Експерт розповів, як саме зміняться умови працевлаштування для українців у Польщі

Експерт розповів, як саме зміняться умови працевлаштування для українців у Польщі

За ініціативи Міністерства сім’ї, праці та соціальної політики, запрошення на роботу більше не видаватимуть. З 1 жовтня Польща вводить нові правила працевлаштування для іноземців. Тож з 1 січня 2017 року заробітчани працюватимуть за дозволами. Нововведення стосуватимуться громадян шести країн, серед яких і Україна. Докладніше про це газеті “Експрес”розповідає Микола Шишкін, юрист та активіст акції “Не плачу за працю” у Польщі.

— Чому Польща вирішила вдатись до змін у працевлаштуванні іноземців?

— Громадяни, які приїжджали на заробітки, просто губились на теренах Польщі. Вони оформляли документи і зникали. Серед них були й українці, адже в Україні ж діє велика бізнес-схема, за якою продають запрошення на роботу в Польщу.
Із запровадженням дозволів заробітчани не зможуть працювати не те, що в іншій країні, навіть на іншому підприємстві. Це величезна перевага для працедавців. Бо ж раніше люди за один сезон могли змінити по кілька місць роботи.
Однією з причин таких змін стало й невдоволення ЄС через численних нелегалів у Польщі. У 2014 році Європейський Союз навіть видав відповідну директиву, що закликала Польщу до реформи.

— Як відбуватиметься оформлення на роботу з 1 січня?

— Запровадять єдиний реєстр, узгоджений із прикордонниками, поліцією, консульством та урядом. До нього роботодавець зможе внести громадян із шести країн: Вірменії, Білорусі, Молдови, України, Росії і Грузії. Перебування у реєстрі тимчасових працівників буде підставою для отримання робочої візи. Після прибуття до Польщі заробітчанин повинен буде підтвердити свій приїзд й отримати дозвіл на роботу. Він буде таким собі універсальним замінником запрошень.

До слова, запрошення видаватимуть до 31 грудня включно. А у червні 2017 вони втратять чинність.

— Які існуватимуть види дозволів і скільки вони коштуватимуть?

— Буде дозвіл на сезонну роботу строком до восьми місяців. За ним можна буде працювати лише у трьох сферах: садівництві, сільському господарстві та туризмі. Інший отримуватимуть для короткотермінового працевлаштування — на шість місяців. До слова, ініціювати видачу такого дозволу зможе лише те підприємство, яке існує більше року. А працювати за ним зможуть і фізичні, і юридичні особи. Працівник отримуватиме дозвіл безкоштовно. А ось для роботодавця він коштуватиме 30 злотих.

— А кому відмовлятимуть у наданні дозволів?

— Це буде ще одним аспектом змін. Раніше уряд не мав права не надати запрошення. Зараз він може відмовити в отриманні дозволу на роботу несумлінним платникам податків чи порушникам Закону. Також відмовлятимуть людям, яких запідозрять у бажанні використати дозвіл в інших цілях, аніж для праці на вказаного роботодавця.

Інна КУЧЕР

Джерело: Експрес





Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *