23 жовтня 2015 року Господарський суд Тернопільської області порушив провадження у справі про банкрутство ТОВ «Укрселко» (входить до агрохолдингу «Мрія») за заявою «Дочірнього банку Сбербанку Росії». Про це повідомляє інтернет-видання «FINBALANCE».
Як встановив суд, згідно з довідкою ТОВ «Укрселко», на 23.10.2015 року у товариства на балансі обліковувалося майно (включаючи дебіторську заборгованість) на 1,62 млрд грн, а загальна кредиторська заборгованість становила 2,645 млрд грн.
На запитання суду щодо дій ТОВ «Укрселко» для повернення дебіторської заборгованості у сумі 1,62 млрд грн., що дало змогу розрахуватися з кредиторами, представник боржника зауважив, що «тільки готується відповідна робота» (цитата з матеріалів справи).
Водночас, упродовж листопада до суду низка банків подали заяви про визнання їх кредиторських вимог на 3,5 млрд грн: «Укрсоцбанк» («Unicredit Bank») – на 1,176 млрд грн, «Альфа-банк» – 754,4 млн грн, «Універсал Банк» – на 388,4 млн грн, «Укрсиббанк» – на 357,5 млн грн, «Сбербанк Росії» – на 267,9 млн грн, ПУМБ – 95,1 млн грн. Ще дві фінустанови, зареєстровані у Лондоні (зокрема, тамтешня філія «Дойче Банк АГ») заявили про вимоги на 293,7 млн грн та 214,7 млн грн.
Крім того, що суди розглядають ще низку інших позовів деяких із цих банків до інших структур, що входять до складу агрохолдингу «Мрія».
Є позови й від інших фінустанов. Зокрема, «Промінвестбанк» намагається стягнути 1,1 млрд грн; «Креді Агріколь» – 27,3 млн доларів; «Укргазбанк» – 255 млн грн.
Варто нагадати, що агрохолдинг «Мрія» – один із найбільших в Україні (земельний банк зосереджений переважно у західних областях). У 2014 році він оголосив дефолт. Його боргові зобов’язання сягали 1,2 мільярда доларів. Серед кредиторів – IFC, експортно-кредитне агентство EKF, банки, лізингові компанії тощо.
На початку 2015 року кредитори агрохолдингу «Мрія» у складі двох комітетів, які представляють інтереси більшості власників єврооблігацій і банків, обрали нове керівництво холдингу. Гендиректором став Саймон Чернявський.
У червні утримувачі облігацій агрохолдингу та інші кредитори відкрили йому 6-місячну кредитну лінію на 25 млн. доларів для збирання врожаю та проведення посівної. Також повідомлялося, що «Мрія» уклала дві лізингові угоди на сільгосптехніку – з «ОТП Лізинг» у травні на суму 2,8 млн доларів і з «Райффайзен Банк Аваль» у жовтні на суму 1,26 млн доларів.
У жовтні Саймон Чернявський запевняв, що над компанією забезпечений «хороший контроль», і в 2016 році продовжиться її оптимізація. При цьому в поточному році «Мрія» розраховує залучити в кредиторів 55 млн доларів.
У грудні холдинг повідомляв, що в 2015 році валовий урожай було зібрано з понад 120 тис. га, він склав близько 320 тис. тонн, а під урожай 2016 року «Мрія» засіяла 84 тис. га озимих ріпаку та пшениці.
Крім того, наприкінці листопада була інформація, що агрохолдинг, відповідно до умов угоди, здійснив перший платіж у розмірі 15 млн доларів за кредитом на суму 25 млн доларів, який компанія залучила у червні на фінансування операційної діяльності. «Сума погашення в розмірі 15 млн доларів була узгоджена з кредиторами. Баланс у 10 млн доларів буде продовжений до 31 січня 2016 року з можливістю пролонгації терміну повернення коштів до кінця лютого 2016 року, за додатковим узгодженням з кредиторами», – констатувалося в офіційній заяві «Мрії».