Європейська комісія внесла на розгляд Ради ЄС та Європейського парламенту законодавчу пропозицію про внесення України до переліку держав, громадяни яких не потребують віз для короткострокових (до 90 днів) поїздок до держав-учасниць Шенгенської угоди. Цей документ Європейський парламент має схвалити простою більшістю голосів, а потім – за встановленою регламентом процедурою – Рада ЄС.
І хоч, за прогнозами експертів, запровадження безвізового режиму для українців можна очікувати приблизно аж під кінець літа – на початку осені, багато хто вже нині цікавиться його перевагами.
Передусім варто зазначити, що безвізовий режим дозволятиме короткотермінове перебування в державах-членах ЄС (за винятком Великої Британії та Ірландії), а також у державах-учасницях Шенгенської угоди поза межами ЄС до 90 днів протягом кожного періоду в 180 днів. Якщо ж хтось планує перебувати в ЄС довше, йому необхідно оформити візу. Також безвізовий режим не даватиме права на проживання, працевлаштування, навчання в країнах ЄС.
У Міністерстві закордонних справ уточнили, що громадяни України зможуть в’їжджати без віз до всіх держав-членів ЄС, за винятком Великої Британії та Ірландії, а також до чотирьох держав-асоційованих учасниць Шенгенської угоди: Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.
Отже, отримання візи не потрібне для поїздок до таких держав:
Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Республіка Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція.
Для того, щоб скористатися правом безвізових поїздок до Шенгенської зони, треба оформити біометричний закордонний паспорт. Ще громадянин України має надати службовцям прикордонних служб європейських країн документально підтверджену інформацію щодо мети поїздки, про наявність у нього місця проживання і достатніх фінансових засобів на запланований період перебування, а також підтвердити свій намір повернутися в Україну (наприклад, показавши зворотній квиток).
Окрім того, українцям буде необхідно придбати поліс медичного страхування, а у разі подорожі автомобілем – плюс страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу.
Тож, підсумовуючи нові правила, слід бути готовим до того, що прикордонні служби можуть відмовити у в’їзді на територію відповідної країни у випадку, якщо громадянин України не зможе надати їм інформації про мету в’їзду, в разі відсутності у нього фінансових засобів, а також якщо він перебуває у списку осіб, яким раніше було заборонено в’їзд.
Навіть після запровадження безвізового режиму, до Шенгенської зони можна буде в’їжджати і українцям, які мають паспорт старого зразка із заздалегідь проставленою у ньому шенгенською візою.
Запровадження безвізового режиму для короткотермінових подорожей громадян України у Європу не матиме впливу на порядок їх поїздок, який застосовується в рамках угод про малий прикордонний рух. Іншими словами, угоди про малий прикордонний рух, укладені з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією, діятимуть і надалі, – наголосили в МЗС.