Федір БОРТНЯК: «На Тернопільщині більшає людей, які підхопили COVID-19 на робочому місці»

Федір БОРТНЯК: «На Тернопільщині більшає людей, які підхопили COVID-19 на робочому місці»


Складно подолати COVID-19, бо в кожного організму – власна реакція та свій шлях подолання інфекції. Це добре знають медичні працівники і родини, яких торкнулася хвороба. Також це знають працівники Фонду соціального страхування України. Начальник управління виконавчої дирекції Фонду в Тернопільській області Федір БОРТНЯК наголошує: своєчасні протиепідемічні заходи, зокрема карантинні, є доволі ефективними в боротьбі з цією недугою. Про це свідчить світова практика.

  • Ми раптом усвідомили, що вже живемо в інших реаліях, які не повернуться до колишніх координат, до точки відліку COVID-19. І треба це враховувати. Як допомогти усвідомити людям необхідність профілактики, запобігання інфекції? – запитую у Федора Всеволодовича.
  • Так, кожен цю ситуацію ще рік тому сприйняв по-різному. На Землі живе кілька мільярдів людей, і ми вважаємо, що це дуже багато, поки не згадаємо, що звичайна колба може вмістити бактерій чи вірусів в десять разів більше. Як і легені  людини, яка їде з вами в одній маршрутці чи метро, кашляючи та розносячи інфекцію. Або коли з невеликою температурою і кашлем йде на роботу, бо мусить, думаючи, що без неї все зупиниться. А в підсумку зупиняється робота всього підрозділу. Або чиєсь життя. І всі старання медиків можуть не дати навіть найменшого шансу тим, хто мав би жити. Тому, коли хтось із ваших знайомих, колег каже, що це в нього не ковід, а просто застуда чи лише нежить, – не вірте на слово. І не особливо довіряйте швидким тестам, бо й там можливі похибки результатів. Краще, коли колега кілька днів попрацює у віддаленому доступі й зможе зі спокійною душею приступити до обов’язків, зберігши здоров’я колективу.
    Спалахи інфекції на підприємствах – це саме той варіант, коли роботодавець чи працівники, які відповідають за охорону праці, не втримали ситуацію під контролем.
    Трохи більше місяця тому, аналізуючи статистику, в управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в області бачили: зі ста інфікованих лише десята частина була застрахованими працівниками, тобто тими, хто офіційно працевлаштований. Це свідчило про те, що більшість людей заразилися не на роботі. Тепер вектор змінився на діаметрально протилежний. І тих, хто підхопив вірус на робочому місці, значно побільшало.
  • Представники багатьох професій працюють у складних умовах і під час пандемії часто змушені вибирати між втратою доходу чи ризиком заразитися хворобою, небезпечною для них і для їхніх близьких.
  • Серед них – насамперед медпрацівники – ті, хто бореться з пандемією на передовій. Станом на 23 березня цього року в області на коронавірусну інфекцію захворів 3361 медичний працівник. Комісія розслідувала 169 випадків, пов’язаних з інфікуванням SARS-CoV-2 лікарів. Під час розслідування 1339 випадків хвороби медичних працівників не пов’язали з виробництвом.
    За січень-лютий виплати для медичних працівників склали 7,8 мільйонів гривень, у тому числі для родин чотирьох медпрацівників, які померли внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2 під час виконання професійних обов’язків. Фонд соціального страхування України профінансував одноразові страхові виплати за рахунок коштів держбюджету на загальну суму 7,3 мільйони.
    Якби не аналізували стан захворювань на ковід, особливо стосовно медичних працівників, тоді б не вели мову про цю загрозу, не писали б про заходи профілактики, які можуть вберегти, не достукувалися б до свідомості працівників та роботодавців у надії, що все-таки люди дослухаються, одягнуть засоби індивідуального захисту, не ходитимуть на роботу з вираженими симптомами інфікування. Тут важлива роль роботодавця, який має зрозуміти, що здорові люди – це прибутки та виконана вчасно робота. І моральні аспекти: все зробити для того, аби вберегти людей. Від першої особи на підприємстві, в установі залежить безпечна організація виробничого процесу.
