Булінг – це цькування однієї дитини іншою, агресивне переслідування, яке часто поширене у школах.
Випадки насильства у дитячих колективах були завжди, однак зараз вони стають дедалі помітнішими. Сьогодні в Україні жертвами булінгу стають 8 з 10 дітей. Початок цьому дає такий собі рекет щодо учнів початкової школи, коли, наприклад, старші діти відбирають у них мобільні телефони. Серед дітей 11-15 років поширені плітки, принизливі жарти та бойкот.
Цькування завжди починає одна людина для того, аби затвердити свій авторитет, розважитися або отримати якусь вигоду.
Решта дітей, спостерігаючи за діями булера, або їх ігнорують, або обурюються та намагаються втрутитися. Але бачачи, що жертва не чинить опір, діти відчувають безпорадність, і їхній настрій може змінитися – від співчуття жертві до роздратування і байдужості.
Основні ознаки булінгу: нерівність сил агресора і жертви; повторюваність насильства;
гостра емоційна реакція жертви.
Жертвою цькування може стати будь-яка дитина, не зважаючи на те, якою би сильною або здібною вона не була. Однак найчастіше жертвами стають ті, хто найбільше виділяються (дивно одягнений, дивно поводиться, неохайний).
Дітям не варто намагатися вирішити ситуацію самотужки, адже з булером не завжди можна порозумітися. Краще звернутися до батьків, вчителів, або дорослих, яким дитина довіряє.
У разі, якщо над вашою дитиною знущаються, ви, як батьки, повинні уважно вислуховувати скарги дитини і ставитися до цього серйозно, а не просто відмахуватися словами «Дай здачі». Завдяки підтримці батьків, дітям легше переживати проблеми. Також варто звернутися до шкільних вчителів та звернути їхню увагу на цю проблему.
18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». Законом було запроваджено адміністративну відповідальність за вчинення булінгу.
Наразі ми вже можемо з упевненістю говорити про те, що Закон працює.
Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області.