21 жовтня в церковному календарі – день пам’яті Іларіона Великого. Він довгий час вивчав науки в Олександрії, де і прийняв християнство. Коли повернувся до батьківщини і пішов до самітників поблизу Гази. Там він заснував кілька монастирів, а ще став проповідником чернецтва. Наприкінці життя вирушив у подорож, відвідав Єгипет, щоб поклонитися на могилі Антонія Великого. Помер на острові Кіпр, при чому сам передбачив свою смерть.
Пам’ятні дати
Календар важливих подій в Україні та світі за 21 жовтня:
1056 рік — диякон Григорій виводить першу літеру;
1520 рік — Фернан Магеллан відкриває і проходить протоку між Атлантичним і Тихим океанами, названу згодом його іменем;
1596 рік — укладають Берестейську унію, відповідно до якої єпископи православної церкви на територіях Речі Посполитої визнають над собою владу Папи Римського;
1805 рік — Трафальгарський бій, у якому британський флот під командуванням адмірала Нельсона громить франко-іспанський флот;
1879 рік — американський винахідник Томас Едісон випробує свою першу лампу розжарювання з вугільною ниткою;
1897 рік — у Миколаєві починає працювати Чорноморський суднобудівний завод;
1921 рік — Василь (Липківський) висвячується на митрополита УАПЦ;
1944 рік — у “Бермудському трикутнику” загадково зникає екіпаж кубинського судна “Рубікон”;
1950 рік — набирають чинності Женевські конвенції про захист жертв війни;
1966 рік — у Вельсі відбувається Аберфанська катастрофа — трагічний зсув вугільного терикону на прилегле село;
1991 рік — здійснено перший у світі політ над Еверестом на повітряній кулі;
1993 рік — на Всеукраїнському Православному Соборі Володимира Романюка обирають Патріархом Київським і всієї Русі-України;
1995 рік — Помісний Собор Української Православної Церкви Київського патріархату обирає патріархом Київським і всієї Русі-України митрополита Київського Філарета (Денисенка).
Цього дня народилися:
1672 рік — гетьман України у вигнанні в 1710—1742 роках Пилип Орлик;
1938 рік — українсько-американський композитор, диригент, музичний діяч Вірко Балей;
1975 рік — український хокеїст Андрій Срюбко.
Який день в Україні і світі
21 жовтня в Україні святкують День працівників целюлозно-паперової промисловості. Свято було створене наказом президента України 2008 року. Щороку припадає на третю суботу жовтня. Саме папір є найпоширенішим матеріалом в світі. Але його процес виготовлення досить складний і довгий. Україна почала виробляти власний папір з ганчір’я ще у XIII столітті у місті Галич.
Також 21 жовтня Міжнародний день археології. Щорічно припадає на третю суботу жовтня. Цього дня Археологічний інститут Америки співпрацює з археологічними організаціями по всьому світу, щоб представити різноманітні заходи та програми. Головна їхня мета полягає в тому, щоб надати учасникам можливість відкрити для себе минуле.
А ще 21 жовтня Всесвітній день співу. Також припадає на третю суботу жовтня. Свято заснував музикант Скотт Джонсон із Колорадо (США), а перше святкування провели 2012 року. Згідно з дослідженнями, спів створює між людьми особливий зв’язок, а спільний спів ще й синхронізує серцебиття і швидко формує соціальні відносини.
2 жовтня Всесвітній день йододефіциту. В організмі здорової людини є приблизно 25 – 35 мг йоду, більша його частина перебуває в щитоподібній залозі, яка є головним регулятором обміну речовин. Коли йоду в організмі недостатньо, щитоподібна залоза починає виробляти менше гормонів і такий стан називають йододефіцитом.