  • Ще на початку пандемії в державі надали особливої ваги праву працівників на охорону праці в умовах карантину. Варто нагадати ці норми, адже в ці дні захворюваність на Covid-19 в області пішла вгору.
  • Щоб унеможливити інфікування працівників, законодавством передбачено запровадження роботодавцями низки заходів: максимально забезпечити використання дистанційної форми праці та/або гнучкого режиму робочого часу (у тому числі і для зменшення скупчення людей у годину пік). Практикувати режим роботи на умовах скороченого та неповного робочого часу з урахуванням вимог, визначених законодавством; максимально сприяти реалізації права працівників на отримання за їх заявами оплачуваних відпусток та відпусток без збереження зарплати, що надають працівникам в обов’язковому порядку, та відпустки без збереження заробітної плати, якi надають за згодою сторін у порядку, визначеному законодавством. Якщо ж усі перераховані варіанти вирішення проблеми організації роботи під час карантину не підходять, то працівники продовжують працювати, але при цьому роботодавець зобов’язаний створити безпечні умови праці.
  • Часто працівники просто легковажать, мовляв, у мене сильний імунітет, мене ця біда омине, а насправді граються в рулетку зі своїм життям. Бачимо це з нинішньої ситуації із захворюванням в області, яка на межі червоної зони. Невтішна і статистика захворювань медпрацівників…
  • Доки з рідними чи знайомими не трапиться біда – люди не ймуть віри в існування загрози, вважать коронавірусну інфекцію всесвітньою змовою чи якимось далеким явищем, яке не увійде в їх домівку. А вже станом на 23 березня 711 людей не стало. А скільки ще боротиметься з ускладненнями після COVID-19 і чи зможе перебороти – цієї статистики ніхто не знає.
    Фонд соціального страхування України допомагає медичним працівникам, адже на нього покладено пріоритетну функцію забезпечення соціальними гарантіями саме тих осіб, які прямо постраждали від пандемії. Це, у першу чергу, працівники, які захворіли на COVID-19, а також особи, зайняті обслуговуванням населення, самоізольовані під медичним наглядом і в спеціалізованих закладах охорони здоров’я. Крім того, Фонд продовжує реалізацію виплат за соціальним страхуванням за загальними страховими випадками. Але скажіть мені, чи можуть компенсувати гроші втрачене здоров’я, набуту інвалідність чи життя?
    «Щонайменше 17 тисяч медиків померли внаслідок COVID-19 за останній рік у всьому світі. Кожні 30 хвилин у світі помирає один із медпрацівників. Медперсонал по всьому світу ризикує своїм життям, намагаючись захистити людей від COVID-19, але занадто багато з них залишилися без захисту й заплатили за це найвищу ціну», – днями заявив голова відділу економічної та соціальної справедливості Amnesty International Стів Кокберн.
    Люди не можуть зрозуміти, що коли ми будемо насправді відповідальними, то побачимо: поступово хвороба спадатиме. Але коли будемо відповідальними ВСІ РАЗОМ. У громадському транспорті, в крамницях, офісах, на ринках, курортах, у церквах, ресторанах, на громадських зібраннях…
  • Ми переживаємо найбільший в історії людства експеримент зі зміни поведінки. Вчимося жити і працювати в умовах карантину. Коли криза затягнулась: усвідомили, що продуктивність не вимірюється простою кількістю відпрацьованих годин. І що маски носити треба не для того, щоб запобігти штрафу, а для власної безпеки від інфікування.
  • Так, пандемія докорінно змінила те, як люди працюють та мислять. На жаль, не всі це зрозуміли. Ми звертались за допомогою до тих, хто має авторитет у громадах: священників, лікарів, учителів. До них ідуть люди за порадою та допомогою. І працівники Фонду просять громадян користуватись під час пандемії засобами захисту, тримати дистанцію.
    Зважаючи на COVID-19, ми зараз переглядаємо те, як організовані та оформлені наші робочі місця, офісні приміщення, адже їхнє призначення – створювати здорову спільноту, берегти працівників. Тож, шановні роботодавці, подбайте про тих, хто творить нашу державу, хто працює для її розвитку.
    Зоряна ЗАМКОВА.
     

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *