Під час робочої поїздки у Тернопіль голова координаційної ради політичної партії «Громадянська позиція» зустрівся з викладачами та студентами ТНЕУ, поспілкувався з депутатами місцевих рад та партійним активом нашої області, а також дав прес-конференцію для представників регіональних засобів масової інформації. Пропонуємо вашій увазі основні тези виступу Анатолія Гриценка щодо поточної суспільно-політичної ситуації в Україні.
Олігархат – лежачий поліцейський на шляху розвитку країни
Лідер «Громадянської позиції» переконаний, що на сучасному етапі основною загрозою для України є олігархат.
– Саме його треба знищити як клас і перевести в категорію крупного бізнесу, який забув би дорогу на Банкову, на Грушевського, у суди, в прокуратуру – крім випадків, коли його туди запрошують, – наголосив Анатолій Гриценко, зазначивши, що олігархи мають втратити свою монополію не тільки у ключових сферах економіки, а й у суспільному житті.
– Допоки вони визначатимуть порядок денний та зароблятимуть у режимі мародерства, ділячись із владою, доти у нас не буде перспективи, бо саме олігархат – лежачий поліцейський на шляху розвитку країни. Відтак його знищення є ключовим завданням, якщо ми хочемо зберегти державу, – підсумував він.
Тарифна політика – майже геноцид нації
– Партія «Громадянська позиція» – не комуністична. Ми не є якимись «ліваками», а поділяємо ліберально-демократичні цінності. Однак те, що нині діється в системі комунальних тарифів, недалеке від такого явища, як геноцид, – сказав Анатолій Гриценко.
За його словами, насправді зараз відбувається не деолігархація, а, навпаки, подальша концентрація капіталів в руках кількох родин – їх прізвища відомі. Відбувається нищення середнього класу і громадянського суспільства в цілому. З 15 мільйонів домогосподарств 9 мільйонів уряд «посадив» на субсидії. Що це означає? Передусім те, що олігархи аплодують – вони через субсидії гарантовано отримують з державного бюджету гроші. Люди ж тих грошей не бачать, отже у них немає стимулу для енергозбереження. Окрім того, за таких обставин зростає тиск на тих, хто формує державний бюджет, створюючи робочі місця та сплачуючи податки.
– Та найгірше, що через систему масових субсидій наш уряд будує в Україні… Росію – будує тотально залежне від влади суспільство. Щось подібне вже зробив Путін зі своїми кагебешниками, – акцентував лідер «Громадянської позиції».
Також «Громадянська позиція» вважає неприпустимим і виступає категорично проти подальшого підвищення тарифів, а такі заяви з уст керівництва НКРЕКП, на жаль, вже прозвучали.
Які ж зобов’язання взяла на себе українська влада у меморандумі з МВФ?
У засобах масової інформації з’явилися суперечливі повідомлення про нібито вже підписаний меморандум з Міжнародним валютним фондом. Партія «Громадянська позиція» вимагає від влади оприлюднити текст цього документа, оскільки вона досі не поінформувала суспільство про зобов’язання, які взяла на себе Україна.
– Наші громадяни неодноразово переконувалися: коли політики щось роблять тишком-нишком, це – не до добра. То що ж може бути в меморандумі «не так», і де потрібно проявити твердість та принциповість усім нам? У жодному випадку не можна допустити, щоб у зобов’язаннях України піднімалося питання ринку землі, змін до пенсійного законодавства, швидкої приватизації державних підприємств у вкрай складних економічних умовах, коли їх вартість у рази нижча від реальної. Тож вважаю нашу вимогу щодо оприлюднення цілком логічною і виправданою. Я читав попередні меморандуми і переконався, що спочатку вони писалися англійською, а вже потім були перекладені на українську мову. А мало б бути навпаки, – зауважив Анатолій Гриценко. – Ніхто не має права нам диктувати, що робити – ні Росія, ні Захід, ні хто завгодно. Тож, коли наша влада на напівзігнутих ногах підписує усе, що їй підносять, це не що інше, як втрата суверенітету.
Пряник дали, а про батіг забули
Уже чимало зроблено в плані вдосконалення механізму судової та правоохоронної систем. Однак, на думку голови координаційної ради партії «Громадянська позиція», цей механізм ще так і не запрацював.
– Натомість, уже помітні серйозні недоліки у цій роботі. Протидія корупції – це завжди баланс стимулів і покарання. Наразі стимули створені: величезні зарплати в антикорупційних органах та суддям, їх захмарні пенсії тощо. Але чи хтось може захистити свої права без хабара? Я майже ніколи не чув ствердної відповіді на це запитання, причому – у різних аудиторіях. Тому вважаю, що було б саме на часі прийняти закон, який кардинально підвищує кримінальну відповідальність за неправомірну вигоду для трьох категорій чиновників: слідчий, прокурор, суддя. Причому, на всіх рівнях – від районного до найвищого, – впевнений Анатолій Гриценко.
Політик нагадав, що такий законопроект він вносив, коли був народним депутатом. Однак, незважаючи на те, що за цей документ тоді проголосували 363 парламентарі, президент Ющенко його ветував. Подібний законопроект знову зареєстрований у Верховній Раді торік – за підписом більше 50 депутатів від різних фракцій. Суть документа у наступному: до слідчого, прокурора, судді, якщо вони взяли хабар і наслідком стало неправосудне рішення, застосовують три види покарання, так би мовити, в пакеті. Перше – пожиттєва тюрма, друге – без права на амністію, третє – з конфіскацією всього майна родини.
– Ось такий закон треба прийняти на противагу усім тим пряникам та ласощам, яких вже для суддів і прокурорів і так забагато. Тоді існуватиме баланс стимулів для ефективної роботи і механізм судової та правоохоронної системи запрацює, – підсумував Анатолій Гриценко.
Відповідаючи на запитання журналістів, лідер «Громадянської позиції» подякував голові Тернопільської обласної організації партії Петру Ландяку за те, що той підняв на загальнодержавний рівень питання доцільності спорудження на Дністрі каскаду гідроелектростанцій.
– Я офіційно звернувся з листом до прем’єр-міністра Гройсмана, де виклав ключові застереження, щоб не допустити трагічної помилки. У зверненні пропоную такий механізм: створити робочу групу на чолі з профільним віце-прем’єром із залученням профільних міністерств, представників місцевих адміністрацій Івано-Франківської і Тернопільської областей, обласних рад, науковців, аби впродовж місяця провести всебічну експертну оцінку і запропонувати рішення. Якщо влада працює нормально – в інтересах людей, – вона почує звернення науковців, екологів, громадськості. Якщо не почує – наривається на протестні дії різного характеру, зокрема й масового, – сказав Анатолій Гриценко.
Також голова партії вважає, що блокада добровольцями «торгівлі на крові» вже виконала свою місію. Передусім, вона яскраво продемонструвала всю бездіяльність влади упродовж трьох років війни в питанні диверсифікації енергоносіїв.
– Критична залежність від одного постачальника неприпустима для жодної країни, тим паче, якщо ця залежність – від агресора. За три роки уже можна було забути про російське вугілля та про російський газ, – зауважив Анатолій Гриценко, зазначивши, що не блокада винна, а урядова політика, бариги у владі, які сидять і заробляють гроші на вугіллі, на «Роттердамі», на електроенергії – всюди.
Такими ж відвертими та принциповими були відповіді лідера «Громадянської позиції» на інші актуальні питання, які турбують не лише тернополян, а й усіх українців.