Держава своїми діями та законами піштовхує людей залишати Україну в пошуках заробітків та кращого життя. І, що найгірше, люди не бачать перспектив. Про це свідчать усі соцопитування в останні роки.
Для прикладу, чиновники лякають, що у майбутньому пенсій не буде. І, водночас, не пропонують якихось реальних реформ. Що, почувши таке, думають люди, зокрема, молодшого віку? Тут ні до чого не дороблюся, тож краще податися за кордон. І платня вища, і пенсія буде, якщо працювати легально. А ще можна залишитися в іншій країні жити.
Податковий тиск також «виштовхує» чимало людей працювати закордон. Фіскальне навантаження зростає. Особливо це відчутно для малого й середнього бізнесу. Найперше для тих, хто працює «по-білому» – сплачує всі податки. А тим часом «тіньова економіка» в Україні зашкалює. Торік, приміром, рівень «тіньової економіки» в нашійї держави становив 40% від офіційного ВВП, підрахували експерти. Майже половина! Там «лежать» гроші для достойніших пенсій, соціальних виплат… Але туди зась?
У багатьох країнах якийсь відсоток економіки знаходиться в «тіні», але щоб так, як у нас… За даними Мінекономіки та Інституту економічних досліджень Лейбніца при Мюнхенському університеті, станом на липень цього року рівень «тіньової економіки», зокрема у США становив 4,8%, в Німеччині – 8,5%, Польщі – 20,7%… Лише Болгарія із країн Заходу «перестрибнула» через показник 30,1%. Україна ж побила всі (анти)рекорди.
Багато йшлося про те, що наша країна здатна повторити економічний успіх Польщі. Забудьмо і не мріймо! Як пише польське видання «Gremi Personal», тамтешній уряд готує податкові пільги для українських трудових мігрантів і підприємців. Так, у перший рік після переїзду до Польщі заробітчани платитимуть удвічі менші збори за місцевих. А протягом наступних трьох років – податок, сплачений за попередні 12 місяців, зменшиться на 50%. Фантастика! Бо українська економічна політика полягає в тому, щоб тиснути на бізнес. Наші політики роблять все, щоб збільшити податки й посилити адміністрування бізнесу.
До речі, для економічного зростання Польщі потрібні п’ять-шість мільйонів трудових мігрантів. Українській владі є над чим задуматися. Хоча… малоймовірно, що хтось цим у нас сушитиме голову.
Поляки спростили умови працевлаштування. На шість місяців заробітчани можуть приїхати без бюрократичних бар’єрів. Але головна мета наших сусідів – максимально перевести трудову міграцію українців до Польщі в еміграцію. Щоб люди залишалися.
Як зазначив для «Gazeta.ua» президент Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник, до нас могли б їхати на роботу громадяни із Середньої Азії та Північної Африки. Але є перешкоди в законодавстві. «Якщо хочете взяти іноземця на просту роботу, наприклад, двірником, ви повинні платити йому не менше 10 мінімальних зарплат. Мінімум 60 тисяч гривень. Наші закони витісняють мігрантів у «сіру зону», на відміну від законів сусідньої Польщі», – наголосив експерт.
Українські політики та представники влади люблять говорити про повернення заробітчан додому. Але, якщо копнути глибше, то… Безробіття в Україні сягає 10,5% від працездатного населення, а це – 16,7 мільйонів людей. Якщо мігранти повернуться, це призведе до зростання безробіття, збільшення соціальної напруги та соціального вибуху. Крім того, Україна апріорі не може забезпечити людей високооплачуваною роботою.
До слова, українські заробітчани почали обирати Німеччину, а не Польщу, бо там більше платять. Якщо до спалаху Covid-19 в Польщі перебували близько двох мільйонів працівників з України, включаючи нелегальних, то зараз їх близько мільйона, передає «Польське радіо». За даними агентства Personnel Service, українці все частіше їдуть до Чехії та Німеччини.
«Наразі мінімальна зарплата в Польщі складає 2800 злотих. В Україні – 6000 гривень, що втричі менше у перерахунку. В Німеччині з 1 липня цього року мінімалка сягає 1536 євро, це – 7041 злотий», – кажуть у Personnel Service. І стверджують: тисячі українців працюють в Німеччині нелегально. Але дефіцит працівників, на який скаржиться дедалі більше німецьких роботодавців, змушує владу закривати очі на нелегальних іммігрантів.
Робочі руки потрібні в багатьох країнах. А коли економіки після пандемії коронавірусу почнуть активно відновлюватись і зростати, робочої сили треба буде ще більше. І європейці, приміром, розраховують на українців. А на що розраховує Україна?
Ольга ЧОРНА.