Імунітет є природним захистом нашого організму від шкідливих мікробів, вірусів і хвороб, саме тому його зміцненням і підвищенням необхідно займатися постійно. Найкращим періодом для цієї мети є літо і початок осені, адже саме тоді найбільше свіжих овочів і фруктів, а, отже, вітамінів і корисних речовин.
Імунний захист нашого організму працює постійно, оскільки уникнути атаки чужорідних клітин не вдається. А це, та ще деякі інші умови (в тому числі вживання надмірно жирної їжі, тривалий курс лікування антибіотиками, негативний вплив оточуючого середовища, стреси і вік) пригнічує імунітет, ослаблює його. Постійна втома, безсоння, сонливість, часті випадки застуди можна вважати головними ознаками цього стану.
Добірка рецептів
Вживання меду в якості загальнозміцнюючого засобу є завжди актуальним. Його можна пити з чаєм, особливо ефективно у сполученні з соком лимону. Пити по пів склянки два рази на день протягом трьох тижнів.
Чудовим тонізуючим та вітамінізуючим засобом є відвар з ягід і трав. Для його приготування необхідно заготовити трав’яну суміш, в яку включити по сто грамів м’яти, квіток каштану, іван-чаю, меліси. Все ретельно подрібнити, взяти п’ять столових ложок отриманої суміші, залити 1 л окропу. Після цього кастрюлю необхідно поставити на маленький вогонь і тримати (після закипання) протягом 5 хвилин. Далі відвар необхідно залишити для настоювання на кілька годин. Потім відвар процідити і додати в нього 2 л компоту, який приготували з ягід (свіжих, заморожених, сушених) вишні, смородини, полуниці, калини. Компот варити, не додаючи цукор. Такий ароматний напій слід приймати по півлітра на день. Пити за пів години до прийому їжі.
Ось ще один не тільки корисний, але і дуже смачний рецепт. Подрібнити півкілограма журавлини, склянку очищених волоських горіхів, чотири великих зелених яблука (очищених від серцевини). Отриману суміш залити 100 мл води, додати 0,5 кг цукру. Суміш поставити на вогонь і, помішуючи, довести до кипіння. Вживати по столовій ложці протягом дня.
Можна пропустити через м’ясорубку по пів кілограма кураги, родзинкок, чорносливу, волоських горіхів. До суміші додати таку ж кількість меду, все ретельно розмішати, перекласти в посуд з кришкою, зберігати в холодильнику. Вживати по столовій ложці натще, за пів години до сніданку.
Чудово впливає на імунітет склад, приготовлений з лимонного соку (чотири великих плоди), половини склянки соку алое, 300 г рідкого меду і пів кілограма подрібнених волоських горіхів. Суміш розмішати і додати в неї 200 мл горілки. Приймати по столовій ложці тричі на день за півгодини до прийому їжі.
Дуже добре під час епідемій грипу підтримувати імунітет такою сумішшю: з’єднати свіжовичавлені соки моркви та редьки, по 100 мл, додати по столовій ложці лимонного, журавлиного соку. В готову суміш додати ще столову ложку рідкого меду. Випивати протягом дня. Щодня робити нову порцію.
А ось ще один ефективний рецепт для стимулювання імунної системи: змішати і подрібнити по 150 гкропиви і лимонника, додати 50 г шавлії. Тепер чайну ложку трав заварити в термосі 200 мл кип’ятком. Настояти такий засіб не менше двох годин, потім процідити і з’єднати з чайною ложкою рідкого меду. Вживати зранку, після прийому їжі.
Чудовий тонізуючий, загальнозміцнюючий ефект дають свіжовижаті соки. Пити восени і навесні курсами із трьох тижнів червоні соки (гранат, виноград, журавлина, полуниця, вишня, буряковий (розводити наполовину водою).
Імбир також славиться зміцнювальними властивостями. Для підвищення імунного захисту організму необхідно приготувати такий засіб: очистити і подрібнити 200 г імбірного кореня, потім додати тонко порізану половину лимону і 300 г будь яких ягід. Настояти суміш протягом 48 год., після чого процідити і віджати. Приймати по столовій ложці, розводячи водою.
Для цих цілей можна вживати і лимон з медом. Два великих лимона разом з цедрою подрібнити, додати кілограм меду. Все змішати і приймати три рази на день по столовій ложці.
Народна медицина у справі укріплення захисних сил організму є не менш ефективною, ніж медикаментозні засоби. Деякі рослини і трави дійсно можуть підвищувати захисні сили організму. Рослини з такими властивостями називають ще імуностимуляторами. Серед них можна назвати ехінацею, звіробій, женьшень, часник, солодку, алое, чистотіл, лимонник китайський, тисячолисник та ін. Однак необхідно відмітити, що при зловживанні подібними рослинами може виникнути виснаження організму, що викликане надлишковим використанням ферментів. До того же деякі трави можуть стати причиною стійкої залежності або звикання.