Цього року фермерів випробовувала не лише природа, а й жорсткі обмеження через пандемію коронавірусу. Як на Тернопільщині адаптувалися до карантину та погодних умов, ми дізнавалися у фермерському господарстві «Вікторія-92», яке працює у Козівському району.
Цими днями в господарстві тривають напружені будні для закінчення весняно-польового комплексу, аби засіяні ниви наповнювалися стиглим колосом. Цьогорічна зима видалася безсніжною, а перед тим і осінь була сухою, що викликало в місцевих аграріїв стурбованість за стан озимини. Брак вологи в ґрунті змусив хліборобів фермерського господарства «Вікторія-92», яке очолює заслужений працівник сільського господарства України Петро Іванович Пеляк, вже у лютому вийти з технікою в поле для раннього підживлення озимих зернових та олійних культур, а в березні – «закривати» вологу.
Попри погодні негаразди, щоденний інформаційний простір наповнювали тривожні новини про небезпечну коронавірусну інфекцію, яка швидкими темпами поширювалася світом. Непередбачувана ситуація із страшним захворюванням змусила уряд України ввести на території держави карантин з обмежувальними та застережними заходами щодо поширення хвороби. У зв’язку з цим фермерське господарство «Вікторія-92» одне з перших в районі активно підтримало волонтерський рух з надання допомоги медичним закладам. Зокрема, перерахувало Козівській районній лікарні 140 тисяч гривень, а Тернопільській обласній лікарні – 10 тисяч гривень.
Також з перших днів карантину керівництвом «Вікторії-92» були вжиті на виробництві необхідні заходи щодо запобігання захворюванню серед своїх працівників. У результаті забезпечення санітарно-гігієнічних умов праці на виробничих місцях необхідними засобами індивідуального захисту людей і зменшення між ними комунікацій, вмілої організації праці, використання сучасних технологій, високого професіоналізму вдалося безперебійно в карантинних умовах провести весняно-польові та інші господарські роботи. Своєчасно було підживлено озимину, підготовлено ґрунт з внесенням мінеральних добрив під посів ярих культур, які посіяли на 2500-гектарній площі.
Несприятлива суха погода у березні та квітні, похолодання у травні дещо сповільнили ріст озимих культур і схильної до тепла кукурудзи. Нещодавні травневі дощі в достатній мірі уже забезпечили вологою спраглу землю і оживили засіяні ниви. Озимий ріпак, набравшись життєдайної сили, запалав жовтим цвітом, приваблюючи бджіл, які впиваються його п’янким медовим соком. Ячмінна ярина, наситившись життєдайною вологою, росте і добре розвивається, передбачаючи гарний майбутній урожай.
Незважаючи на стан карантинних обмежень, які з деяким послабленням тривають досі, в господарстві, однак, не припиняються господарські та соціальні проєкти. Будівельна бригада, очолювана Володимиром Осніком, закінчила упорядкування і благоустрій з ландшафтного дизайну території навколо адміністративно-офісного будинку у Плотичі. Також оздобили зовнішньою штукатуркою стіни приміщень овочесховища, столярні та майстерні на господарському дворі.
Наразі будівельники приступили до виконання ряду соціально-культурних програм, фінансування яких заплановані господарством у цьому році. Зокрема, за кошти фермерського господарства «Вікторія-92» проводиться фарбування ззовні сільського храму святого Миколая і дзвіниці у Вікторівці, оздоблення фасаду і фундаменту та вкладання бруківки навколо церковної території. А в церкві Стрітення Господнього села Плотича після завершення художнього розпису, профінансованого господарством, нині оздоблюють плиткою підлогу. Надалі господарство в поточному році продовжить будівництво спортивного комплексу в с. Будилів, яке було розпочато минулоріч. Заплановано також закласти основу спортивного комплексу в с. Таурів. Виділені кошти і для спільного фінансування (50х50%) з відділом культури сім’ї та молоді районної державної адміністрації для закінчення III-го етапу капітального ремонту Вікторівківського сільського клубу, який буде здійснювати Козівський райагробуд.
Зараз у господарстві – період захисту рослин від шкідників і хвороб. Ця відповідальна робота здійснюється під пильним контролем заступника голови фермерського господарства Олега Дмитришена. Для цього використовуються тільки сертифіковані, придбані у відомих виробників засоби захисту рослин, які застосовують згідно з державними санітарними правилами. Всі роботи з пестицидами відбуваються в ранішні та вечірні години, у нічний час за мінімальних висхідних повітряних потоків. Тільки на достатній відстані від населених пунктів обприскування рослин проводиться вдень. Медоносні культури обробляються лише вночі безпечними для бджіл препаратами.
Грамотна робота із засобами під час боротьби зі шкідниками рослин забезпечує нормальний стан навколишнього середовища і здоров’я людей. Така висока технологічна дисципліна та проведення відповідних агрономічних заходів у потрібний строк, як зазначає заступник голови господарства Олександр Пеляк, віддячать хліборобам щедрим урожаєм. Тож нинішні жнива, що вже попереду, дають на це надію. Аби вони пройшли успішно, уже зараз у Плотичі на машинному дворі старанно здійснюється підготовка сільськогосподарської техніки, а саме комбайнів, вантажних автомобілів, причепів, очисних та інших агрегатів, які у жнивну пору працюватимуть справно, в чому немає сумніву.
Іван ДУФЕНЮК,
член Національної спілки журналістів України.