Також негативно про єдину європейську валюту висловлюється ряд євроскептиків. Зокрема, лідер французьких ультраправих і кандидат в президенти Франції Марін Ле Пен вважає, що країни ЄС повинні відмовитися від євро як єдиної валюти і повернутися до системи ЕКЮ (ECU – європейська валютна одиниця, яка існувала в ЄС до введення євро). Експерти зазначають: Франція може змінити євро на франк, якщо вибори виграє Ле Пен.
Як відомо, чимало українців і жителів Тернопільщини у тому числі, працюють у країнах ЄС. Відповідно, отримують зарплату у євровалюті.
То чи варто хвилюватися нашим землякам і українським заробітчанам загалом щодо ймовірного краху євро? Чи справді існують певні економічні мотиви для зникнення єдиної євровалюти?
І яким чином наразі теоретичний крах євро міг би позначитися на українській економіці?
Коментує Богдан Адамик, кандидат економічних наук, доцент, декан факультету банківського бізнесу Тернопільського національного економічного університету.
На мій погляд, хвилюватися тернополянам щодо ймовірного краху євро, зокрема протягом найближчих 18 місяців, не потрібно. Жодних підстав щодо краху європейської валюти у найближчій перспективі немає. Звичайно, існує ймовірність певного знецінення європейської валюти по відношенню до інших іноземних валют. Це пов’язано з тим, що економіка багатьох європейських країн зараз перебуває не у найкращому стані. Але хотів би зауважити, що курс євро по відношенню до долара США і так за останній період дещо знизився і зараз становить близько 1,07 долара США за одне євро. Чи буде падіння й далі – сказати досить важко. Можливо, у 2017 році ми побачимо паритет євро до долара, тобто курс буде близько 1 до 1, але не думаю, що знецінення європейської валюти буде більшим.
Звичайно, окрім економічних, існують певні політичні складові коливання європейської валюти, пов’язані з заявами деяких політиків, зокрема у Франції, щодо ймовірного виходу Франції з зони євро і повернення до французького франка як до грошової одиниці своєї країни. Але такі заяви на сьогодні – це лише популізм. Навіть, якщо уявити, що Франція буде робити кроки щодо виходу із зони євро, то термін повернення до франка буде тривалий – не один рік. І це жодним чином не означатиме краху євро, а лише можливу його девальвацію (тобто знецінення по відношення до інших валют). Проте, я особисто такий сценарій навіть не розглядаю у перспективі найближчих трьох років, тому, думаю, тернополянам з цього приводу перейматися абсолютно не потрібно.
Я не вважаю, що крах євро відбудеться взагалі. Тому під таким кутом ставити питання не потрібно. Європейська валюта є доволі стабільною і її купівельна спроможність є значною.
Нашим землякам, які працюють у європейських країнах і отримують заробітну плату в європейській валюті, особливо хвилюватися не потрібно. Думаю, значно більше є підстав для хвилювання в українських громадян, які отримують заробітну плату в національній валюті. Для українських заробітчан, які мають певні заощадження у євро, я б порадив диверсифікувати свої заощадження, тобто певну частину коштів перевести в іншу валюту (зокрема у долар США) або в інші цінні активи (золото, нерухомість). Але ще раз наголошу, що курс євро по відношенню до долара США на сьогодні є доволі низьким, тобто девальвація вже відбулася, тому змінювати структуру своїх заощаджень громадянам з євро на іншу валюту я б порадив трохи пізніше, коли курс євро зросте, принаймні до 1,10 по відношенню до долара США.
Чи справді існують певні економічні мотиви для зникнення єдиної євровалюти? Європейська валюта у найближчі роки не зникне – тому такі провокаційні питання ставити не потрібно. Суттєвих економічних причин «зникнення» євро немає. У майбутньому окремі країни можуть залишити зону євро (наприклад, Греція), але це не призведе до «зникнення» євро. Навпаки, при можливому виході Греції з зони євро курс євро лише зросте.
Яким чином наразі теоретичний крах євро міг би позначитися на українській економіці? Ні теоретичного, ані практичного краху євро не буде. Тому не потрібно особливо цим перейматися тернополянам. Зовнішньоекономічна діяльність українських підприємств не суттєво прив’язана до європейської валюти. Більше 70% розрахунків за експортно-імпортними операціями в Україні здійснюється за допомогою долара США, тому коливання європейської валюти не суттєво позначаються на економіці України. Навпаки, здешевлення євро дозволяє знизити ціну на імпортовані європейські товари, тому особливих проблем я для української економіки з цього питання не бачу.