Бюджет українцям «обіцяє», ціни і долар – не слухаються, а влада розводить руками

Бюджет українцям «обіцяє», ціни і долар – не слухаються, а влада розводить руками
Коли українцям докидають кілька десятків гривень пенсії, це переростає у піар влади. Мовляв, робимо все можливе… Тобто люди, які все життя пропрацювали і заробили за те мінімалку для виживання, мають дякувати чиновникам за «щасливу» старість.

От і знову на часі чергове підвищення пенсій. Влада розповіла, де візьме гроші. Ні-ні, показники вітчизняної економіки різко не пішли в ріст.  Не «потекли» в Україну інвестиції. І не повернулися з офшорів украдені олігархами та «слугами народу» мільярди. Просто уряд вирішив підвищити мінімальну зарплату. Це, у свою чергу, збільшить доходи Пенсійного фонду. А надлишки доходів спрямують на підвищення пенсій.

Міністр соціальної політики Андрій Рева все порахував. За його словами, приблизно 4,5 мільйонів українців, які сьогодні працюють за наймом, отримують мінімальну платню – 3723 гривні. «Якщо ми говоримо про 4200 гривень, то це означає, що їхня зарплата зросте на відповідну суму. Збільшаться й нарахування єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду. І таким чином зростуть доходи фонду», – сказав Рева. На його думку, Рада підтримає збільшення мінімальної зарплати.

Виходить, пенсіонери мають дякувати не владі, яка про них «дбає», а звичайним українцям, які поки що працюють у своїй державі, платять податки,  наповнюючи Пенсійний фонд і бюджет.

До слова, прем’єр-міністр Володимир Гройсман презентував улюблений документ депутатів, чиновників та олігархів – проект бюджету-2019. Народу і країні бюджет багато «обіцяє». Але на бюджетних потоках сидять зовсім інші, «тендерять» кошти, збагачуються…

За словами прем’єра, бюджет-2019 – це бюджет розбудови країни. Уряд бере курс на економічне зростання. Гарно звучить. Аби воно ще так було. А ще Гройсман втішає: дохід українців стане стабільнішим. А ціни, якщо будуть зростати, то не такими темпами, як раніше.

Отже, у наступному році планується зростання ВВП на рівні трьох відсотків за умови інфляції 7,4%. Слід зазначити: останні кілька років ні уряду, ні Нацбанку не вдається «вписатися» у прогнози. Приміром, торік планували вісім відсотків інфляції, а вона досягла аж 13,7. І цьогоріч картина схожа. Важливий нюанс. Експерти зазначають, що уряд занижує інфляційні показники не даремно, а з метою менше витрачати на соціалку. Бо чим нижча закладена інфляція, тим менша у підсумку індексація прожиткового мінімуму і пенсій.

Зведений бюджет-2019 має скласти 1,292 трильйони гривень, що на 130 мільярдів більше, ніж торік.

Значні кошти у фінансовому документі закладені на модернізацію шахт – 2,3 мільярди гривень. Фонд енергоефективності отримає 1,6 мільярдів. Ще 0,4 мільярди хочуть спрямувати на «теплі кредити».

На безпеку та оборону держави передбачається 209,5 мільярдів.

На дороги – 56 мільярдів. Це – на 8,3 мільярди більше, ніж тепер.

На агропромисловий комплекс – 6,9 мільярдів.

Одним із головних пріоритетів, за словами прем’єра, залишається децентралізація. Тому планується збільшення місцевих бюджетів на 41,4 мільярди гривень. Освіта може отримати 242,1 мільярд. Це – більше на 27,8 мільярдів. Охороні здоров’я передбачена скромніша цифра – 92,3 мільярди. Хоча, порівняно з 2018 роком, сума більша на 9,5 мільярдів гривень.

Мінімальна зарплата з 1 січня має зрости до 4175 гривень на місяць. Пенсії: на початку наступного року українці отримуватимуть не менше 1497 гривень. А під кінець року – 1624 гривні. Іншими словами, мінімальна пенсія збільшиться приблизно на 130 гривень, а зарплата – на 450.

Прожитковий мінімум зросте із 1853 – до 2011 гривень. Соціальні видатки «на народ і країну» збільшаться до 301,8 мільярда гривень, що більше на 14,8 мільярдів. Субсидії, за різними оцінками, можуть скласти від 80 до 110 мільярдів гривень.

Культура має прожити за 5,4 мільярди гривень. Курс долара планується на рівні 30,5 грн/$.

Наступний важливий момент: МВФ рекомендує значно урізати дефіцит держбюджету. Тим часом, наступного року на обслуговування й погашення держборгу витратять рекордну в історії країни суму. Із державної скарбниці доведеться виплатити за закордонними позиками майже втричі більше, ніж нинішнього року, у тому числі МВФ – $13,2 мільярди. За нинішнім курсом у гривнях – майже 380 мільярдів, або третина (!) запланованих доходів. До речі, деякі експерти кажуть, що проект бюджету уряд писав на догоду МВФ. Треба ж якось отримати черговий кредит…

Тепер у парламенті почнуться активні торги за переділ бюджетних грошей, а майбутні вибори ще й підсилять пристрасті. Експерти прогнозують: боротьба у сесійній залі розгорнеться найперше за соціалку, аби сподобатись електорату.

А загалом бюджетні цифри економістів та експертів здивували. Звідки взялися? На основі яких показників? Тож обіцяне «економічне диво» часів Гройсмана може не здійснитися. Бо, бюджет українцям «обіцяє», ціни і долар – не слухаються, а влада потім розводить руками…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *