Усі найважливіші справи в Україні вирішують ночами. Приймають держбюджети, проводять таємні зустрічі… «ПриватБанк» також націоналізували вночі. Голосування за бюджет-2017 не стало винятком. Сонні «слуги народу» натискали кнопки за документ, який дехто й не читав. Коли проспівали другі півні, нардепи розійшлися дивитися різдвяні сни про гірськолижні курорти, закордонний шопінг і теплі моря…
«Покращення» «з’їсть» інфляція, дорога комуналка, корупція
…А народ хай тішиться черговими обіцянками та бюджетними цифрами з багатьма нулями. І підвищеною «мінімалкою», через яку дехто втратить роботу, бо для малого і середнього бізнесу платити працівникам 3200 гривень, а, відтак, збільшені податки – накладно.
Щодо основного фінансового документа країни, то економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Ангела Бочі констатує: депутати голосували не за той бюджет, який був запропонований у вересні. Це – зовсім інша редакція. І не було жодних обговорень, публічних консультацій. Нічого спільного з прозорістю прийняття державних рішень немає.
Недаремно побутує фраза: бюджет приймають не на Грушевського, а на віллах олігархів.
А економічний експерт Андрій Новак наголошує: між першим і другим читанням законопроекту відбулася важлива подія, яка вплине на показник інфляції – націоналізація «ПриватБанку». Фінустанова потребує величезної докапіталізації. Держава це може виконати за допомогою емісії гривні та збільшення держборгу. Отже, зросте інфляція.
Нереалістичною експерт вважає статтю про отримання доходів від приватизації. За його словами, уряд Гройсмана стає на граблі своїх попередників. У 2015 році було закладено надходження від приватизації у сумі 15 мільярдів гривень. Отримали менше 200 мільйонів. На наступний рік закладено 17 мільярдів. Отримати ці гроші нереально. Як і нереально отримати 10 мільярдів гривень доходу від закону про спецконфіскацію. Документ ще не проголосований у парламенті. І чи підуть нардепи на цей крок? Андрій Новак вважає: до запланованого дефіциту у 77,5 мільярда гривень можна сміливо додати ще 27 мільярдів.
Щодо курсу нацвалюти. Найімовірніше, «зелений» не втримається на рівні 27,2 грн./дол. Особливо, якщо Нацбанк запустить друкарський верстат. Уже заговорили про нову купюру у тисячу гривень.
Тож очікувати економічного зростання у прийдешньому році не доводиться, незважаючи на обіцянки влади. Підвищені зарплати і пенсії – так зване «покращення», «з’їсть» інфляція, дорога комуналка, корупція чиновників. Плюс підвищиться вартість продуктів, промислових виробів, послуг…
«Верховні слуги» обійдуться народу у мільярд 128 мільйонів
Експерти зазначають: прийняття головного фінансового документа країни не обійшлося без «договорняків». Йдеться про депутатські групи – «палочки-виручалочки» нинішньої коаліції – «Відродження» і «Воля народу». Голосували вони за держбюджет-2017 зовсім не тому, що переймаються добробутом українців. За підтримку фіндокумента їм пообіцяли знизити ренту на нафтогазовидобування – у півтора рази. Саме до згаданих депутатських груп входять парламентарі, а курують їх олігархи, основний бізнес яких – видобуток нафти і газу. Чим менша рента – тим більші доходи фінансовим магнатам. А весь тягар з наповнення бюджету ляже на малий і середній бізнес, податки для якого зростуть у середньому на 15 відсотків, що стане катастрофою для багатьох бізнесменів.
Як написав у бюджетну ніч у «Фейсбук» нардеп Єгор Соболєв, народні обранці під час голосування за допомогою спікера Парубія «роздавали подарунки олігархам та один одному».
Не забули нардепи і себе. Платня складе від 25920 гривень у звичайного члена парламентського комітету чи комісії – до 32 тисяч у голови Ради, повідомляє «Українська правда» з посиланням на додаток до відповідного проекту постанови. Крім того, передбачено виділити кожному депутату 28510 гривень на рік на проїзд Україною; 168 тисяч – на компенсацію оренди житла; 4900 гривень – на міжміські телефонні розмови; чотири тисячі – на відрядження помічників; 2670 – на оренду та утримання приміщень у виборчих округах; 750 гривень – на канцелярське приладдя.
Загалом витрати на забезпечення роботи Ради у 2017-у будуть збільшені до 1 мільярда 128 мільйонів 399 тисяч 400 гривень.
Старі проблеми нового кошторису
Доходи держбюджету-2017 встановлені на рівні 721,4 мільярда гривень, а витрати – 790,4 мільярда.
Виправданими в умовах війни є збільшення витрат на обороноздатність країни – 130 мільярдів гривень (п’ять відсотків ВВП країни). Сума – більша на 13,8 відсотків, ніж у 2016 році. Силовим та іншим структурам також дістанеться чималий шмат бюджетного пирога. Зокрема, на МВС держава планує витрати 6,2 мільярда гривень – на 12 відсотків більше, ніж у 2016-у. Це вплине на зменшення криміногенної ситуації в країні? Витрати на ГПУ зростуть із 3,31 мільярда – до п’яти мільярдів. Бандитам – тюрми? Фінансування НАБУ збільшили на 58 відсотків – до 773,5 мільйона. Нарешті усерйоз візьмуться за корупціонерів?
З одного боку, держава переймається зміцненням армії, а з іншого – ростуть витрати на держапарат, зазначають експерти. Так, діяльність адміністрації президента обійдеться платникам податків майже у мільярд гривень. І це при тому, що політики і влада постійно наголошують на скороченні витрат на держапарат. Натомість, видатки збільшуються.
Зросте платня окремих категорій бюджетників: лікарів – на 36 відсотків, учителів – на 49,6 (плюс 1672-2140 гривень доплати). Зарплата рятувальників складе мінімум п’ять тисяч.
Прожитковий мінімум із 1 січня становитиме 1544 гривні, з 1 травня – 1624, з 1 грудня – 1700. Інфляція складе 8,1 відсотка. Експерти упевнені: показник виявиться більшим.
Стимулу для зростання економіки у бюджеті-2017 не закладено. Це – знову кошторис «проїдання» і компромісу між владою та олігархами.
І дещо про «ПриватБанк». У 2017-у НБУ і держава виділять на його націоналізацію 116 мільярдів гривень. Немало, з огляду на те, що бюджет країни складає трохи більше 720 мільярдів. У доларах – це майже $4,5 мільярда.
Інтернет-видання «Знай» підрахувало, що можна було б зробити для України за ці гроші. Отже, за 116 мільярдів гривень можна було б збудувати 58 поїздів власного виробництва або 23 тисячі кілометрів доріг, 11 лікарень майбутнього або 190 тисяч квартир. Чи виготовити 1600 танків. Вилікувати 90 тисяч онкохворих або використати по тисячі доларів для кожного школяра. Висадити 26 тисяч гектарів лісу чи звести мега-стіну на кордоні з Росією. Або капітально відремонтувати все старе й аварійне житло. Чи доплачувати цілий рік по тисячі гривень 7,4 мільйонам пенсіонерам, які отримують нижче 1500 гривень.
Із якою легкістю влада покриває мільярдні борги «Привату» і як важко багатьом родинам загиблих та поранених у війні на Донбасі отримати фінансову допомогу від держави…