Чебрець ми знаємо як спецію, яку додають в різні страви – м’ясо, картоплю, салати – не тільки для пікантного смаку і аромату, але і для того, щоб продукти краще засвоювалися організмом. Однак на цьому корисні властивості цієї трави не завершуються.
Трава Богородиці
У давнину чебрець називали травою Богородиці. Наші предки вірили, що він допомагає від пристріту і порчі, використовували як засіб від пияцтва і запою – сухою травою обкурювали приміщення. До сьогодні чебрець використовують у народній медицині – він має безліч корисних властивостей. Настої та відвари з цієї трави допомагають повернути гостроту зору, ними полощуть рот при зубному болю, припарки допомагають під час укусів бджіл і шершнів, від наривів, виразок та екзем. Миття голови з полосканням відваром трави повертає або покращує пам’ять. Чебрець має дезінфікуючі та відхаркувальні властивості, його вживають під час астми, бронхіту і коклюшу. Допомагає і під час застуди та для її профілактики.
Також сприятливо чай, заварений на основі чебрецю, діє на нервову систему. Корисний у станах «розбитості», якщо охоплює депресія, після травм головного мозку і в період реабілітації.
Чоловіки, у яких є проблеми з потенцією, повинні випивати мінімум одну чашку в день чебрецевого чаю. Адже ця трава містить цинк, який добре впливає на репродуктивну функцію. Також вважається, що у людини формується відраза до спиртних напоїв, якщо тривалий час пити чай із чебрецю.
Найкращий час для збору трави – період цвітіння, тобто з червня по серпень. Сушать у тіні на відкритому повітрі, постійно перевертаючи.
Для схуднення
У склянку з водою покласти 1 ст. л. чебрецю і кілька листочків м’яти. Після закипання води вогонь зменшити до мінімуму і томити 5-7 хвилин. Далі ємність з чаєм зняти з плити, закутати на 10-15 хв. у рушник і процідити. Пити протягом всього дня.
Від болю
Для досягнення заспокійливої або протисудомної дії, а також для позбавлення від болю чай заварюють за іншим рецептом: у чайничок насипати чебрець разом із зеленим листовим чаєм, залити окропом до половини і настояти 5 хвилин, далі долити окріп і процідити.
Від кашлю
Насипати в чайник кілька ложок подрібненого чебрецю і влити 250 мл окропу. Прогрівати отриману суміш на водяній бані протягом 15 хвилин. Випити склянку охололого відвару в три прийоми.
Для горла
Потрібно залити окропом кілька гілочок чебрецю. Після того як чай буде готовий і трохи охолоне, слід додати за смаком мед і вживати отриманий напій весь день в невеликих кількостях.
Від болю в м’язах і суглобах
Півлітрову банку засипають наполовину свіжим листям і квітами чебрецю. Заливають по кришку етилового спирту і настоюють два тижні. Після цього всю суміш проціджують і віджимають. Використовують для розтирання місць, які турбують (суглоби, поперек і т.д.)
Для здорової шкіри
Якщо є вугрі, а шкіра – жирна, роблять парові ванночки. Взяти 1 ст. л. трави на пів склянки води, 20 хвилин кип’ятити. Далі, накривши голову рушником, нахилитися до каструльки, в якій все це варилося, і кілька хвилин подихати, а потім промокнути шкіру і змастити обличчя кремом. Допомагають і компреси. Слід змочити у відварі марлю або серветку і прикладати до проблемних місць. Обличчя можна протирати тоніком з чебрецю. Для його приготування ложку трави залити половиною склянки окропу, настояти протягом 10 хвилин і додати ложку лимонного соку. Робить шкіру гладенькою і ванна з відваром чебрецю: на чотири столові ложки трави – пів літра води, настоювати 15 хвилин і, процідивши, вилити у ванну.
Від лупи і випадіння волосся
Залити столову ложку подрібненої трави склянкою окропу, дати настоятися протягом години і пити як чай. Застосовують і зовні – відвар нанести на вологе волосся, розподілити і не змивати. Можна й ополіскувати волосся відваром чебрецю після миття.
Кому не можна
Головна діюча речовина чебрецю – тимол. При передозуванні провокує гіперфункцію щитовидної залози. Також його не слід вживати людям з проблемами жовчного міхура, при виразковій хворобі й гастриті. Флавони, що входять до складу трави, несумісні з деякими медпрепаратами, тому слід проконсультуватися з лікарем щодо сумісності чебрецю з ліками.
При частих запорах теж слід відмовитися від застосування цієї трави, адже в ній містяться дубильні речовини. Не варто вживати чебрець при хронічних захворювань нирок і печінки. Особливо ця трава протипоказана хворим миготливою аритмією, атеросклерозом, гіпертонікам, людям з недугами серця, а також вагітним жінкам і матерям, які годують діток.