Арсенію Петровичу, перестаньте лякати українців своїми реформами

Арсенію Петровичу, перестаньте лякати українців своїми реформами

Україна через безробіття та інфляцію потрапила до п’ятірки «найнещасніших» економік світу. Саме ці фактори й визначають рівень злиднів, наголошує видання «Bloomberg». Торік наша держава розташовувалася на другому місці. Тож нинішній результат у рейтингу «нещасних» можна важати «щасливішим» для української економіки.

Багата країна – «почесний» експортер робочої сили закордон

Чому ж українці так погано живуть, якщо, за класифікацією «Human Development report», наша держава відноситься до країн з високим рівнем освіти. Чисельність докторів економічних наук складає 15 тисяч осіб, кандидатів наук – понад 80 тисяч. Україна посідає четверте місце у світі за  кількістю громадян з вищою освітою. Дев’яте у світі – за числом студентів із-за кордону. І дев’яте у Європі – за кількістю користувачів Інтернетом.

Наша держава – одна з найбагатших країн за запасами природних копалин. На першому місці у Європі за розвіданими запасами уранових руд. На другому  місці у Європі й десятому у світі – за запасами титанових руд. Також маємо чільні позиції за розвіданими запасами марганцевих руд, залізних, ртутних; за запасами сланцевого газу. І, в результаті, – четверте місце у світі за сукупною вартістю природних ресурсів.

Щодо індустріальних показників, наша держава розташувалася на другому місці в Європі та четвертому у світі за потужністю газотранспортної системи. На третьому місці в Європі та восьмому у світі – за потужністю атомних електростанцій. На третьому місці у світі (після США і Франції) – з виробництва локаторів і локаційної техніки.

Україна має найбільші площі у Європі орних земель. І на третьому місці у світі за площею чорнозему – 25 відсотків світового обсягу. У десятці країн-виробників та експортерів соняшника, соняшникової олі, ячменю, кукурудзи, пшениці. У світовій п’ятірці за обсягом вирощуваня картоплі, жита, виробництва продуктів бджільництва, курячих яєць тощо.

За підрахунком експертів, Україна може забезпечити потреби у продовольстві для 600 мільйонів людей.

Це – далеко неповний перелік освітніх, технічних, сільськогосподарських,  індустріальних та інших потужностей нашої держави. Проте українці за все платять дорого і живуть бідно. Бо майже все з переліченого контролює купка олігархів та політиків-бізнесменів. Вони отримують шалені прибутки. Фактично, економіка працює на них, а не для блага держави та народу. Україна – одна з найбагатших на корисні копалини та людський ресурс держава – стала «почесним» експортером робочої сили закордон. Жодна влада часів незалежності не намагалася змінити ситуацію. А навіщо?

Курс гривні навмисно прив’язали до вартості рубля?

Українці оплачують сите життя багатіїв, чиновників, огріхи у роботі уряду, Нацбанку… Крім того, кожен, у тому числі діти, пенсіонери й працюючі, платять мінімум по 100 доларів на рік, щоб дотувати державні підприємства. Про це заявив макроекономіст, голова Українського товариства економічних свобод Мар’ян Заблоцький. Натомість, люди отримують лише купу корупційних скандалів.

Економіст вважає: Україні потрібно якомога швидше приватизувати державні підприємства. Для цього слід внести низку законодавчих змін, оскільки найбільші підприємства захищені від приватизації спеціальним законом. Наразі пропозиції щодо приватизації держпідприємств не знайшли підтримки у парламенті.

А ще, виходить, українці субсидіюють російських споживачів? Економіст Олександр Дубинський заявив: курс гривні навмисно прив’язали до вартості рубля, аби українські товари не дуже сильно дорожчали на російському ринку. «Гривня падає до долара синхронно з рублем. Ми воюємо з росіянами тільки на папері. А насправді намагаємось, щоб українські товари в Росії не подорожчали, а їхні у нас – не подешевшали. Все заради спільного бізнесу», – переконаний експерт.

Тим часом, попри тотальний хаос у банківській системі керівник НБУ Валерія Гонтарєва переконує: вона – рятівник для України. І вважає, що за свою «діяльність» заслуговує ордена.

Держава у політкризі. Який вихід?     

Інший «рятівник» – прем’єр-мініст Арсеній Яценюк апелює, аби перестали лякати уряд відставкою. Під час традиційної телевізійної «десятихвилинки», він заявив: «Моя команда і я не будемо зупинятися на половині шляху проведення реформ… Перестаньте нас лякати відставкою… Ми прийшли сюди працювати заради реальних змін… У боротьбі за владу і хлібні місця деякі політики забули, що Україна знаходиться в стані війни, яку оголосила Росія, що ми не подолали економічну кризу і що люди очікують реальних змін в країні», – резюмував Яценюк.

Чомусь змін, крім самих «реформаторів», ніхто не бачить. Люди від цього уряду вже нічого доброго не очікують. І, взагалі, Арсенію Петровичу, перестаньте лякати українців своїми реформами.

Ось і голова фракції БПП Юрій Луценко зробив невтішні заяви: в Україні глибока політична криза і через склад Кабміну та особисто прем’єра члени парламентської коаліції увійшли в жорстку конфронтацію. За словами Луценка, «Народний фронт» ультимативно говорить лише про прем’єра Яценюка. Натомість, «Батьківщина», «Самопоміч» і Радикальна партія виступають категорично проти Яценюка у прем’єрському кріслі. Таким чином прем’єр більше не зможе провести жодного закону, навіть з «європакету», оскільки фракції, які «повстали» проти Яценюка, закони цього Кабміну голосами не підтримають. Це означає зупинку всіх політичних процесів.

Який вихід з політкризи? Нові домовленості чи нові вибори?

На фоні цієї непривабливої ситуації Міжнародний валютний фонд ставить Україні жорсткий ультиматум. У випадку зміни уряду МВФ може призупинити фінансування України. І продовжити програму лише за готовності нового уряду виконувати зобов’язання, взяті попередниками, повідомила міністр фінансів Наталія Яресько.

Очікуваний черговий транш – 1,7 мільярда доларів. Від цих грошей залежить, власне, і курс гривні. Якщо, звісно, банківська система працюватиме прозоро, за законами, а не так, як хоче «рятівниця» Гонтарєва.

Для країни співпраця з МВФ у даний час є справді критичною. Адже інших кредиторів, готових давати кошти на тривалий термін, сьогодні немає. А влада заробляти грошей для держави не навчилася.

Ольга ЧОРНА.  

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *