13 квітня – день пам’яті святителя Іпатія. Він був єпископом міста Гангри і 325 року був присутнім на I Вселенському соборі, який проводився в Нікеї. Там була піддана анафемі єресь Арія. Роком пізніше, коли Іпатій повертався з Константинополя до Гангри, напали на нього єретики, сильно побили, обкололи мечами і кинули помирати в болото. Одна з жінок вдарила святителя каменем по голові, через що він помер.
Вбивці вирішили сховати тіло єпископа, але його знайшов християнин, який повідомив про смерть святителя у місті. Прийшли звідти люди і забрали мощі для поховання. Після цього його мощі неодноразово показували дива зцілення.
13 квітня жінки молилися святому Іпатію, щоб той допоміг їм у пологах чи після них. Також просили зміцнення сім’ї, здоров’я та щастя дітям.
У цю дату особливу силу має полум’я, тому здавна до нього ставилися дуже серйозно.
В останній тиждень Великого посту віряни починають активно готуватися до святкування Великодня. Особливим в цей період є Чистий четвер. Цей день пов’язують з очищенням не лише душі, а й тіла.
Великий піст поділяється на 7 тижнів. Завершальним є Страсний тиждень, в останні дні якого проводяться приготування до свята. Щороку Чистий четвер припадає на різні числа, залежно від дати Воскресіння Господнього.
У 2023 році це 13 квітня, а вже в неділю, 16 квітня, українці святкуватимуть Великдень.
У Чистий Четвер (Великий четвер, Страсний четвер) віруючі згадують важливі події з життя Христа. У цей день вшановується Таємна вечеря, обмивання Ісусом ніг Його учнів, молитва Христа в Гефсиманському саду і зрада його учня Юди.
В Євангеліє зазначено, що в цей день вперше Христос встановив обряд причастя. Вино уособлювало кров Сина Божого, а хліб – тіло. Також на вечірній молитві Христос в день Великого четверга повідомив своїм учням, що незабаром відбудеться зрада. Біблія говорить, що Ісус навіть знав ім’я зрадника, але вважав за краще його приховати.
З Чистого четверга і до самого Великодня в храмах згадують земні страждання Христа перед його розп’яттям. У церкві відбувається читання 12 Страсних Євангелій, де йдеться про страждання Ісуса перед стратою.
У Чистий четвер починаються приготування до святкування Великодня. Слід випікати паски, фарбувати яйця, прибрати помешкання. Наші предки вірили: якщо не прибрати в Чистий четвер, увесь рік сім’я житиме у чварах і непорозуміннях.
Пам’ятні дати
Календар важливих подій в Україні та світі за 13 квітня:
1204 рік – хрестоносці папи Іннокентія III беруть греко-православний Константинополь;
1598 рік – король Франції Генріх IV підписує Нантський едикт, що надає громадянські права гугенотам, сприяючи громадянській єдності, секуляризму та віротерпимості;
1814 рік – німецький математик Карл Вітте здобуває ступінь доктора філософії у віці 12 років;
1870 рік – у Нью-Йорку відкривається знаменитий Музей мистецтв “Метрополітен”;
1923 рік – відбувається урочисте відкриття в Лондоні стадіону Уемблі;
1924 рік – у Греції засновують футбольний клуб АЕК;
1928 рік – у Києві відбувається прем’єра фільму Олександра Довженка “Звенигора”;
1940 рік – розпочинається один з етапів депортації із західних областей України, виселено майже 320 тис. осіб;
1943 рік – у Вашингтоні відкривають меморіал Томаса Джефферсона;
1953 рік – виходить перша книжка “бондіани” Яна Флемінга – “Казино “Рояль”;
1960 рік – Франція здійснює випробування ядерної бомби у пустелі Сахара;
1967 рік – пісня “Something Stupid”, записана Френком Сінатрою у дуеті зі своєю дочкою Ненсі, очолює чарт США;
1975 рік – зіткненнями в Бейруті між палестинськими бойовиками і воєнізованою християнською партією починається Громадянська війна в Лівані;
1986 рік – Іван Павло II першим серед пап відвідує синагогу;
1991 рік – гурт “Londonbeat” очолює американський чарт, на вершину гітпараду забралася їхня пісня “І’ve Been Thinking About You”;
2004 рік – відбувається перший за 12 років після возз’єднання виступ гурту “Pixies”;
2012 рік – Верховна Рада ухвалює Кримінальний процесуальний кодекс України;
2014 рік – в.о. президента України Олександр Турчинов оголошує Антитерористичну операцію на сході України.
Який день в Україні та світі
13 квітня в Україні і світі святкують Міжнародний день подяки рослинам (International Plant Appreciation Day). Свято з’явилося ще на початку XXI століття. Важко переоцінити вплив рослин на нашу планету та організм людини в цілому. Вони поглинають вуглекислий газ і різні небезпечні летючі органічні сполуки, а потім виділяють очищений кисень.
Саме з рослин виготовляють безліч корисних продуктів. А без рослинної їжі раціон людини є неповноцінним. Також рослини дарують естетичне задоволення від вирощування та милування їхньою красою. Давно було доведено, що кущі, дерева і квіти позитивно впливають на психологічне здоров’я людей.
День гри Скраббл (Ерудит в Україні). Цю гру вигадав архітектор Альфред Баттс 1938 року. Він винайшов цілий ряд логічних ігор, тому саме на честь його дня народження святкується день гри Скраббл. Назва гри перекладається з англійської мови як “ритися у чомусь”. Це настільне змагання у складанні слів з літер, які надаються гравцеві. В Ерудит може грати від 2 до 4 людей протягом однієї години. Завдяки Скраббл можна підвищити рівень володіння мовою, покращити спостережливість.
Всесвітній день рок-н-ролу. Хоча це і неофіційне свято, але воно поєднує всіх меломанів з різних куточків світу. Рок-н-рол зародився у США в середині XX століття. Швидко ця музика розповсюдилася до інших країн. Для багатьох людей вона стала способом життя, самовираження та соціального протесту.
Витоки рок-н-ролу з’явилися у Сполучених Штатах за часів рабовласництва. Пісні рабів карибського і африканського походження були досить ритмічними і мали яскравий національний колорит. А в церквах методистів виконували під час богослужінь особливий жанр християнської музики, який називають госпелом. Саме завдяки симбіозу госпелу і афроамериканських мелодій з’явився новий жанр музики.