Дивовижна світова історія українського “Щедрика” (ФОТО, ВІДЕО)

Дивовижна світова історія українського “Щедрика” (ФОТО, ВІДЕО)

Український “Щедрик” уже понад 100 років мандрує світом

Однією з найпопулярніших в світі новорічних мелодій вважається українська народна пісня «Щедрик». Вона відома людям у багатьох країнах за культовою комедією «Один вдома». Після цього фільму в Америці її почали вважати своєю Різдвяної піснею. Однак у західному світі мало хто знає, що Carol of the Bells – «Колядка дзвонів» – народилася в Україні і що її мелодія невід’ємна від імені українського композитора Миколи Леонтовича.

Але про все за порядком.

Сьогодні неможливо точно сказати, коли саме з’явився «Щедрик». З упевненістю можна говорити лише про те, що цей мотив був відомий ще в дохристиянські часи, коли Новий рік святкували на початку весни. Музикознавці вважають цю мелодію однією з найстаріших у світі.

Як пише “Радіо Свобода”, молодий талановитий композитор, уродженець Поділля Микола Леонтович натрапив на текст давньої української народної пісні десь на початку 1900 року, його особливу увагу привернули слова «Щедрика» – щедра ластівка щедрувала гарний рік і щастя. Вже наступного 1901 року він написав до неї музику, чи точніше – опрацював народну мелодію, поклавши її на ноти. Микола Леонтович удосконалював мелодію «Щедрика» впродовж майже всього свого життя, п’яту версію обробки пісні створив у 1919 році.

Та найважливіша подія в історії «Щедрика» сталася в Києві понад сто років тому: хор студентів Київського університету в 1916 році вперше виконав «Щедрика» і тоді мелодія полетіла у світ.

​Уже в 1921 році «Щедрик» співали у славному Карнеґі Холі в Нью-Йорку, наступного року «Щедрика» заспівав відомий у США український хор Олександра Кошиця. Прониклива українська мелодія щедрівки дуже сподобалась, 80 років тому, в 1936 році американець українського походження Петро Вільховський переклав її слова англійською, так народилась Carol of the Bells – «Колядка дзвонів».

Але Микола Леонтович до цього не дожив, автора «Щедрика» спіткала трагічна доля. Як свідчать віднайдені документи, 23 січня 1921року композитора в домі його батька в селі Марківці, що на Поділлі, застрелив чекіст Афанасій Грищенко, та ще й після всього пограбував хату.

Микола Леонович загинув, але його найвідоміша у світі різдвяна пісня живе, вже 100 років «Щедрик» прославляє Україну та ім’я її автора. Мелодія пролунала в багатьох світових кіносеріалах, кінофільмах, можна тут згадати, наприклад, і популярний фільм «Гаррі Поттер». А на початку 2016 року – 5 січня – Національний банк України ввів в обіг дві пам’ятні монети «Щедрика».

Відому різдвяну пісню виконують хори, солісти й ансамблі у класичному виконанні, але можна її почути і як рок-мелодію. І завжди ця незабутня мелодія «Щедрика» сповіщає світові, що різдвяні свята вже на порозі.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *