8 січня: яке сьогодні свято, прикмети, що не можна робити

8 січня: яке сьогодні свято, прикмети, що не можна робити

У цей день в світі відзначають День обертання Землі, День поширення мікробів радості, День візерунка з ромбів, День комп’ютерного набору.

У США – День ванни з піною, День “Покажіть і розкажіть на роботі”, День зимового догляду за шкірою, День англійської іриски, День спостереження за чоловіками, День війни з бідністю, у Вірменії – День донора кісткового мозку, в Греції – Свято жінок “Гінайкратія”.

Пам’ятні дати, річниці та події

8 січня 1851 французький фізик Жан Бернар Леон Фуко, завдяки сконструйованому ним апарату, отримав доказ, що Земля крутиться. Прилад являв собою п’ятикілограмову кулю з латуні, підвішену до стелі на сталевому дроті довжиною 2 метри. Хитнувши кулю, Фуко спостерігав поворот площини гойдання її на кілька градусів. Хоча жодних підстав для цього не було.

Таким чином, Фуко зробив висновки, що спостерігається не що інше, як обертання Землі. О другій годині ночі 8 січня Фуко зробив запис свого спостереження в робочому журналі. А пізніше, 3 лютого цього ж року, Фуко запросив академіків в Паризьку обсерваторію для спостереження за обертанням Землі і продемонстрував свій прилад, названий згодом маятником Фуко.

8 січня 1957 року Боббі Фішер у віці 14 років став чемпіоном США з шахів. Фішер – один з найяскравіших шахістів 20 століття. Його шаховий талант проявився рано. У 13 років він завоював титул чемпіона США серед юніорів, а 8 січня 1957 року став наймолодшим чемпіоном США. Через рік він став наймолодшим в історії шахів гросмейстером. Він постійно був у центрі уваги, причому не тільки завдяки феноменальним успіхам, а й через свої сенсаційні заяви. “У школі нема чому вчитися. Вчителі дурні. Не можна, щоб вчителями працювали жінки. У моїй школі тільки вчитель фізкультури був недурним – він непогано грав у шахи”, – заявляв підліток.

Фішер виграв Чемпіонат світу з шахів у 1972 році, обігравши Бориса Спаського (СРСР) у матчі в Рейк’явіку (Ісландія), після чого перестав виступати в офіційних шахових змаганнях. У 1975 році Фішер висунув умови проведення матчу на першість світу, які були визнані ФІДЕ неприйнятними. Спроби домовитися з ним виявилися безуспішними, і Фішер був позбавлений ФІДЕ звання чемпіона, а новим чемпіоном світу став радянський гросмейстер Анатолій Карпов, який виграв відбірковий цикл претендентів. Після втрати титулу чемпіона світу Фішер став затворником. У 1992 році він виграв неофіційний матч-реванш у Спаського в Югославії, що призвело до конфлікту з урядом США і видачі наказу на його арешт.

Фішер переїхав до Європи, потім до Південної Азії, в 2004 році був заарештований в Японії і протягом декількох місяців утримувався під вартою. У 2005 році отримав ісландський паспорт і громадянство відповідно до особливого акту Альтінга, що дозволяє йому жити в Ісландії, де і прожив до самої його смерті в 2008 році. Фішер вніс чимало довгострокових вкладів у шахи. У 1990-х роках він запатентував модифіковану шахову хронометражну систему, яка збільшує час після кожного ходу, а тепер є стандартною практикою в кращих турнірах і матчах. Він також винайшов Фішрандом, новий варіант шахів, відомий сьогодні як шахи-960.

У 1959 році в цей день Шарль де Голль став президентом Французької Республіки.

У 2004 році був спущений на воду морський лайнер “Queen Mary 2”, на той момент – найбільше пасажирське судно в світі.

Яке нині церковне свято

8 січня християни відзначають Собор Пресвятої Богородиці. Православна церква вихваляє Богоматір, яка народила Спасителя. У цей день також було прийнято вшановувати повивальних бабок. Свято в народі ще називали “День повитух”, “Бабині каші”.

Що не можна робити

Не можна купувати мотузки – до біди. Ще не можна займатися фізичною працею – дитина може народитися з фізичними вадами. Не можна варити або пити кисіль – до небіжчика.

Прикмети

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

хуртовина і сильний мороз – до непогожого літа; 

день сонячний – рік буде врожайним; 

сороки сильно галдять – до заморозків.  

Іменини

Іменини у Миколи, Євфимія, Олександра, Костянтина, Дмитра, Василя, Давида, Марії, Йосипа, Михайла і Леоніда, пише УНІАН.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *