Заборгованість споживачів за тепло і гарячу воду залишила підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) в Україні без коштів для обслуговування теплових мереж та підготовки до нового опалювального сезону. Тільки споживачі з Києва заборгували 3,2 млрд грн за тепло, електроенергію і гарячу воду. Це в 5,4 рази перевищує заборгованість “Київенерго” перед НАК “Нафтогаз України” за газ, спожитий на виробництво тепла та електрики. А зростання заборгованості – це реальна загроза стабільності енергопостачання.
Найбільше заборгували “бюджетники”. На 1 травня їх загальна заборгованість вже досягла 206 млн грн. За тепло найбільше заборгували установи, розпорядником фінансування яких є Міносвіти. Найгірші розрахунки – в КНУ ім. Т. Шевченка, борг якого на 23 травня перевищив 16 млн грн.
У столиці вже заявили, що бюджетним організаціям, які не розраховуються за теплоенергію, буде відключена гаряча вода, адже працювати у збиток постачальники вже не можуть.
Але проблема полягає не тільки у відсутності платежів – борги ТКЕ перед “Нафтогазом” зростають і через дива з впровадженням нових тарифів. Так, через несинхронне впровадження тарифів на газ і тепло в Україні постачальники цих послуг несуть колосальні збитки.
Ця проблема стосується всіх 170 великих енергопостачальних компаній – ліцензіатів НКРЕКП. За підрахунками регулятора, за два місяці виробництва тепла для гарячого водопостачання, купуючи газ за новими цінами, а реалізуючи товар/послугу за старою ціною, вони втратять понад 420 млн грн.
“5 травня НКРЕКП схвалила прогнозні тарифи на теплоенергію для населення та послуги централізованого опалення і гарячого водопостачання через зростання ціни на газ, які планує переглянути з липня. При цьому нові тарифи на газ діють з 1 травня. За нашими розрахунками, збитки за цей касовий розрив між новою вартістю газу і старим тарифом на тепло складуть 253 млн грн”, – розповідає фінансовий директор “Київенерго” Тетяна Грязнова.
Складність ситуації української ТКЕ не обмежується тільки цією проблемою. Всі теплопостачальники опинилися на межі банкрутства через введення спецрахунків для оплати газу НАК “Нафтогазу”. Фактично мова йде про вимивання обігових коштів підприємств.
“ТКЕ не можуть контролювати роботу свого підприємства, бо не мають впливу на його фінансовий стан, – пояснила Грязнова. – Наприклад, лише за чотири місяці 2016 року борг споживачів тепла Київенерго зріс на 387 млн грн, а борг компанії за газ зменшився на 132 млн грн. Тобто з обороту компанії вимито понад півмільярда гривень! Це майже дві щорічні інвестиційні програми з перекладки тепломереж та підвищення енергоефективності міської системи теплопостачання”.
Ускладнюють ситуацію в ТКЕ штрафні санкції НАК “Нафтогаз України” за газові борги, які теплопостачальники не можуть виконати котрий рік поспіль: населення розраховується за опалення і гарячу воду до 25 числа наступного місяця, бюджетні установи – з відстрочкою в 25 днів, а компенсація різниці в тарифах фінансується державою з затримкою рік-півтора, пільги та субсидії нараховуються пізніше на 1-2 місяці.
Зокрема, в Києві 275 млн грн пільг та субсидій за лютий-березень 2016 були компенсовані лише 30 квітня. При цьому штрафні санкції за несвоєчасні розрахунки за газ стають проблемою теплопостачальника. Через борги НАК “Нафтогаз” ініціює судові позови до ТКЕ і арешти рахунків.
“ТКЕ не можуть купувати газ, їхня господарська діяльність заблокована через арешти рахунків за газові борги, паралізована робота з підготовки до наступного опалювального сезону. Криза в галузі потребує негайного ефективного втручання регулятора та збалансування інтересів усіх ланок процесу енергопостачання. В таких умовах, як зараз, теплокомуненерго всієї країни нежиттєздатні”, – підкреслила Грязнова.
Як повідомлялося, робота “Київенерго” вже виявилася паралізованою через арешт рахунків.
У цілому сьогодні в Україні арештовані рахунки 104 теплокомуненерго (ТКЕ). Загальна сума нарахованих НАК “Нафтогаз України” штрафів перевищує 10 млрд грн, з яких 4,4 млрд грн перебувають у виконавчому провадженні.