речі, уражень комахами на дачах більше, аніж на природі. Люди на дачах працюють, пітніють, а піт має специфічний запах, який приваблює комах.

Зараз є багато хворих, котрих комахи уразили у шкіру гомілок. Першого дня людину це майже не турбує. Наступного дня виникає легкий свербіж, потім – почервоніння. Згодом почервоніння збільшується і утворюються інколи навіть неглибокі виразки, які потім довго і тяжко гояться. Адже комахи не є абсолютно стерильними, вони при укусах заносять не лише елементи своєї слини, а й інші мікроорганізми, які викликають гнійничкові ускладнення хвороб шкіри.

– Чимало мешканців міста і області уже звернулися за допомогою до медиків з приводу укусів кліщів. А щойно – лише середина червня…

– Зараз – активний період розвитку кліщів. Вони є дуже агресивні. Їх можна зустріти на дачах, в парках, лісах. Якщо людину вкусив кліщ, велике прохання – не відривати його. Бо відривається тулуб, а голова із щелепами залишаються в шкірі. Кліща можна намастити густим шаром смальцю.

 – Звичайного свинного?

– Так! Кліщ у смальці повинен повністю сховатися. Він перестане дихати і відпаде. Хоча, зазвичай, рекомендують такий спосіб: взяти маленьку пляшечку з-під ліків, налити туди олії і прикласти до тіла горловиною. Кліщ потрапляє у так звану «олійну» пастку, не має чим дихати і відпадає. Голови і щелеп при цьому у тілі людини не залишає.

Однак бажано порадитися з лікарем. Бо, хоча таким чином кліща можна ліквідувати з тіла, він має звичку переносити деякі інфекційні хвороби. Тому, можливо, доведеться прийняти короткочасний курс антибіотиків, щоб не виникли ускладнення. У нас, при укусах кліщів, спостерігався розвиток шкірних хвороб інфекційного генезу. Зараз вже описані випадки енцифаліту, навіть у Західній Україні, який колись був тільки в Сибірі. Це пов’язано з тим, як я уже казав, що комахи мігрують.

– Деякі рослини також таять небезпеку для людини. Олександре Івановичу, чого саме нам потрібно уникати?

– Кількість випадків захворювань шкіри, зумовлених контактом з рослинами, зросте, коли ліпше пригріє сонце. Які ж рослини є найбільш агресивними? На першому місці з десятки – добре відомий нам борщовик. Ця рослина має дуже цікавий характер. Її знищити тяжко. Навіть зрубаний пагін борщовика, якщо він вже випустив цвіт, доквітне і дасть насіння. Тому рослину треба знищити, поки вона ще не розрослася. Варто пам’ятати: боротися з борщовиком потрібно в рукавицях, плащі і бажано в дощову погоду. Це убезпечить потрапляння агресивного соку борщовика на шкіру.

Стебло борщовика всередині порожнє. Колись у нас був випадок: маленький хлопчик зробив дудочку з цього стебла. Сік потрапив до рота. Це начебто дитина напилася сірчаної кислоти. Хлопчик дуже страждав, але, слава Богу, залишився живим. Якби він цього соку наковтався, то все могло б закінчитися трагічно. А так – залишилися тільки рубці від опіків.

Борщовик надзвичайно інтенсивно розсівається. Що цікаво, його можна культивувати у сільському господарстві. На гектар площі борщовик дає значну кількість зеленої маси. При силосуванні його агресивність дорівнює нулю. Свого часу у Білорусії борщовиком були засіяні величезні поля.

– Хто ж наступний у так званому «агресивному» рейтингу?

– Наші «друзі». Це – рослини, які ми любимо, висаджуємо на городах. У першу чергу – листочки моркви. Особливо у спекотну погоду. Іноді – листочки петрушки. А також листя кабачків і огірків. У декого, після того, коли збирали ці овочі, на тілі з’являються червоні цяточки або смужки (особливо, коли людина спітніла). Запалення шкіри у вигляді листочка може, до речі, залишатися на кілька тижнів. Трапляються дерматити від листя хрону. І від деяких лугових трав. Тому, під час відпочинку, треба що-небудь постелити, аби уникнути прямого контакту тіла з травою.

– Ряска також може спричинити дерматит? Це цікавить рибалок.

– Щодо ряски – питання дискусійне. Її використовують у медицині. У моїй практиці, принаймні, запалень шкіри від водяної ряски не було. Але в нашому озері є водоросль, яку називають водяна кропивка. Ось вона є агресивна.

Як відомо, кожна недуга – індивідуальна. Одній людині, скажімо, листя городніх овочів можуть шкодити, іншій – ні. А ось борщовик завдає проблем усім.

– Яким чином ще можна уберегтися від дерматитів?

– Працюючи на дачі, городі, потрібно бути одягненим у штани і в шкарпетки. Це стосується чоловіків і жінок. Інший спосіб: зараз у парфумерно-косметичних відділах продають чимало засобів для відлякування комах. Перед тим, як іти працювати на город, чи засмагати, треба змастити шкіру. Ці засоби містять камфору, смоли хвойних дерев, а комахи цього бояться. Можна користуватися так званими репелентами. Це також досить ефективно.

Щодо прогулянок в лісі – одяг повинен бути закритий. Адже комахи вводять спершу знеболюючу речовину, тож людина не почує, що комаха сидить на тілі.

– Хто більше схильний до дерматитів: дорослі чи діти?

– Діти і молоді жінки. У них ніжна шкіра.

– Наскільки поширені харчові дерматити?

– Ці недуги турбують у першу чергу тих людей, котрі мають схильність до харчової алергії. Найчастіше викликають алергічні реакції кава, какао, апельсини, мандарини, лимони, ківі. Раки, краби, ікра, крабові палички. Суниці, полуниці, вироби з них. І деякі копченості.

Принагідно хотів би ще раз звернутися до наших краян: якщо у вас виникли певні проблеми, про які ми вели мову, зверніться до лікаря. Потрібно відмітити: деякі види збудників хвороб у нас не живуть. Але люди мандрують світом. І, крім вражень, можна привезти, наприклад, тропічні захворювання.

Не легковажте своїм здоров’ям. Консультація фахівця у будь-якому випадку не завадить.

 
Ольга ЧОРНА. 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *